Alergie la venin

Creat de popik50, Aprilie 10, 2012, 06:22:10 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

Fara masca, fara combinezon, fara infofoleala, doar cu ochelari cu rama mare, pentru protectia ochilor.

iosca

. Ati observat ca sunt situatii, cand esti nevoit sa faci o extractie la foc automat, chiar daca-i nor sau cu reprize de ploaie, pt a te muta noaptea.
          In aceste situatii cand albina este foarte rea, si iei o multime de intepaturi, in special la nivelul mainilor, avem o sticla de otet alimentar cu care ne spalam pa maini din cand in cand si reducem intepaaturile eproape de 0.
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

bucovineanu

Asa procedez si eu atunci cand sunt prea nervoase.

bologanikolae

am aflat de curand ca sunt alergic alergia se manifesta printr-o urticarie pe o parte mare din corp
dar apare doar cand sunt intepat in zona capului
iar adoua zi se umfla locul unde am fost intepat destul de tare
ce ma sfatuiti ?
exista ceva tratament ca sa nu mai apara urticaria ?
daca ma inteapa in mana doar se umfla si urticarie doua bubite .

G. Iulian

Nu știu cum se manifestă la tine dar după cum ai descris cam așa am pățit și eu, eu iau claritine după înțepătură în plus evită să te mai înțepe, adică costum protecție - combinezon, mănuși și mască, o să fie cald dar dragostea pentru albine e mare.   :bzz:  :bzz:  :bzz:

bologanikolae

am luat echipament dar din neatentie am luat o manusa rau mirositoare
si sa vezi 3 intepaturi si un pumn unflat :)

orbanstefan64

Citat din: Gheorghevici I din Mai 17, 2013, 06:48:50 AM
Nu știu cum se manifestă la tine dar după cum ai descris cam așa am pățit și eu, eu iau claritine după înțepătură în plus evită să te mai înțepe, adică costum protecție - combinezon, mănuși și mască, o să fie cald dar dragostea pentru albine e mare.   :bzz:  :bzz:  :bzz:
:bravo: asta ii solutia  :hi: :hi: :hi:

RazvanTi

sa vezi ce misto e sa dai la coasa prin fata stupilor imbracat in combinezon cu totul... ))/
am incercat eu in weekul asta cand m-am si hotarat sa dau cateva milioane sa-mi iau masina de tuns iarba  :rotfl: :rotfl:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Kiwi Bee

Am facut citeva cautari dar nu am citit tot topicul acum recent.
Poate ma poate ajuta cineva.

Este vreo conectie intre intepatura de albine si dureri de rinichi? Nu tin minte sa fi avut vreodata astfel de efecte secundare.

Ieri dupa-amiaza iam dat un tratament sotiei - o singura intepatura la un deget(o infectie fungala).
Noaptea deabia a dormit(durere la mina, in special la acel deget, mincarime si dureri de rinichi).
Astazi sa unflat mina si degetul cu adevarat(unflatura de ieri dupa intepatura a fost apa de ploaie). Rosu tare si durerile persista(mina, deget in special, rinichi).
Febra nu prea are dar este coplesita si ai este somn.

O fi mai sensibila la venin. Acum vreo cinci ani si mai bine avea dureri la picior(dupa un accident de la locul de munca) si am duso la stupina - iarna - si era pe intunecate deci nu am vazut cite intepaturi a luat caci albinele nu prea doreau sa iasa din stup. Oricum dupa ce am ajuns acasa(30 min) iam scos din laba piciorului 9 ace(talpa, calcai, glezna). Timp de citeva ore sa simtit bine dar mai apoi au inceput durerile. In urmatoarele 3 zile a umblat cu carje(lea avut gratis in urma accidentului de la locul de munca  :D ). Nu tinem minte sa fi avut dureri la rinichi atunci.

Am luat si eu vreo 12 intepaturi ieri. Primele shase simultan in aceiasi secunda la mina. Am bagat tratament de varroa in stupi si era mai convenient sa dau jos o manusa. La ultimul stup cum am pus mina deasupra ramelor au sarit shase albine si toate shase au nimerit tzinta in aceiasi secunda.

pharaonu75

Daca organismul nu este obisnuit cu veninul de albina, se umfla foarte tare locul in care a fost intepat. Dupa 24-48 ore se ratrage umflatura si apar mancarimile.
Este ceva normal.
N-am auzit sa fie cauzate si probleme cu rinichii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  ici eu nu am auzit de o legatura directa intre intepaturi si durerile la rinichi. Ma gandesc totusi la o posibila influentare. Se stie ca veninul produce o dilatare a vaselor de sange, motiv pentru care si scade tensiunea, uneori periculos. Poate ca acelasi efect il are si asupra canalelor din rinichi. In cazul unei afectiuni, sa zicem 'nisip' sau 'piatra' la rinichi. La o dilatare a canalelor urinare, s-ar putea ca aceste formatiuni din rinichi sa se puna in miscare si sa produca dureri pana la posibila eliminare sau repozitionare. E doar o supozitie de necunoscator al domeniului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Multumesc pt raspunsuri.

Azi la scoala iau spus sotiei - o infirmiera - ca este alertgica la veninul dfe albine. Parerea mea este ca este sensibila - POATE - dar nu alergica.

Am mai citit despre o apiterapeuta Americanca care spune ca treateaza infectii fungale cu venin de albine. Mai exact spune ca fungusul are un invelis pe care antibioticul prescris de doctor nu il poate patrunde si de aceea de multe ori antibioticul nu da rezultate.
Atunci cind ea treateaza cu venin de albine in paralel cu antibioticul prescris de doctor rezultatele sint foarte bune, deoarece veninul va perfora acel invelis in multe puncte ca mai apoi antibioticul sa poata sa distruga fungusul.

Totodata am mai citit si altele si sar putea ca veninul administrat exact la degetul cu infectia fungala sa fi pus in miscare ceva toxine ale infectiei care mai apoi au avut un efect asupra rinichilor. Dar nu exclud nici opinia lui Stefan cu nisip la rinichi.

Azi dinineata nu a mai avut sotia dureri la rinichi.

Eu o mai incurajez cu alte tratamente dar doecamdata se pare cam speriata si nu mai doreste intepaturi.