mortalitate albine in colectorele de polen.

Creat de pngflorin, Aprilie 05, 2012, 09:54:11 PM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Am lasat 2 zile colectoarele de polen puse la stupii mai puternici, colector tip ACA, cumparat de la Apinatura.Productia a fost f buna, in fct insa de familia, dar nu asta e pb.
Am gasit albine moarte la iesirea din stup si intrarea prin grila colectorului ca sa iasa afara, dar si albina moarta la intrare in stup in fata grilei, procentul fiind mult mai mare la cele ce vroiau sa iasa din stup, sa zicem 70 cu 30, .In jur de 50-100 de albine moarte.Nu am mai pus pana anul asta colectorul sa stea toata ziua, de obicei il lasam 2-3 ore.

Intrebare : este normala mortalitatea ? albina gasita moarta e de fapt albina batrana carata afara, iar datorita grilei colectorului nu a mai putut fi scoasa ?
in polen am gasit si niste gandaci mici, rotunzi, cam 1mm diametru, negri, zburatori, asemanatori puricilor, ce dracu sunt?
Polenul crud l-am pus in frigider pt consum curent, cat pot sa il las asa?

KTA-APIDORNA - Ski

#1
Citat din: pngflorin din Aprilie 05, 2012, 09:54:11 PM
Am lasat 2 zile colectoarele de polen puse la stupii mai puternici, colector tip ACA, cumparat de la Apinatura.Productia a fost f buna, in fct insa de familia, dar nu asta e pb.
Am gasit albine moarte la iesirea din stup si intrarea prin grila colectorului ca sa iasa afara, dar si albina moarta la intrare in stup in fata grilei, procentul fiind mult mai mare la cele ce vroiau sa iasa din stup, sa zicem 70 cu 30, .In jur de 50-100 de albine moarte.Nu am mai pus pana anul asta colectorul sa stea toata ziua, de obicei il lasam 2-3 ore.

Intrebare : este normala mortalitatea ? albina gasita moarta e de fapt albina batrana carata afara, iar datorita grilei colectorului nu a mai putut fi scoasa ?
in polen am gasit si niste gandaci mici, rotunzi, cam 1mm diametru, negri, zburatori, asemanatori puricilor, ce dracu sunt?
Polenul crud l-am pus in frigider pt consum curent, cat pot sa il las asa?
Am noroc ca nu am folosit niciodata colectorul de polen,deci nu stiu ce sfat pot sa-ti dau,se poate asa cum ai spus sa fie si albinele moarte,ca de ceva la o intoxicatie de polen,cred ca trebuiau sa fie mai multe moarte,sa nu fie asa Doamne fereste, asa ca poate ne mai lamureste un alt coleg cam ce s-ar fi putut intampla,Pace! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/