Colectoare propolis

Creat de catalin_valenii, Martie 21, 2012, 08:16:57 PM

« precedentul - următorul »

catalin_valenii

Foloseste cineva plasa pentru tantari in vederea colectarii propolisului? Sau aveti alte alternative mai ieftine decat plasa colector propolis care este cam costisitoare(23 ron).
Albine sanatoase si harnice sa avem!

morozan simion

eu mi-am confectionat acum colectoare de propolis si ca plasa am folosit cu ochiuri de 2/2mm aceea plasa folosita pentru confectionarea ramelor de tantari la geamurile termopane

catalin_valenii

Daca se poate ceva detalii si anume de unde ai achizitionat plasa, cat costa si ce model de colector ai confectionat(cava special? :thanks:)?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

pistol28

Citat din: morozan simion din Martie 21, 2012, 09:09:35 PM
eu mi-am confectionat acum colectoare de propolis si ca plasa am folosit cu ochiuri de 2/2mm aceea plasa folosita pentru confectionarea ramelor de tantari la geamurile termopane



ATENTIE
Aceasta plasa este de obicei din "fibra de sticla" iar cand se rupe apar firisoarele din sticla care sunt un mare pericol pentru locul unde inteapa, chiar daca nu doare, in jurul lor se formeaza mici umflaturi care se dezvolta in chisturi din ce in ce mai mari.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tassevasi

 Din fibra de sticla  se foloseste pntru armare adeziv  poliestiren ,iar pt plasa de tintari este ceva f rezistent prob  din  plastic .

morozan simion

nu este din fibra de sticla, este din plastic 100%
poti achizitiona de la oricine care confectioneaza termopane si costa 10 lei ml si le-am confectionat pentru a putea fi puse sub podisor din sipca de lemn de 20x8mm

sorinma

periculoasa sau nu.nu stiu dar daca e din plastic100% nu stiu pt ca e destul de rezistenta la foc
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

rarescyp

am si eu colectoare tot din plasa pt tantari...sunt multumit de rezultate...le-am folosit anul trecut
o intrebare...? Cand putem pune pe rame colectoarele de propolis...? Se pot pune in aceasta perioada?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

apicraiova

Plasa de tantari din plastic folosesc si eu drept colector de propolis.
Astept rezultatele desi nu prea observ sa se intrevada rezultate multumitoare .
Astept...

cocobeny

O intrebare as avea pentru cei cu experienta, si anume: plasa antivaroua ce se pune le soclu, o propolizeaza albinele daca se pune la un podisor pe jumatate sa zic, gauri de  3/3 mm. in cursul unui an, multumesc.  :hi: :bzz:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

cristipep

Cat costa 1m de lasa de tantari si cat costa o plasa speciala pentru colectare propolis? Ce dracu ma in loc sa ne usuram munca noi o sa punem si dres de femeie ca e mai ieftin ...probabil.

Obombo

Plasa antivarroa, daca e zincata o sa lase reziduuri de zinc in propolis, daca e de inox e ok dar oricum e greu de curatat. Plasa de tantari e usor de curata daca o bagi in congelator dar propolisul obtinut contine mai multa ceara.

morozan simion

daca doriti colectoare de propolis se gasesc la magazinul apicol, sau la targurile apicole organizate in diferite orase din tara.De exemplu in 2-3 martie este targ apicol la cluj-napoca si acolo o sa gasiti cu siguranta tot ce doriti.

cristipep

Fratilor exisa plasa de colectare propolis ...ce plasa de tantari ce plasa antivaroua...ce dracu va intoarceti in urma cu 50 de ani?

virgyl

daca sunteti interesati de plasa recoltatoare pt propolis   am la 20 lei / m  . latimea este de 80 cm .
   dintr-o bucata de 100 x 80 cm va ies  pentru 4 stupi pe 10 rame.     cred ca la 5 lei / stup nu este mult  si scapati de toate improvizatiile.   plasa este dintr-un plastic cauciucat  (este maleabila )  produsa in cehia.