CAMERA FRIGO pt.desinfectare faguri

Creat de milu56, Martie 30, 2012, 09:59:21 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Cine poate da detalii referitor la distrugerea sporilor de gaselnita?

Kov iulian

Eu am mai folosit frigul pt a proteja fagurii de gaselnita, chiar functioneaza dar chestia e ca nu omoara ouale de gaselnita doar larvele

( daca ar muri ouale la frig, atunci ar fi disparut gaselnita la prima iarna )

Un tratament cu frig previne aparatia gaselnitei pt 2-3 saptamani .

D006

AAAAAAAAAAA,GASELNITA  SE  INMULTESTE  PRIN  SPORI?
Eu credeam  ca  prin  oua.

pharaonu75

#3
Citat din: abeja din Martie 30, 2012, 04:39:54 PM
AAAAAAAAAAA,GASELNITA  SE  INMULTESTE  PRIN  SPORI?
Eu credeam  ca  prin  oua.

Abeja, imi pare rau dar trebie sa iti atrag atentia: in Romania gaselnita se inmulteste prin oua, insa in Spania se inmulteste prin spori.
Esti de atata timp acolo si nu ai invatat asta? Si te dai mare apicultor? =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

Ce aveti dragi colegi cu omul? Nu poate face si el o greseala micuta acolo?
Sa va vad in locul lui dupa ce veti munci de va sar capacele la 6oo de familii grupate in stupine de cate 75, toata ziua, ba sa te mai straduiesti sa faci schite in care revolutionezi toate tipurile de lada, de la cele cu 12 r si 2 magazii de 1/2 la cele de 6 rame grupate cate 2, la cele de 8 rame, la multietajatii cu rama de 10 cm,  la Warre modificat la tratamentul antivaroa 100% natural numai din produse ale stupului.
Si dupa toate astea , de parca nu ar fi de ajuns, sa mai si postezi pe forumuri si bloguri ca sa luminezi pinguinii , face si dansul o greseala micuta si ii sariti cu totii in cap.
Ce treaba aveti voi cum se inmulteste gaselnita la Milu in stupina?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Kiwi Bee

Acum citiva ani aveam grija si de stupii unor pensionari si batrinica mia urmat sfatul cu congelatorul.
Mai exact eu am citit doar despre aceasta metoda aici in NZ, deci batrinica sia bagat la cineva in congelator(ceva lada frigorifica mai mare) caturile cu ramele uscate(prin rotatie) cite 2-3 zile. Nu stiu ce temperatura au folosit dar nu au fost probleme deloc.
Dupa perioada de congelare batrinica sia pus caturile intro incapere fara nici protectie extra(nu era ceva ermetic si era cam umed) si in sezonul urmator leam folosit din nou. Nici urma de gaselnita.
Nu mai tin minte cum scria cartea cu temperatura, dar scria ca dupa 72 de ore de congelare nu mai ai probleme cu larvele si ouale de gaselnita.

pharaonu75

Citat din: Kiwi Bee din Martie 31, 2012, 01:14:07 PM
...
Nu mai tin minte cum scria cartea cu temperatura, dar scria ca dupa 72 de ore de congelare nu mai ai probleme cu larvele si ouale de gaselnita.

Dar cu sporii? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

#7
  Fluturele de gaselnita.

Produce oua si se inmultesc cu spor(foarte rapid) si cu multa rezistenţă.
Supravieţuirea pe timpul iernii în colonia de albine şi în depozite este posibilă sub formă de ou sau larvă la Achroea şi de ou larvă sau pupă la Galleria. Frigul este cel mai mare duşman al moliei. La 0°C larva, nimfa şi insecta mor în 12 ore. La temperatura de –9°C insecta moare în toate stadiile de dezvoltare după 2 ore iar la –15°C moartea se produce după 45 de minute.Acum sunt in stadiu de a construi o camera frigorifica pentru pastrare rame.
Metode biologice
Studii privitoare la combaterea biologică a moliei cerii s-au făcut folosind germeni sporulaţi de Bacillus thurnigensis şi Bacillus cereus. Metoda microbiologică are o acţiune specifică şi se bazează pe faptul că microorganismele patogene pentru unele specii de insecte sunt inofensive pentru oameni, animale şi albine. Bacillus thuringensis şi Bacillus cereus pot ucide larvele şi moliile cerii.. Pentru tratament fagurii sunt stropiţi individual cu o soluţie apoasă conţinând spori bacterieni. SPORI pot rămâne viabili în fagurele artificial peste 18 luni şi protejează familia de albine de atacul găselniţei.
Tratamentul este relativ laborios şi costisitor, dar aplicat corect dezvoltarea moliilor este inhibată cel puţin un sezon apicol (8 luni).
Larvele de găselniţă pot fi distruse şi de alte insecte ( musculiţa Dibrachis buceanus)dar metodele trebuiesc definitivate şi generalizate.E mult mai complicat zic eu.Pagubele produse de găselniţă constă în distrugerea fagurilor din stupii populaţi sau de la ... Dezvoltarea de la ou la fluture depinde mult de temperatura mediului ambiant. La 27ş ... Acidul acetic combate şi sporii de nosema la fel si prin temperaturi de - 10 - 15 grade.
Orcum multumesc de atitea sfaturi dragi colegi.......am primit toate detaliile din partea voastra.

milu56

Citat din: Kiwi Bee din Martie 31, 2012, 01:14:07 PM
Acum citiva ani aveam grija si de stupii unor pensionari si batrinica mia urmat sfatul cu congelatorul.
Mai exact eu am citit doar despre aceasta metoda aici in NZ, deci batrinica sia bagat la cineva in congelator(ceva lada frigorifica mai mare) caturile cu ramele uscate(prin rotatie) cite 2-3 zile. Nu stiu ce temperatura au folosit dar nu au fost probleme deloc.
Dupa perioada de congelare batrinica sia pus caturile intro incapere fara nici protectie extra(nu era ceva ermetic si era cam umed) si in sezonul urmator leam folosit din nou. Nici urma de gaselnita.
Nu mai tin minte cum scria cartea cu temperatura, dar scria ca dupa 72 de ore de congelare nu mai ai probleme cu larvele si ouale de gaselnita.

Da si aici stiu apicultori care inchiriaza spatii frigorifice unde introduc magaziile pe paleti si dupa asa zisa desinfectare le inpacheteaza in folie.

pharaonu75

Citat din: milu56 din Aprilie 02, 2012, 02:44:31 AM
...
Produce oua si se inmultesc cu spor(foarte rapid) si cu multa rezistenţă.
..

Eram sigur ca va gasi Milu ceva ca sa o dea cotita!
Acum a adus in ajutorul sau OMONIMELE.
=)) :rotfl: =))

Milu, buna incercare, dar ai pierdut din vedere faptul ca initial ai folosit pluralul SPORI.
Asta inseamna ca te refereai la Spor/SPORI=organ microscopic al organismelor vegetale, care servește la înmulțire, la răspândire și, adesea, pentru supraviețuirea în condiții nefavorabile. Corpuscul reproducător.
Varianta pe care incerci sa ne-o prezinti acum suna asa Spor/SPORURI=faptul de a progresa ușor, de a avea randament în activitate; progres, a produce mult în timp (relativ) scurt. Abundență, belșug, prosperitate; folos, câștig

Pluralul te-a tradat!
Dar imi place inventivitatea ta!
Multa sanatate si SPOR la treaba in noul sezon apicol!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: milu56 din Aprilie 02, 2012, 02:44:31 AM
...
Orcum multumesc de atitea sfaturi dragi colegi.......am primit toate detaliile din partea voastra.

Uite aici niste sfaturi date de un apicultor cu sude te stupi si mii de rame puse la pastrat, protejate de gaselnita.
Este din Spania, poate il intrebi personal! :wink2:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2320.msg40458#msg40458
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

#12
* camera frigorifica pentru desinfectare faguri.jpg (11.26 kB, 800x600 - vizualizat
nea  Milu tu  crezi  ca-n Romania nu  sa  mai  vazut  asa  ceva?
nu  ai  avut  acces  sa  faci  poza  inauntru?
ti-am  oferit  seminte  de  trifoi si  nu  mai  vrei,ori nu  mai  ai  gazon?
Hai  fii  sincer  macar  odata si  zi  ca  aceasta  camera  va  fi  pt  carne,fructe  legume.Matale  esti  om  invarsta  si  fara  scrupule si  dau  cateva  exemple:-am  400-600 stupi  dandant  sin  filme  iasa  layen,vreau  sa  cumpar  400  stupi din  Romania  si  tu  esti  tamplar si  pui  schite ,vreau  sa  cumpar    mii  de  rame si  nu  cumperi  niciuna,Valtere vreau  matci cateva  sute,vreau  samanta trifoi,am  om  la  lucru  si  nu  stii  cum  si  cine  a  marcat  matca,am  nevoie  de  om  si  platesc  100E SI  DAU  300  stupi  cadou,incepe  sezonul si  pana  la  toamna  nu  mai  pot  sa  zic  prostii,trimit puieti de eucalipt  lui  Spiridon  si  ex  pot  continua.
Matale daca  ai  stupi cu  sutele  pune  te  rog nr  de  registru cu  exploatatiile date  de  alta si  terminam  balciul.
Nu  am  nimic  de  castigat  si  nu  am  nimic  personal  cu  dumitale,fii  om si  vei  fi  respectat. Minciuna are  picioare  lungi dar  face  si  ia  artrita ,oamenii  incep  sase  sature,vor  realitate etc..
Te  rog  sa  schimbi  de  caracter si  nu  cred  ca  minciunile,fatarnicia te  pot  caracteriza.Schimba si  rectifica macar  acum  de  sarbatori.Te  rog sa  citesti cu  atentie ,apoi  daca  vrei  sa insulti  o  poti  face ,nu  ma  supar.
Acest  forum  see  bazeaza  pe  oameni  realisti si  nui  frumos sa  duci  in  eroare  colegii.

milu56

#13
Ai promis ca imi faci o vizita inca de acum 2 ani si nu ai reusit si vad ca reusesti sa insulti si sa scrii lucruri amestecate dar sa fi sanatos.
Am ambitia sa fac camera frigorifica si o sa o fac,nu pentru asa zis ABEJA ci pt. mine.

D006

Citat din: milu56 din Aprilie 02, 2012, 09:17:40 PM
Ai promis ca imi faci o vizita inca de acum 2 ani si nu ai reusit si vad ca reusesti sa insulti si sa scrii lucruri amestecate dar sa fi sanatos.
Am ambitia sa fac camera frigorifica si o sa o fac,nu pentru asa zis ABEJA ci pt. mine.

Eu  nu  am  promis  nimic si  stii  prea  bine.Acum  2  ani  te-am  sunat  si  ti-am  zis  ca  sunt  in  ElEJIDO (ALMERIA  30  KM) pe  o  durata  de  4  luni si  daca  se  poate  sa  ne  intalnim ,tu  ai  zis  ca  nu poti  decat  seara  la  o  bere si  ca  vii  tarziu  de  la  lucru.Deci  ?  Ai ?Albine?
-pt respect zic  doar  atat si  nu  mai  zic  nimic  in  legatura  cu  dumitale.
-dumitale  te  pacalesti  singur  si-i pacat,sincer  imi  pare  rau.
sunt  om  de  omenie si  vreau  sa  fii  realist ,doar  atat.