Puieti ALUN si GARD VIU

Creat de gash, Martie 28, 2012, 12:38:59 PM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

Azi am dat si eu comanda de 10 aluni, in 2-3 ani daca vor mai ramane alune dupa veverite poate voi manca si eu :))
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Mai degraba arin cum zice domnul stefan1, podbal mai putin la mine in zona, insa este. Am vazut la  scoala unde predau in curte un copac cu niste matisori ca de salcie. Seamana la aspectul cojii cu teiul. Nu stiu ce e dar toata iarna a avut matisorii aia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Matisorii arinului seamana cu matisorii de alun. Sunt mai mici si au culoarea rosu inchis spre maroniu.

dan sebastian

#48
http://www.youtube.com/watch%3Fv%3D_rkQcGtESJk

pe google search   pisica in apicultura
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

  Se vede si in clipul lui Dan culoarea polenului de alun, adica galbena.

O poza mai clara:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Cel mai important e ca polenul de alun are cantitate foarte mare de proteina pura , peste 30 % si ca e usor de colectat de albine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Si are si vitamine multe. Important este sa poata iesi albinele sa il culeaga.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Sa complectam cunostinte .

Muntoiu Radu

In pozele care le-am postat mai sus sunt 70-80% matisori de arin, restul de alun. Am mai fost o data si am adunat numai matisori de alun. Pot sa spun ca de la arin am adunat de 4-5 ori mai mult polen dupa scuturare chiar daca i-am lasat doar o noapte la caldura (alunul l-am lasat 3 zile).

bismark

     Saptamina aceasta am mai plantat 5 aluni si un gard viu din merisor de miere.Am  cumparat si Radistim pentru a-mi produce singur din butasi plantele necesare.Voi vedea daca si reusesc.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/