O MARE PROBLEMA BAZA MELIFERA

Creat de marianpitesti, Martie 20, 2012, 01:25:52 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

#30
domane fereste nici nu m-am gandit sa fi fost ceva personal ,
eu merg pe ideea ca dumnezeu da ,da in buzunar nu ne baga , atat timp cat putem munci trebuie so facem organizat si cu cap ,
daca in zona in care stau nu sunt copaci de valoare incerc pe cat se poate sa diversfic baza melifera , abia astept sa dea polen salcia lui vecinu  :rotfl: :rotfl:

abia astept si ciresii din padure si papadia
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Martie 22, 2012, 08:18:06 PM
parerea mea , e ca trebuie sa ne apucam de treaba , sa impadurim ,sau macar sa bagam cate ceva in pamant copaci de orice natura care sa ne ajute ,  eu am demarat inca de anul trecut operatiunea , am inceput cu semintele de salcam acum am puieti si de 1,5 m , tot ce prind pe langa casa bag salcam si evodia , si ce o mai fi, am pus si salcie ,

daca asteptam mila statului nu ramanem cu nimik
spor la treaba
Salutare Marius! Cum e o vorba: cu o floare nu se face primavara,asa si cu catva puieti de salcam nu poti face o padure sa scoti si productie,salcie,salcam,pomi fructiferi cu totii plantam sau am plantat in trecut,dar ca sa ajungi la nivel de pepiniera si sa plantezi industrial e cale lunga,parerea mea e ca trebuie sa se sesizeze cineva de sus si sa se faca reampaduriri masive,la nivel national...Pace! :wink:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

POSTASUL

am crezut ca mai luat in serios ??  ai vazut Jonyii la postarile de mai sus  !! ami place de el   :bravo: nu a sarit la mine ca tine !! el a fost singurul care a inteles si a dat explicatii precise in cunostinta de cauza , deci Mariusel Postasul nu mananca ciuperci aiurea !!  Jionyii a explicat  80/0   :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marius_vfp

#33
aoleu se pare ca iesii prost la afacerea asta , mai bine stau degeaba si astept sami dea statul  :yes: :yes: :yes:   :stop_the_war:

kata daca asi avea ceva mai mult pamant proprietate personala in apropiere fi sigur ca imi fac pepeniera si ma apuc de impadurit , am un vecin care pentru 6 stupi sia pus mai bine de jumate de hectar de salcam , bucurie pe capu meu , daca sar unii toti stuparii dintro zona si ar pune osul la treaba sa vezi ce paduri ar iesi . plus de asta peste cativa ani buni voi avea si eu ce sa mai tai sa bag pe foc si nu mai dau bani pe lemne ,
s[por la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Martie 22, 2012, 10:47:52 PM
aoleu se pare ca iesii prost la afacerea asta , mai bine stau degeaba si astept sami dea statul  :yes: :yes: :yes:   :stop_the_war:

kata daca asi avea ceva mai mult pamant proprietate personala in apropiere fi sigur ca imi fac pepeniera si ma apuc de impadurit , am un vecin care pentru 6 stupi sia pus mai bine de jumate de hectar de salcam , bucurie pe capu meu , daca sar unii toti stuparii dintro zona si ar pune osul la treaba sa vezi ce paduri ar iesi . plus de asta peste cativa ani buni voi avea si eu ce sa mai tai sa bag pe foc si nu mai dau bani pe lemne ,
s[por la treaba
Se pare ca pe mine unul nu m-ai inteles,te felicit pentru ca nu stai cu mainile in buzunare si iti plantezi propria livada, e foare ok, dar eu m-am referit la nivel national nu doar la noi in ograda,aici toata lumea cred ca-si planteaza cate ceva, :wink: Pace!  :wink2: :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

#35
v-am iteles pe amandoi ,  :stop_the_war:
la nivel national se impun masuri urgente , vor disparea paduri in mod barbar si asta nu e bine , mai devreme sau mai tarziu vom avea cu totii de suferit .
sper macar ca v-au placut pozele . :bzz:
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Martie 22, 2012, 10:59:25 PM
v-am iteles pe amandoi ,  :stop_the_war:
la nivel national se impun masuri urgente , vor disparea paduri in mod barbar si asta nu e bine , mai devreme sau mai tarziu vom avea cu totii de suferit .

spor la treaba
Multumim la fel si tie!!!Pace! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marianpitesti

am un prieten apicultor care cu citiva ani in urma a cumparat un teren cu o casuta batrineasca pe el . o oaza de liniste pentru stupar si un loc bun de cules pentru albine . omul facea salcimul 2 acasa . de anul trecut au inceput sa taie padurea .sunt firme private care vind lemne de foc .acum amicul meu la salcimul 2 e nevoit sa plece 15 km mai sus spre Cosesti - Domnesti cheltuiala transport paza.

Ionut Mioveni

Imi place cum ganditi domnu' Marius .
Macar de ar  face toti cum faci d.ta tot ar mai fi ceva.
Si la mine se taie intr-o veselie ....am un coleg in clasa al carui tata taie intr-o veselie....dar inca nu s-a ajuns pana la mine.
Trec ROMAN-urile in jumatea zilei full cu lemne de strejar si salcam ...si nimeni nu face nimic....
Colegu imi tot zicea ca taie de la padurea lui...si i-am si zis...: Ma da de unde p...z.a matii ai ma tu cu tactu padure ca D.zeu nu stiu sa ne fi impropietarit pe fiecare in parte ci ne-a lasat padurea la toti sa ne bucuram de ea.
Ce poti sa faci....tasu e frate cu primaru...si ala un hot care a furat de aproape 3 mandate...si satenii si mai "PROSTI" ca sufera ca NATARAII 4 ani de zile pentru o punga de malai si o galeata,punga mai stiu eu ce.
Of ...politaii astia "siguranta si incredere ca veti fi furati"...mai au putin si ne fura si pe noi :redcard:
Oricum chiar daca plantezi cate putin...apai daca vine careva sa.ti taie copacu pus de tine pai atunci pe drept ca ii dau de sare din adidasi.
Multa bafta in continuare la impaduriri.
P.S: Anu asta am facut gradina botanica din casa mamei =))
Am tampit-o cu rasadurile mele , florile de nu mai stiu cate tipuri, si copaci rasariti din seminte plantate de mine.
Cu ocazia asta i-am innebunit pe ai mei si au bagat vreo 30 de milioane sa faca gardu la gradinita casei sa aiba fisu' florile si copacii pazite de gaini. :lol:
Toate cele bune!

johnysibiu

Peste douazeci de ani nu stiu din ce ar mai putea face albinele miere.

Patria noastra o sa arate ca Luna iar stupari o sa faca miere din cisterne pline cu te miri ce chimicale, o sa fim mandri ca suntem cetateni europeni si avem voie sa crapam cu gratie inainte sa implinim 40 de ani.

Tot inainte.....

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: johnysibiu din Martie 23, 2012, 08:28:37 PM
Peste douazeci de ani nu stiu din ce ar mai putea face albinele miere.

Patria noastra o sa arate ca Luna iar stupari o sa faca miere din cisterne pline cu te miri ce chimicale, o sa fim mandri ca suntem cetateni europeni si avem voie sa crapam cu gratie inainte sa implinim 40 de ani.

Tot inainte.....
Salutare! ce adevar ai scris,asa-i o sa fim din ce in ce mai poluati d,t,p,d,v, oricum o sa ajungem, parerea mea sa ne luptam sa supravietuim sa traim siguri in tarisoara noastra,etc, sunt multe de spus dar nu vreau sa par pesimist,sunt doar realist! Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

daca acum 20 de ani intrebai pe cineva expert in domeniu, de plante modificate genetic te lua la bataie sigur , acum nimic nu te mai mira cate kakaturi apar
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva