Dispozitiv pentru gaurit ramele DIY

Creat de RazvanTi, Martie 14, 2012, 02:38:13 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Sa va traiasca  amindoi si sa fiti sanatosi cu toata familia!

bio

Citat din: uve din Ianuarie 13, 2013, 10:18:40 AM
....
O recomandare :pozitia ramei pe verticala mi se pare mai dificila .Daca se face un blat orizontal cu limitare a ramei in partea dreapta va fi mai usor !

Am vazut multe modele de perforatoare- multiple, mai toate erau pentru pozitia "orizontala"..  Mie imi vine mai usor la lucru,cu asezarea  "verticala"  si de aceea am realizat astfel utilajul.


Cel mic, ma ajuta la ce poate si el si ii face placere mai ales daca este stimulat..... dar sa lucreze la perforator este prea mic acum fimiu.........era doar o poza sa impresioneze..:).   

pharaonu75

Lasa Nelutule, ca la batranete vei avea ajutoare de nadejde!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio


bucovineanu

Saptamana trecuta a postat cineva un filmulet rusesc cu un dispozitiv de gaurit rame. Ma ajuta cineva sa-l regasesc?

cipriene

era la targ la Slobozia un dispozitiv de gaurit rame care costa 110 ron. sincer, mi s-a parut cam mult.
eu le gauresc cu bormasina si ma cam chinui  :yahoo_cry:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Eu am facut o matrita si le gauresc cu un insurubator cu acumulatori si sunt foarte multumit........

RazvanTi

cand te apuci de cateva sute de rame a cate 10 rame fiecare nu-ti mai arde cu bormasina.
va urma... :roll:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

vranceanul

Zilele astea am facut asa ceva, merge struna. Daca mai aveam inca 2 scule [defecte], faceam unul cu 4, dar e bun si asa.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

cristian bh

Citat din: vranceanul din Februarie 22, 2013, 12:28:05 PM
Zilele astea am facut asa ceva, merge struna. Daca mai aveam inca 2 scule [defecte], faceam unul cu 4, dar e bun si asa.
cu ce-l alimentezi ? ca am si eu doua buc masina de insurubat da nu-s buni acum. si e mai scumpi acumulatorii decat una noua.

vranceanul

Am un transformator cu redresor cu tensiunile cuprinse intre 3 si 30v la 5 amperi [reglabil din 3in 3 v]
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

tassevasi

Citat din: vranceanul din Februarie 22, 2013, 12:28:05 PM
Zilele astea am facut asa ceva, merge struna. Daca mai aveam inca 2 scule [defecte], faceam unul cu 4, dar e bun si asa.

  La asa ceva de anul trecut m-am gindit sa fac ,dar vorba ta , mai treb citeva filetante pe care sigur o sa le am .

cristian bh

deci ai scos motorul din pistol si l-ai fixat cu clema unu langa altul pe aceiasi linie legat la redresor si la un intrerupator comun pe turatia mare ,burghie de 2,5 mm, o masa mobila de impins rama.
Am uitat ceva?