zahar vrac

Creat de C@T@LIN, Martie 20, 2012, 11:19:01 PM

« precedentul - următorul »

C@T@LIN

buna tuturor.scurt si laobiect:am primit de la un unchi un sac de zahar.unchiul lucraza in port.o fi bun la albine:zaharul are o culoare maronie si pare destul de curat. sal folosesc la sirop?:thanks:

tassevasi

 Daca e din sfecla  e f f bun , il invertesti ,faci si ceaiuri din plante si....  la treaba .

jonny_it

Citat din: tassevasi din Martie 21, 2012, 09:11:49 PM
Daca e din sfecla  e f f bun , il invertesti ,faci si ceaiuri din plante si....  la treaba .

Daca e furajer risti sa omori albinele. Eu as testa pe 1 familie mai intai ..

C@T@LIN

Citat din: jonny_it din Martie 21, 2012, 09:16:33 PM
Citat din: tassevasi din Martie 21, 2012, 09:11:49 PM
Daca e din sfecla  e f f bun , il invertesti ,faci si ceaiuri din plante si....  la treaba .

Daca e furajer risti sa omori albinele. Eu as testa pe 1 familie mai intai ..
cum as putea sa aflu ce tip e?am 5 familii de albine nu-mi permit sa fac teste.e vreo metoda sa aflu daca e sau nu din sfecla??? :thanks:

tassevasi

  Si ce sa furajam , hrana  cui ?
La porci , bovine ,cabaline (poate ) ,ovine nu vad , nu cred in asa ceva .
  Reteta ar fi nerentabila .

Kov iulian

#5
Am mai vazut zahar de asta brun vrac la saci  la astia de la SanoVita, il vindeau sau il foloseau pt hrana umana, ziceau ca e mai bun ca asta alb pt ca nu e albit cu var .

Acum nu stiu daca acel zahar de care vorbiti e la fel ca acela de la acea firma .

Pot vorbii cu ei sa intreb de unde l-au cumparat e posibil sa fie mai bun pt ca nu ne mai ataca oasele varul .

( asta sa intamplat acum 4-5 ani, dar din cate mai retin acel zahar brut era din trestie parca )


Citat din: tassevasi din Martie 21, 2012, 09:36:16 PM
  Si ce sa furajam , hrana  cui ?
La porci , bovine ,cabaline (poate ) ,ovine nu vad , nu cred in asa ceva .
  Reteta ar fi nerentabila .

Zahar brut se mai poate folosi si in scopuri industriale, pt producerea de alcooli industriali iar acolo nu conteaza daca e bun pt consum sau nu .Tata mare stie care o fi mai bun  .

C@T@LIN

nu risc sa-mi pierd vreo familie.lam lasat acolo unde este si am trecut pe margaritar si coronita;) :yes:

Kov iulian

Citat din: C@T@LIN din Martie 21, 2012, 09:22:04 PM
cum as putea sa aflu ce tip e?am 5 familii de albine nu-mi permit sa fac teste.e vreo metoda sa aflu daca e sau nu din sfecla??? :thanks:

E din trestie acel zahar , am vorbit cu niste baieti si mi-au confirmat .

C@T@LIN

Citat din: Kov iulian din Martie 24, 2012, 06:19:34 PM
Citat din: C@T@LIN din Martie 21, 2012, 09:22:04 PM
cum as putea sa aflu ce tip e?am 5 familii de albine nu-mi permit sa fac teste.e vreo metoda sa aflu daca e sau nu din sfecla??? :thanks:

E din trestie acel zahar , am vorbit cu niste baieti si mi-au confirmat .
deci faceam mare greseala daca il administram.... ^:)^

ion patrut

da e zahar brut de trestie made in brazilia ca n-ar fi bun la albine nu stiam deci ma abtin la a da sfaturi

D006

Citat din: C@T@LIN din Martie 20, 2012, 11:19:01 PM
buna tuturor.scurt si laobiect:am primit de la un unchi un sac de zahar.unchiul lucraza in port.o fi bun la albine:zaharul are o culoare maronie si pare destul de curat. sal folosesc la sirop?:thanks:


VAI !!...Catalin sa nu le dai la albinutze asa ceva....poate fi foarte periculos..
..i-ti ofer eu ajutor sa scapi de acel sac de zahar, ... da-mi-l mie si scapi de toate necazurile si grijile.



S-ar putea  folosii dar...ca exista un dar...trebuie un tratament mai special pentru acel zahar. Trebuie sa ii faci o spalare zaharului mai intiii .

Procedezi astfel:..
-- rastorni  intr-un butoi sacul tau de zahar,...torni peste el vreo 40 de litri de apa, chiar 50  si invirti bine sa "speli" zaharul . Apoi apa rezultata de la "spalarea" zaharului o "neutralizezi" cu "PROTOFIL" nu mai mult de 17 ml la litru de "spalatura" si abia atunci poti incerca sa dai la albine in doze mici, ca sa nu se invete albinutele tale cu bunatati.... :P

Acum las gluma la o parte .. Cataline, da-le la albine ca este ceva foarte bun. Si eu le-as da dar nu am.. :yahoo_cry:


ion patrut

ati vazut cine stie cunoste teoretic acest zahar este natural fara adaosuri de cristalizare fara substante de albire

C@T@LIN

multumesc de raspuns bio.pt siguranta am sa incerc la o singura familie si daca e ok m-ai scutit de ceva banutzi.pt a le ajuta in aceastta perioada ce cantitate de sirop si la ce interval de timp? :thanks:

tassevasi

Citat din: C@T@LIN din Martie 25, 2012, 09:56:32 PM
multumesc de raspuns bio.pt siguranta am sa incerc la o singura familie si daca e ok m-ai scutit de ceva banutzi.pt a le ajuta in aceastta perioada ce cantitate de sirop si la ce interval de timp? :thanks:

Siropul sa-l faci cu un ceai din plante ,cit mai multe (coada s, musetel, sunatoare ,macese ,galbenele ,pelin ,s.m.d.)
Eu fac ceaiul separat si-l pun in cantitatea de sirop ce am facu-o , poate tu ai protofil .
  Siropul in aceasta perioada se face 1/1 si se pune in hranitor cite 200ml  seara dupa ce nu mai e zbor.
  Daca nu il ia  inseamna ca  mai ai turte ,si nu ii mai pui pia nu termina tot .
  Aceasta -i stimulare pt matca .
  Nu faci cantitate mare intrucit se acreste , il ti in frigider  si-l incalzesti putun cind il pui .
Numai bine .

C@T@LIN

#14
Citat din: tassevasi din Martie 25, 2012, 10:19:26 PM
Citat din: C@T@LIN din Martie 25, 2012, 09:56:32 PM
multumesc de raspuns bio.pt siguranta am sa incerc la o singura familie si daca e ok m-ai scutit de ceva banutzi.pt a le ajuta in aceastta perioada ce cantitate de sirop si la ce interval de timp? :thanks:

Siropul sa-l faci cu un ceai din plante ,cit mai multe (coada s, musetel, sunatoare ,macese ,galbenele ,pelin ,s.m.d.)
Eu fac ceaiul separat si-l pun in cantitatea de sirop ce am facu-o , poate tu ai protofil .
  Siropul in aceasta perioada se face 1/1 si se pune in hranitor cite 200ml  seara dupa ce nu mai e zbor.
  Daca nu il ia  inseamna ca  mai ai turte ,si nu ii mai pui pia nu termina tot .
  Aceasta -i stimulare pt matca .
  Nu faci cantitate mare intrucit se acreste , il ti in frigider  si-l incalzesti putun cind il pui .
Numai bine .

in apa cu care am facut siropul am fiert menta,c soriceluului,musetel,am strecurato si apoi am facut sirop 1/1 +protofil si startovit.am administrat 250ml cam la 3 zile,un coleg pe alt topic deschis de mine ma atentionat k e prea mult.au peste rame turte de zahar+miere si ceva apifonda ramase dar cand le pun sirop se aduna buluc in hranitor=deci prefera siropul care dispare in 24h.precizez k familiile sunt slabutze erau pe 6 rame la iesirea din iarna iar acum leam mai scos 2 rame care erau goale.acum cuibul e pe 4 rame: 1 ram miere-2 rame cu cate o palma de puiet-1 ram miere.am facut bine???sa continui stimularea la 2-3 zile? :thanks: