cum se inchide pfa

Creat de crinapop, Aprilie 28, 2013, 03:27:08 PM

« precedentul - următorul »

crinapop

Buna ziua,

As avea o intrebare la cine stie cum se inchide un pfa, care ar fi pasii de urmat si la ce ar trebui sa am grija. Multumesc frumos.

Kov iulian

Ne puteti oferi mai multe detalii ?


1)Doriti sa inchideti un PFA pur si simplu ?
2)Cu ajutorul acelui PFA ati dorit sa accesati fonduri europeene si nu ati reusit ?
3)Cu ajutorul acelui PFA ati accesat fonduri europeene si acum dupa ce sa sfarsit finantarea renuntati la el ?


Ati achitat datoriile la CAS ?


Din cate stiu se plateste o taxa in valoare de de 250 - 300 de lei .


Am cumparat de curand o carte numita Ghidul Profesionistului care prezinte toate chestiunile in legatura cu PFA, II si SRL. Din pacate inca nu am citit-o .


http://www.monitoruloficial.ro/magazin/product--Ghidul_profesionistului--6718.html

crinapop

Nu este pfa-ul meu. S-a accesat masura 141 pe acel pfa timp de 3 ani, de fapt banii pt anul 3 inca nu intrat din ianuarie. Persoana care are pfa este si angajat si au aparut acum niste schimbari din exterior si este constrans efectiv  sa inchida pfa-ul cat de repede.  Nu a platit deloc cas fiind angajat in alta parte (trebuia?)

Ma puteti ajuta cu mai multe informatii?


romikele

Pentru radierea PFA-ului trebuie platite impozitele datorate (nu si pt. cod CAEN 0149, pana in 2012 inclusiv) si sa se primeasca de la administratia financiara certificat de atestare fiscala din care sa reiasa ca nu sunt datorii si apoi cu actele firmei se merge la Registrul Comertului unde se completeaza cererea de radiere si se platesc taxele aferente.
Dupa radierea de la registrul comertului este un formular tip care se depune la administratia financiara insotit de actele de radiere de la registrul comertului, apoi se vine in control sa se verifice actele cam in 30 zile de la depunerea formularului, se face verificarea si sa se vada daca mai e sau nu de plata vre-o diferenta de impozit, se face un dosar de control si gata.


crinapop

Multumesc frumos. Contul la banca cand se inchide? Stampila trebuie predata, daca da la sfarsit dupa control?

romikele

Logic ar fi dupa control, informatii exacte se pot obtine de la administratia financiara.

crinapop

Am fost azi la Registrul Comertului si pt radiere s-au predat certificatul de inregistrare si cel constator . S-a platit taxa 72 lei si dupa ce se va elibera certificatul de radiere si merge la Finante.