CAMERA FRIGO pt.desinfectare faguri

Creat de milu56, Martie 30, 2012, 09:59:21 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 02, 2012, 08:47:22 AM
Citat din: milu56 din Aprilie 02, 2012, 02:44:31 AM
...
Orcum multumesc de atitea sfaturi dragi colegi.......am primit toate detaliile din partea voastra.

Uite aici niste sfaturi date de un apicultor cu "sude te stupi" si mii de rame puse la pastrat, protejate
sude te? :rotfl: :rotfl: e usor de gresit,nu? :hi:

milu56

Abeja om de omenie poti si acum sa vii la mine in vizita daca vrei, eu imi fac liber cand vreau nu depind de patron.Cand ai fost in Elejido nu puteai lipsi de la munca sau dece nu ai venit macar la o bere daca nu ai avut cu ce veneam eu dupa tine.

pharaonu75

Citat din: milu56 din Aprilie 02, 2012, 10:12:40 PM
Citat din: pharaonu75 din Aprilie 02, 2012, 08:47:22 AM
Uite aici niste sfaturi date de un apicultor cu "sude te stupi" si mii de rame puse la pastrat, protejate
sude te? :rotfl: :rotfl: e usor de gresit,nu? :hi:

Este intr-adevar foarte usor!
Greseala mea (inversarea a doua litere, datorata de viteza cu care am scris la tastatura) este eventual o greseala gramaticala.
Daca incep sa va corectez postarile de greseli gramaticale, as avea destul de mult de lucru. Insa nu asta este scopul/rolul meu.
Sunt firesti, pana la urma, astfel de greseli, ca doar sunteti plecat din tara de destul timp si poate acolo nu aveti cu cine sa conversati in limba romana, asa ca se mai uita anumite fineturi gramaticale.
Iar noi le trecem cu vederea, pentru ca nu suntem carcotasi!

Dar sa spuneti ca vreti sa combateti sporii de gaselnita, nu este o greseala! Tine de proproietatea termenilor, de cunostinte de biologie si nu in ultimul rand de apicultura!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

Perfect deacord,se intampla de toate dar pt. mine mai important este sa imi vad terminata camera frigorifica :bzz:

cristian87

ca pe urma vezi matale ce o sa bagi in ea :lol:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

KTA-APIDORNA - Ski

va salut! la noi in zona de nord a Bucovinei,la ce geruri repetate zi de zi,temperaturi de sub -20 de grade,or inghetat cam tot ce-o tinut de gaselnita,mai ales ca am lasat si vara trecuta cateva rame mai negre pentru topit prin direrite lazi, rasteluri pentru rame si nu am avut urma de gaselnita,deci la noi in zona nu se devedeste necesaraa cea camera frigorifica,insa unde e climat mai bland o percep ca pe o investitie buna,acum fiecare din nou face un calcul,Pace! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

pharaonu75

Citat din: KTA-foreverApi - Ski din Aprilie 04, 2012, 11:30:08 PM
...la noi in zona de nord a Bucovinei,la ce geruri repetate zi de zi,temperaturi de sub -20 de grade,or inghetat cam tot ce-o tinut de gaselnita...

La voi gaselnita ar trebui sa fie ocrotita prin lege, pentru ca este specie pe cale de disparitie! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

trantore

Citat din: milu56 din Aprilie 02, 2012, 02:44:31 AM
  Fluturele de gaselnita.

Produce oua si se inmultesc cu spor(foarte rapid) si cu multa rezistenţă.
Supravieţuirea pe timpul iernii în colonia de albine şi în depozite este posibilă sub formă de ou sau larvă la Achroea şi de ou larvă sau pupă la Galleria. Frigul este cel mai mare duşman al moliei. La 0°C larva, nimfa şi insecta mor în 12 ore. La temperatura de –9°C insecta moare în toate stadiile de dezvoltare după 2 ore iar la –15°C moartea se produce după 45 de minute.Acum sunt in stadiu de a construi o camera frigorifica pentru pastrare rame.
Metode biologice
Studii privitoare la combaterea biologică a moliei cerii s-au făcut folosind germeni sporulaţi de Bacillus thurnigensis şi Bacillus cereus. Metoda microbiologică are o acţiune specifică şi se bazează pe faptul că microorganismele patogene pentru unele specii de insecte sunt inofensive pentru oameni, animale şi albine. Bacillus thuringensis şi Bacillus cereus pot ucide larvele şi moliile cerii.. Pentru tratament fagurii sunt stropiţi individual cu o soluţie apoasă conţinând spori bacterieni. SPORI pot rămâne viabili în fagurele artificial peste 18 luni şi protejează familia de albine de atacul găselniţei.
Tratamentul este relativ laborios şi costisitor, dar aplicat corect dezvoltarea moliilor este inhibată cel puţin un sezon apicol (8 luni).
Larvele de găselniţă pot fi distruse şi de alte insecte ( musculiţa Dibrachis buceanus)dar metodele trebuiesc definitivate şi generalizate.E mult mai complicat zic eu.Pagubele produse de găselniţă constă în distrugerea fagurilor din stupii populaţi sau de la ... Dezvoltarea de la ou la fluture depinde mult de temperatura mediului ambiant. La 27ş ... Acidul acetic combate şi sporii de nosema la fel si prin temperaturi de - 10 - 15 grade.
Orcum multumesc de atitea sfaturi dragi colegi.......am primit toate detaliile din partea voastra.

si cand se satura bacili aia de moli nu se adapteaza si la albine?