INTRODUCEREA REGINELOR NEIMPERECHEATE IN MICRONUCLEE

Creat de marianpitesti, Martie 20, 2012, 10:25:54 AM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Aprilie 19, 2012, 10:35:43 PM
Citat din: jonny_it din Aprilie 19, 2012, 08:39:38 PM

Cu o singura exceptie: matcile tinere iesite de maxim 30 minute din botca sunt primite in familiile normale si uneori chiar si in cele cu albine ouatoare. Procentul este aproximativ egal cu cel de la matcile imperecheate. Matcile tinere sunt primite usor deoarece nu au miros.
Da asa este, dar e greu de apreciat varsta unei regine tinere, e greu sa ne incadram in acel timp scurt de 30 de minute. Desi transvazarea se face intr-un timp scurt, reginele  eclozeaza intr-un interval mult mai lung.
Totusi colegul Marin din Serbia introduce reginele in miere si apoi in nuclee si zice ca gradul de acceptare e foarte bun.
E de preferat totusi sa fie introduse botci, care au o perioada mult mai lunga in care pot fi mutate.

In ziua cand ar trebui sa ecluzioneze, scot cate botci am nevoie si le tai usor cu un bisturiu la capat. Introduc unde am nevoie, de obicei fac asta cand mai am familii cu albina ouatoare. Procent de reusita in salvarea unor astfel de familii de peste 75%.

bucovineanu

Care e avantajul ca se scoate regina din botca si nu se pune botca, regina urmand sa iasa singura?

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Aprilie 20, 2012, 09:43:59 AM
Care e avantajul ca se scoate regina din botca si nu se pune botca, regina urmand sa iasa singura?

Matca in primele minute de viata nu are miros deci este ca orice alta albina din stup. In schimb o botca poate "deranja" pe albine.
Am salvat multe familii cu albina ouatoare punand matci foarte tinere dar foarte putine punand botci. Literatura de specialitate spune cam acelasi lucru.

bucovineanu

Aici nu prea am experienta. In putini ani am avut familii bezmeticite.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Aprilie 20, 2012, 07:49:57 PM
Aici nu prea am experienta. In putini ani am avut familii bezmeticite.

Din 50 de roi unul tot il scapi si se bezmeticeste.  :)

Adrian Roman

La un prieten al meu, am dat la rand intro fam. bezmetica, trei botci : prima neprotejata, au ros-o imediat, a doua la fel, asta cam in trei ore bune, iar a treia am protejat-o cu o cusca de protectie ptr. botca.Matca era moarta a doua zi.A fost o coincidenta ca a avut un stup prospat roit, si erau botci valide. Nu a mers asa, si am incercat cu rame cu oua, ptr. botci de salvare. Cu greu si cu doua rame simultan, pe care au tras botci de salvare, au acceptat in final ! Era un orizontal pe 18 rame, plin ochi, la care s-a omorat matca din neatentie !!

Adrian Roman

Am un CD din Ungaria cu cresterea matcilor, in care este filmat minut de minut cum se procedeaza. Ei lucreaza pe scara mare cu metoda OROSI-PAL, in care popularea micronucleelor se face simultan- albina tanara scuturata, udata, plus matca virgina, apoi se tine in pivnita ( sau undeva la racoare si intuneric ) 2-3 zile. Am sa incerc sa pun filmul, e de o ora, foarte instructiv, dar nu ma pricep, voi ruga pe Romikele sau Pharaonu sa ma scoleze. CD-ul e in limba maghiara, dar si pentru cine nu cunoaste limba, imaginile sunt suficiente.

Kiwi Bee


Adrian Roman


mellificus

a trecut "maine" :P asteptam filmul...
dar stiind ca e sezon, intelegem si avem rabdare :)

pharaonu75

Filmul il voi edita si il voi posta eu, pentru ca este in format DVD... dar ai intuit bine, este sezon plin la floarea soarelui, asa ca va trebui sa ma asteptati cateva zile!
Cu scuzele de rigoare pentru intarziere...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Roman

Citat din: mellificus din Iulie 17, 2012, 11:15:42 PM
a trecut "maine" :P asteptam filmul...
dar stiind ca e sezon, intelegem si avem rabdare :)

.....dupa ce ca va da omu, mai si comentati !!! Iaaa, la centrifuga cu voi..... =)) =))

E pe " vine ", nitica rabdare... !

kamy

la populare nu prea conteaza,dar anu asta am avut multe matci cu defecte la aripi si popularea nucleelor cu botci,ar fi fost mai paguboasa,populare pe care am facut-o prin scuturare,udare cu apa,introdus matca eclozionata si arest la loc racoros pana a doua zi seara,la reintroducere si eu arunc matcile in hranitor si le imbaiez in melasa,fiind astfel acceptate mai usor,dar am patit un lucru ciudat,care m-a determinat sa fug la un pastoral de salvare la fs.
am intr-o curte vro 300 de micronuclee si intr-o duminica am luat la puricat hrana si matci la toate,isi daduse drumu nitel teiu,timp frumos ei acu e-acu.pe la ora 2(14) toata curtea un roi imens format din matci cu cateva albine care s-au dus si-am ramas cu spectacolu.
la reintroducerea matcii,cand albinele cam sant la ele acasa si impartite ca natiunea la referendum e mult mai sanatos cu botca gata de eclozionat,acomodarea se face mult mai bine si rezultatele sant graitoare

pharaonu75

Gata! Am reusit sa editez DVD-ul.
Filmul il gasiti aici. Multumiri lui Adrian Roman!

[jwp=425,344,image]http://apiardeal.ro/video/Cresterea_reginelor_HU.flv[/jwp]
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele