LARGIRE CUIB

Creat de C@T@LIN, Martie 24, 2012, 05:43:14 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: C@T@LIN din Martie 24, 2012, 10:07:04 PM
Citat din: dorindafi din Martie 24, 2012, 08:20:45 PM
ok .  banuesc ca din cele 4 rame doua sunt cu puiet
daca zici ca e asha de bine populat mai baga o rama buna pt ouat intre rama cu puiet shi rama de acoperire pt a crea spatziu de ouat shi loc pt albine  :hi:
asa am sa fac.cu siropul cum fac.as vrea sa le ajut.la ce interval si ce cantitate?cu protofil si startovit sau fara? :thanks:
eu nu folosesc startovit , asha ca nu shtiu ce sa spun despre el
dar ce a spus romikele suficient
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

C@T@LIN

ok am inteles:cand voi avea 2 rame cu puiet voi mai adauga un fagure bun de ouat pe care il voi umple cu sirop asa cum am vazut intrun film al colegului dragos2006.
azi leam pus la vreo 5m de stupi  intrun capac de stup lapte praf si malai pe care au inceput sa-l care frumos in stupi.
DAR VA MAI STRESEZ CU O INTREBARE:Cum le ajut,sa fac din ele familii puternice?in ce cantitate si la ce interval de timp sa le dau sirop sau turte?

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: C@T@LIN din Martie 25, 2012, 10:08:47 PM
ok am inteles:cand voi avea 2 rame cu puiet voi mai adauga un fagure bun de ouat pe care il voi umple cu sirop asa cum am vazut intrun film al colegului dragos2006.
azi leam pus la vreo 5m de stupi  intrun capac de stup lapte praf si malai pe care au inceput sa-l care frumos in stupi.
DAR VA MAI STRESEZ CU O INTREBARE:Cum le ajut,sa fac din ele familii puternice?in ce cantitate si la ce interval de timp sa le dau sirop sau turte?
Salutare! poi turta poti sa pui in continuare,undeva la 1/2Kg ,vezi cand o trage in cuib,apoi le mai adaugi inca una,iar cat se mai incalzeste poti sa le administrezi sirop pentru stimulare,acum la inceput 2/1 cate 100-200 ml o data la 2-3 zile,Bafta! si activitate la urdinis sa ai! :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

C@T@LIN

multumesc kta si la toti colegii pt raspunsuri :beer:

Mihai Sergiu

la inceputu lui martie am stramtorat un cuib pe 3 rame azi cand m-am uitat au cladit pe hranitor jumatate de rama mi-a fost si mila de ele ca s-au chinuit atata. A ouat si pe a 3-a rama pe interior, puiet capacit de 2 palme lungime. Am pus o rama cladita si am continuat stimularea, de asemenea si cele pe 4 rame au cladit dar nu chiar asa de mult.Pe vineri sau sambata o sa fac cateva poze
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

C@T@LIN

Citat din: Cradle din Martie 26, 2012, 09:29:27 PM
la inceputu lui martie am stramtorat un cuib pe 3 rame azi cand m-am uitat au cladit pe hranitor jumatate de rama mi-a fost si mila de ele ca s-au chinuit atata. A ouat si pe a 3-a rama pe interior, puiet capacit de 2 palme lungime. Am pus o rama cladita si am continuat stimularea, de asemenea si cele pe 4 rame au cladit dar nu chiar asa de mult.Pe vineri sau sambata o sa fac cateva poze
cred ca asta e un semn ca mai poti baga o rama buna de ouat.cum le stimulezi???

bucursorinelionel

ATENTIE...!!!   Temperaturile specifice unei primaveri normale nu se pot numi asa...sau nu sunt inca...dupa o iarna atipica, a urmat si o primavara atipica...daca in zona de deal si sub montana a Munteniei e cat de cat normal, in zona de campie, e o nebunie totala ( 18..22 grade Celsius la umbra  sunt specifice lunii mai nu in martie...!!!)..NU VA LUATI DUPA TERMOMETRU...!!! urmariti fenofazele la plante ..asa corelati si dezvoltarea familiilor, si, respectiv, aportul de polen/ nectar din natura...!!!..Cine risca sa largeasca prea repede cuibul acum, va avea surprize neplacute pe la Paste...!!!Nu uitati de cele 21 de zile necesare unei lucratoare din stadiul de  ou... pana la albina eclozionata...!!! ACUM ESTE PROPICE PENTRU TURTE PROTEICE.. siropul mai repede dupa ce vor inflori pomii fructiferi..Valabil pentru cei din Campia Romana...!!! Astept comentarii... :i_love_you:
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

C@T@LIN

Citat din: bucursorinelionel din Martie 26, 2012, 09:55:07 PM
ATENTIE...!!!   Temperaturile specifice unei primaveri normale nu se pot numi asa...sau nu sunt inca...dupa o iarna atipica, a urmat si o primavara atipica...daca in zona de deal si sub montana a Munteniei e cat de cat normal, in zona de campie, e o nebunie totala ( 18..22 grade Celsius la umbra  sunt specifice lunii mai nu in martie...!!!)..NU VA LUATI DUPA TERMOMETRU...!!! urmariti fenofazele la plante ..asa corelati si dezvoltarea familiilor, si, respectiv, aportul de polen/ nectar din natura...!!!..Cine risca sa largeasca prea repede cuibul acum, va avea surprize neplacute pe la Paste...!!!Nu uitati de cele 21 de zile necesare unei lucratoare din stadiul de  ou... pana la albina eclozionata...!!! ACUM ESTE PROPICE PENTRU TURTE PROTEICE.. siropul mai repede dupa ce vor inflori pomii fructiferi..Valabil pentru cei din Campia Romana...!!! Astept comentarii... :i_love_you:
bucursorinelionel multumim pt raspunsurile tale la obiect,mai scutit de niste greseli mari.dupa ce vor consuma turtitele le voi administra altele si o sa astept zile mai calduroase pt sirop :thanks:

ion patrut

bine zis fiecare zona geografica cu treba ei fortand matca la ouat implicit maresti nr de albine si daca ai bafta si norocul sa se raceasca vremea  si culesul sa intarzie te-ai fericit ai sa dai sirop mult si bine sa nu moara albina de foame raman la ideia ca cl mai bun organizator in dezvoltarea familiilor de albine ramane tot"MARIA SA ALBINA"ca stiu ele ce stiu ele nu sau inselat niciodata de asta dainuie pe acest pamant de atatea mii de ani

Mihai Sergiu

Citat din: C@T@LIN din Martie 26, 2012, 09:53:06 PM
Citat din: Cradle din Martie 26, 2012, 09:29:27 PM
la inceputu lui martie am stramtorat un cuib pe 3 rame azi cand m-am uitat au cladit pe hranitor jumatate de rama mi-a fost si mila de ele ca s-au chinuit atata. A ouat si pe a 3-a rama pe interior, puiet capacit de 2 palme lungime. Am pus o rama cladita si am continuat stimularea, de asemenea si cele pe 4 rame au cladit dar nu chiar asa de mult.Pe vineri sau sambata o sa fac cateva poze
cred ca asta e un semn ca mai poti baga o rama buna de ouat.cum le stimulezi???

fac infuzie de pelin pe urma adaug zaharul + protofil si un stimulent pentru ponta matcii , cate 300ml fam la 3 zile . Stiu ca vremea poate sa se raceasca in orice clipa insa mi-am pregatit si masuri de precautie: am pus folia peste rame polistiren si paturica plus ca mai am polistiren si in laterale din iarna care inca nu l-am scos
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

adriann

in buc. infloresc corcodusii/caisii in cateva zile... sa speram ca nu mai vine frigu... azi florile aproape erau deschise.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: adriann din Martie 27, 2012, 12:28:35 AM
in buc. infloresc corcodusii/caisii in cateva zile... sa speram ca nu mai vine frigu... azi florile aproape erau deschise.
Va salut! ce norocosi sunteti, la noi au iesit cateva albinute zgribulite, apoi a inceput sa ninga cu niste fulgi foarte mari si s-a cam racit f bine vremea, asta e clima nu ne putem pune cu ea,asa ca nu am ce cauta pana pe la jumatea lui aprilie cu sirop,Pace! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

igo1

Salutare. Vin si eu cu o intrebare la acest subiect pt a nu deschide topic nou.
Cand se decide introducerea unei rame cu puiet in alta familie, aceasta trebuie sa fie cu tot cu albina insotitoare?
Daca e asa aceasta albina nu va omori matca din familia respectiva?

popik50

Rama cu puiet capacit care se pune in alte familii pentru a le intari se pune fara albine.

dorindafi

pt igi1:
rama cu puiet se introduce fara albina shi numai cand familia are suficienta albina pt a putea acoperii toate ramele
acum mai depinde shi de puterea familie care trebue ajutata adica:daca are albina putzina primeshte o rama cu puiet mai putzin pt a putea fi crescut de catre doici
din punctul meu de vadere mutarea ramelor cu puiet nu-i ceva standard . decizia se ia atunci cand
efectuezi lucrarea .   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092