INTRODUCEREA REGINELOR NEIMPERECHEATE IN MICRONUCLEE

Creat de marianpitesti, Martie 20, 2012, 10:25:54 AM

« precedentul - următorul »

marianpitesti

Am vazut un clip cu un salajean care intruducea regina in vederea imperecherii in micronuleu dupa ce in prealabil o baga-se intrun pahar cu miere .daca vreunul dintre dumneavoastra ati incercat .Care este procentul de acceptare si ce metoda a dat cele mai bune rezultate in cazul neimperecheatelor

jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marianpitesti

super clipul .Nu inteleg germana dar imaginile sunt edificatoare .Totusi ce le determina sa o accepte ? faptul ca sunt amestecate stropite ametite sau mierea? Am vazut ceva asemanator cind facea-u roiuri la pachet (aici matca era imperecheata) dar in nebunia generala cind albinele erau stropite amestecate si puse cu polonicul matca era introdusa pur si simplu fara cusca.

jenica67

        Daca ai observat prima data albinele nucleului dupa populare, au fost tinute la racoare si intuneric, sa constientizeze starea de orfanizare. Matca este unsa cu miere, sa nu prea rapida, ca albinele sa fie agitate si sa o omoare, si in plus pana o ling, capata si ele mirosul matci. In plus albinele fara puiet, stiu ca nu au nici o sansa, de asi creste o alta matca.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Mircea77

Citat din: marianpitesti din Martie 20, 2012, 06:09:44 PM
super clipul .Nu inteleg germana dar imaginile sunt edificatoare .Totusi ce le determina sa o accepte ? faptul ca sunt amestecate stropite ametite sau mierea? Am vazut ceva asemanator cind facea-u roiuri la pachet (aici matca era imperecheata) dar in nebunia generala cind albinele erau stropite amestecate si puse cu polonicul matca era introdusa pur si simplu fara cusca.

Marian, daca vrei sa te lamuresti mai bine, ai sa vezi o metoda asemanatoare in filmele lui Marinlm. Si acolo ai sa vezi cum baga matca in borcanul cu miere si o tavaleste bine (cu mult bun simt si atentie) intr-un interval de 4-7 secunde.
Apoi o ia cu lingurita si o pune direct peste albinele din nucleul de imperechere.
Pur si simplu se speculeaza linsul mierii de catre albine prin care preiau si feromonii matcii.

tassevasi

  Plus ca toate acele albine sunt  doici  ,care au fost scuturate de pe rama  ,dupa ce au plecat culegatoarele ,care de regula acestea o omoara .
   Numai bine .

centrifuga

Pun o intrebare: de ce sa introduci matca neimperecheata in nucleu?
MULT MAI SIMPLU E SA PUI IN NUCLEU BOTCI LA ECLOZIONARE!

nicomico

Parerea mea, se introduce matca iesita din botca, asa poti sa apreciezi  calitatea matcii .

centrifuga

care matca?
cea neimperecheata?
unde ai obtinut eclozionarea?
cum ii apreciezi calitatea?
dupa cate rateuri de introducere a unei matci neiperecheate?
calitatea o apreciezii dupa ce s-a imperecheat si  a inceput sa depuna oua!

nicomico

Da aveti dreptate d-l Centrifuga ,de calitatile unei matci iti dai seama dupa inperechiere si inceperea ouatului . :thanks:

bucovineanu

Sansele de acceptare sunt mult diminuate daca introducem regine eclozate, comparativ cu gradul de acceptare atunci cand folosim botci. Daca folosim botci, procentul de acceptare se apropie de maxim.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Aprilie 19, 2012, 10:05:37 AM
Sansele de acceptare sunt mult diminuate daca introducem regine eclozate, comparativ cu gradul de acceptare atunci cand folosim botci. Daca folosim botci, procentul de acceptare se apropie de maxim.

Cu o singura exceptie: matcile tinere iesite de maxim 30 minute din botca sunt primite in familiile normale si uneori chiar si in cele cu albine ouatoare. Procentul este aproximativ egal cu cel de la matcile imperecheate. Matcile tinere sunt primite usor deoarece nu au miros.

mape 48-petru manea

anul trecut am facut 12 mini nuclee astfel :
- am scuturat albina tanara intr=o galeata si le-am tinut o noapte la beci
- a doua zi le-am udat  in galeata
- am introdus matca nefecundata in mini nucleu si peste ea am pus un polonic de albine
din 12 matci au reusit sa se inperecheze 11

bucovineanu

#13
Citat din: jonny_it din Aprilie 19, 2012, 08:39:38 PM

Cu o singura exceptie: matcile tinere iesite de maxim 30 minute din botca sunt primite in familiile normale si uneori chiar si in cele cu albine ouatoare. Procentul este aproximativ egal cu cel de la matcile imperecheate. Matcile tinere sunt primite usor deoarece nu au miros.
Da asa este, dar e greu de apreciat varsta unei regine tinere, e greu sa ne incadram in acel timp scurt de 30 de minute. Desi transvazarea se face intr-un timp scurt, reginele  eclozeaza intr-un interval mult mai lung.
Totusi colegul Marin din Serbia introduce reginele in miere si apoi in nuclee si zice ca gradul de acceptare e foarte bun.
E de preferat totusi sa fie introduse botci, care au o perioada mult mai lunga in care pot fi mutate.

roi_ag

Bine este sa se populeze nucleele cu 2 zile inainte de eclozionarea matcii s-au cand matca este eclozionata sa se narcotizeze albinele s-au daca se face popularea nucleelor cu albinele din starter
introduse concomitent