2 intrebari

Creat de Nelly88, Aprilie 02, 2012, 01:17:40 PM

« precedentul - următorul »

Nelly88

1- e normal ca populatia de albina sa scada in perioada asta?
2- intr-un stup am gasit doar trantor capacit si larve, matca avea, dar in toamna au incercat sa o schimbe si nu le-am lasat eu ca era prea tarziu. unificare si matca impuscata?

TraianCH

1.ar cam trebui sa creasca..e timpu
2.ai  fc..rau!!!!a:ori  matca sa trintorit( ff naspa pentru perioada asta)
                       b:ori  matca  oua  pe  rame inde  sunt  buchete de celule de trintor.
acum  te  intreb. pe cite rame este puiet.daca totul este de trintor  matca e  de  vina... probablil din cauza asta  au incercat so schimbe  albinele.Noroc
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!

Nelly88

era doar puiet de trantor crescut pe rama buna exact in centrul ramei. deja am omorat matca si am facut unificare...

jonny_it

Citat din: Nelly88 din Aprilie 02, 2012, 06:07:52 PM
era doar puiet de trantor crescut pe rama buna exact in centrul ramei. deja am omorat matca si am facut unificare...

1. La familiile slabe este normal sa scada.. Familiile normale deja ar cam trebui sa aiba mai multa albina decat la iesirea din iarna.
In mod normal in perioada asta se inregistreaza o crestere destul de puternica a numarului de albine si apoi pe masura ce mor albinele care au iernat numarul albinelor nu mai creste chiar atat de tare; totusi conteaza si vremea;
Daca ai insistat prea tare cu zahar si turte la fel, chiar si la familiile puternice o sa vezi o reducere a numarului de albine.

2. Daca era matca trantorita unificarea este solutia, foarte probabil ai avut o matca batrana care a cam terminat rezerva de spermatozoizi si a trecut pe trantori.
Daca ai un numar mai mic de stupi probabil ar fi ok daca ai proteja matca din stupul care urmeaza sa il unifici, cel putin cateva ore pana se obisnuiesc albinele cu toate ca in aceasta perioada nu ar trebui sa fie probleme.
Un hranitor plin cu sirop de zahar sau miere diluata este perfect si de asemenea 1 ceapa rupta in 3-4 bucati asezata pe fundul stupului.

jonny_it

Citat din: Nelly88 din Aprilie 02, 2012, 06:07:52 PM
era doar puiet de trantor crescut pe rama buna exact in centrul ramei. deja am omorat matca si am facut unificare...

Rama cu puietul de trantor sa o dai la topit.
Nu se introduce puiet descapacit in familiile de albine, in special primavara.  :hi:

Nelly88

-matca era din vara trecuta dar probabil ca nu s-a imperecheat bine
-rama cu trantori am dat-o afara dar nu o s-o topesc, o s-o bag peste vreo cateva zile intr-un stup mai puternic(celulele nu sunt largite, sunt normale)
-la unificare am folosit tuica, matca am tinut-o in bigudiu deasupra ramelor cam o ora si apoi am eliberat-o. Albinele nu erau agresive cu ea, se plimba linistita pe rame. Oricum primavara sunt acceptate foarte repede matcile...

orbanstefan64

unde ai pus rama cu trintori?

jonny_it

Citat din: Nelly88 din Aprilie 02, 2012, 07:54:27 PM
-rama cu trantori am dat-o afara dar nu o s-o topesc, o s-o bag peste vreo cateva zile intr-un stup mai puternic(celulele nu sunt largite, sunt normale)

Ai omorat trantorii si ai lasat rama afara/in stup nu?

Cam asa apare loca si alte boli ale puietului. Topeste rama, una in plus sau in minus nu conteaza cand discutam de sanatatea albinelor :wink:

Nelly88

rama am pus-o intr-o magazie, dar daca mi-ati spus asa o s-o topesc!

orbanstefan64


Nelly88

Va multumesc pentru raspunsuri si indicatii :thanks:

adicuţaalbinuţa

De ce mor de o săptămână albinele, ies parcă ar fi gonite,nu pot zbura, se învârt pe jos 1 - 2 ore şi mor. La doi stupi au murit mai mult de jumtate. Le-am dat la 2-3 zile sirop cu suc de ceapă, şi protof. şi mor mereu. În fiecare dim jos şi pe scândurica de zbor e plin şi altele sunt date afară şi cad cu picioruşele în sus. Nu am multe cunoştinţe despre boli, citesc dar simtomele sunt la fel la unele şi sper să găesc o salvare să nu moară toate. La început mureau la 2 stupi iar acum la toţi mor zilnic. Vă mulţumesc anticipat dacă mă puteţi ajuta cu un sfat.

tassevasi

Citat din: ionel davidiuc din Aprilie 16, 2012, 09:18:38 PM
De ce mor de o săptămână albinele, ies parcă ar fi gonite,nu pot zbura, se învârt pe jos 1 - 2 ore şi mor. La doi stupi au murit mai mult de jumtate. Le-am dat la 2-3 zile sirop cu suc de ceapă, şi protof. şi mor mereu. În fiecare dim jos şi pe scândurica de zbor e plin şi altele sunt date afară şi cad cu picioruşele în sus. Nu am multe cunoştinţe despre boli, citesc dar simtomele sunt la fel la unele şi sper să găesc o salvare să nu moară toate. La început mureau la 2 stupi iar acum la toţi mor zilnic. Vă mulţumesc anticipat dacă mă puteţi ajuta cu un sfat.

   Bine ai venit pe Apiardeal  tinere .
  De ce mor ??
   Ca sa-ti moara acum albinele , numai stuparu-i de vina .
  Nu spui nimic  de tratamentele din toamna , de  hrana pe care ai iernat  ,de  turtele  administrate (daca ai facut-o ), de tratamentul din primavara , cit de restrins a fost cuibul ,s.m.d.
  Spune zona de une iesti si vei primii mai multe informatii .
  Numai bine

Porfy66

#13
In ce concentratie dai Protofilul si de cat timp. Ai respectat ce scrie pe prospect? Ceapa este din productie proprie sau de la supermarket? Cu vecinii cum te intelegi? E posibil ca un vecin sa ti le "hraneasca" cu sirop de zahar si alte amestecuri! La inceput sursa de "hrana" a fost descoperita de albinele celor 2 stupi, apoi au descoperit-o si ceilalti.  Sunt cauze posibile ce trebuie luate in seama!

Nelly88

e posibil sa fie otravite, incearca sa le muti cateva zile la mai mult de 3 km si vezi daca tot asa fac!