INTRODUCEREA REGINELOR NEIMPERECHEATE IN MICRONUCLEE

Creat de marianpitesti, Martie 20, 2012, 10:25:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

 :bravo: Kamy--invataminte pentru Ioan Olaru si nu numai

G. Iulian


ciucur

#47
Azi am 'ajutat' la eclozionarea unor regine.
Mai precis, am gasit un stup de-al colegului meu in apicultura cu multe botci si fara matca.  Cred ca a omorat matca atunci cand a pus magaziile. Era cel mai linistit stup din tot ce avem noi ,de asemenea este si o familie harnica.
El a pastrat doua botci in stup si restul a zis sa le omor. In timp ce taim botcile de pe rame, a iesit o matca si a inceput sa mearga pe rama. Avea nuante de alb, era clar ca nu e suficient de matura, insa s-a dus direct la miere - era foarte sprintena. Fiind prima data cand am vazut acest lucru, am decis sa caut in celelalte botci. Am desfacut si am gasit o regina ce arata foarte bine, exact ca una eclozionata normal, inchisa la culoare si foarte frumoasa. Botca era destul de albicioasa la culoare, ma asteptam sa fie mai inchisa insa rama era crescuta anul acesta la inceput de mai.
Am luat repede un micronucleu din asta turcesc (singurul care il am, restul sunt cu 2 rame 1/1 si trei compartimente), am scuturat albina in el, am pus matca inauntru si am pus si alte doua botci neeclozionate. Dupa vreo 2 ore, am deschis usor capacul si am pus niste miere in compartimentul de hrana. Albinele erau linistite, se facusera ciorchine, si matca se auzea cantand. A trebuit sa il deschid, intrucat voi fi plecat mai bine de o saptamana. L-am deschis seara, era aproape intuneric, 15 C. Au iesit doar cateva albine care s-au intors in micronucleu.
1) Va roi tinand cont ca am pus si botci pe langa matca virgina si nu este puiet deloc fiind cladite doar 2 rame din 3? Sau matca va omora botcile si albinele vor cladi faguras ? Inclin sa cred ca le va omora doar nu canta degeaba....
2) Cat de viabila este o matca ce are un aspect foarte bun 'ajutata' sa eclozioneze fara a fi ranita ?
3) Merita pastrata sau nu are rost ?

Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

  Ai riscul mare sa se depopuleze masiv. tinand cont ca nu l-ai tinut nici o zi inchis. De roit nu are cu ce sa roiasca, dar uneori, ,foarte rar, nemultumite de locatie, se poate ca toate albinele cu regina neimperecheata sa paraseasca micronucleul, facand un miniroi care isi cauta el un alt loc.
  Uneori matcile din botci sunt perfect mature, sunt tinute acolo chiar o zi sau mai multe, hranite doar printr-o fanta in capac, pana cand familia roieste (doar inainte de plecarea roiului sunt eliberate. Acele regine nu au de ce sa nu fie bune.
  Mai bine era sa iei nucleul cu tine (nu stiu cat de mare-i), dar daca ii schimbi locatia eviti depopularea. Puteai sa-l tii si pe balcon sau suspendat pe un perete, pana incepe matca sa oua, apoi il poti folosi unde ai nevoie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ciucur

Experimentul meu a reusit.
Nu mi s-a depopulat nucleul, si am o matca ce ponteaza foarte bine.
Am verificat nucleul si am gasit cam 10 celule ouate. A doua zi erau ouate toate celulele de pe ramele nucleului. Acuma stiu ca nu sunt mari ramele insa in comparatie cu altele a inceput bine.
Sunt si foarte blande, ceea ce e bine. O sa o tin sub observatie si o voi muta cat mai repede pe rama 1/1.
De asemenea am incercat si eu stimularea cu zahar si apoi turnat apa pana la nivel cu zaharul in compartimentul de hranire al nucleului. Nu e o metoda rea, nu am gasit nicio albina moarta. La sirop tot mai gaseam cate una moarta chiar daca puneam si un 'plutitor'. Probabil ca se imbulzesc la hrana.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Apicotef

Nu se depopuleaza deloc stai linistit...o parte din albina culegatoare se va intoarce la vechea colonie, dar doica va ramane. In micronucleu ii dai botca dupa cateva ore de la orfanizare sau matca virgina in bigudiu pe care o eliberezi a doua zi. La tine a functionat pt ca ai procedat relativ corect. Bafta !

oroles

Salutare!
Sambata am introdus reginele in micronuclee. Saracele, unele au stat in bigudiu, din cauza vremii 3-4 zile. Nu am avut ce sa fac. A plouat cu spume.  Inainte de a le introduce in nucleu le-am marcat ca in filmul de la IWF.de Sunt foarte impresionat de cat de usor se lucreaza cu cilindrul de marcat si cu   un creion de marcat de buna calitate. O marchezi exact in locul potrivit, fara a face dare, fara a afecta capacitatea de zbor a matcii.

Am doua tipuri de nuclee: Primul model este din polistiren extrudat, ralizat din rame 1/1 care se desfac in doua. Ramele le aveam cladite si curatate de albine din anii trecuti. Cel de-al doilea model este un nucleu care merge cu rame 1/2 dezasamblabile, la fel, in doua bucati. De aceasta data ramele nu erau cladite. Am ridicat albina dintr-un stup si am scuturat-o intr-o cutie. Am stropit albinele cu apa ca sa nu zboare. Am bagat matca in nucleu si am turnat albinele cu polonicul in nuclee, peste matci. Deasupra le-am pus si cate o lingura de miere ca sa nu moara de foame. La cei care aveam rame cladite, le-am pus si apa in faguri. Apoi le-am dat la beci pana seara sa se simta orfanizate (cum am vazut pe filmul iwf.de). Seara le-am scos din beci (ce-i drept acel beci unde am dus albinele e un beci in care daca intri transpirat faci pneumonie) si le-am pus pe pozitii, astfel incat sa nu nimereasca matci intoarse de la imperecheat in alte nuclee. Dimineata am observat pe placa la urdinis la toti pete de fecale. Cel mai propabil albinele acestea, agitate fiind au mancat acea miere si neputand sa iasa la zbor s-au scapat la urdinis. Am gasit la toti. E clar ca nu e normal sa se intample acest lucru. De ce credeti ca s-a intamplat asa si unde am gresit? Am auzit stupari care dau in micronuclee miere cu antibiotice. Din acest motiv se procedeaza asa? Cine stie mai multe detalii, il rog sa imi spuna si mie!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Si eu tot asa bag albinele in nucleu, am stat de vorba cu cineva care a zis ca a renuntat sa bage albinele ude in nucleu, pentru ca i-au murit. Si eu am patit anul asta la trei nuclee sa se intample treaba asta, am udat albinele cu apa rece de izvor, treaba asta am facut-o seara, noaptea a fost rece, pana dimineata nu si-au mai revenit in ultimele trei nuclee pe care le-am format.
  Persoana respectiva spunea ca utilizeaza dioxidul de carbon pentru a anestezia albinele, este foarte multumit.
Matca eu o naclaiesc in miere, apoi o pun deasupra albinelor ude. Acceptare totala, acolo unde nu se intampla sa moara albinele. De acum incolo sper sa nu se mai repete treaba asta.
Va salut.

bucovineanu

Citat din: oroles din Mai 30, 2016, 12:42:51 PM

(ce-i drept acel beci unde am dus albinele e un beci in care daca intri transpirat faci pneumonie)
Raspunsul la intrebare este in fraza de mai sus.

ursulescu

   

   Desi am decis sa nu ma mai amestec, totusi... o fac. Îmi sunt prea dragi "prietenele" ca să nu o fac. În acest moment e nosemoză generalizată în RO. Se dă obligatoriu Fumidil nucleelor, pericol maxim de contaminare a reginelor, cei care stăpâniți tehnica microscopiei faceți un test după imperechere și vedeți ce "iese". Citiți cu atenție, memorați și aplicati ce scrie in "Creșterea mătcilor(corect reginelor -traducerea e comunistă) de F. Rutner. Formați nuclee cu 5000 de albine, "sistemul" extrem de complex al familiei nu funcționează altfel. 5000 e hardware-ul fara de care software-ul nu funcționează (asta pântru ășcia măi cineri). Tot acesta e numărul minim de albine ce poate fi iernat. D-zeu când o facut lumea o făcut-o perfectă, noi o stricăm mereu. Căutați să creșteți rase. Succes!

stefan1

Citat din: oroles din Mai 30, 2016, 12:42:51 PM

...
Dimineata am observat pe placa la urdinis la toti pete de fecale. Cel mai propabil albinele acestea, agitate fiind au mancat acea miere si neputand sa iasa la zbor s-au scapat la urdinis. Am gasit la toti. E clar ca nu e normal sa se intample acest lucru. De ce credeti ca s-a intamplat asa si unde am gresit?
...

  Erau pete de diaree sau 'taitei'? Daca ai pus multe albine doice, acelea consuma mult polen si trebuie des sa se usureze. Deci s-ar putea sa nu fie nimic in neregula, desi nu am intanit decat rar o asemenea situatie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Petele erau maron deschis (un fel de beige, mai exact). Aveau aspect lichid. Nu stiu ce sunt "taiteii" pentru ca nu am vazut niciodata. Da erau doici pe care le-am scuturat, insa nu aveau polen la dispozitie. Poate consumasera inainte.
Domnule ursulescu, ma indoiesc ca nosemoza asta apare asa repede, dupa ce faci un nucleu. Prezenta sporilor nu spune nimic despre boala. Tratarea cu antibiotice produce tahifilaxie. Eu banuiesc ca a fost de vina un complex de factori pe care deja i-am enumerat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

In acel beci temperatura era prea scazuta si albinele au consumat foarte mult sirop pentru a-si realiza  temperatura optima. Fiind putine nu au reusit acest lucru si au suferit de frig. Era suficient daca nucleele erau puse intr-un loc umbrit si neincalzit.

virgiliu

albina, nu-i bolnava. stai fara grija. albin tanara, la primele zboruri de orientare curata si intestinul, numai ca acea albina este destul de matura pentru a zbura la distanta mai mare de stup si nu pateaza urdinisul sau perete frontal, capac. In cazul formarii de nuclei, datorita agitatiei iese pentru prima data la zbor si albina care normal inca nu i-a venit vremea sa zboare, si exact aceea pateaza. e destul 3-4 albine si caca se vede.

cornelioandanciu

#59
Citat din: bucovineanu din Aprilie 19, 2012, 10:05:37 AM
Sansele de acceptare sunt mult diminuate daca introducem regine eclozate, comparativ cu gradul de acceptare atunci cand folosim botci. Daca folosim botci, procentul de acceptare se apropie de maxim.
Asa este. Anul acesta am cumparat regine neimperecheate, a fost dezastru ! Am cumparat si o caucaziana imperecheata, a fost acceptata imediat in stup, tot de la aceeasi sursa.
Ale mele au fost acceptate, dar nu stiu ce s-a intamplat, ca numai doua s-au imperecheat din 16, am gasit nucleele goale cand m-am intors dupa 5 saptamani sa le verific.
Va salut.