Presa panouri stupi

Creat de dacianu11, Decembrie 25, 2015, 11:11:15 AM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Pot sa va spun cate ceva si din experienta mea in privinta imbinarii panourilor pentru stupi. Folosesc panouri scurte de 50 cm si le imbin cu menghine manuale am 4 perechi de manghine manuale pentru lemn. Pentru mine sunt suficiente deoarece tin cont de urmatoarele:
1. Panourile nu trebuie stranse excesiv de tare deoarece iese aproape tot aracetul din imbinare;
2. Panourile le las in menghina aproximativ o jumatate de ora (temperatura mediului ambiant trebuie sa fie peste 20 grade) apoi le scot din menghina si le stivuiesc si le las la uscat pana a doua zi. Vara panourile le usuc afara si le scot din menghina dupa 20 minute.
3. Intr-o pereche de menghine pun 2 panouri, unde apar probleme de aliniere ma ajut de clesti si menghine mici (detalii o sa vedeti in foto atasate)
Am un randament destul de bun! 20 corpuri 1/1 in jumatate de zi.

Porfy66

Rezultatele se pot vedea in aceste poze sa pe http://porfy66.sunphoto.ro/Din_Atelier

cristian bh

Menghinele sunt ok,....nu stiu daca se gasesc si la noi,in tara,.....lucrat calitativ,doar un mic amendament :),cu privire la scandurile unde se afla maduva.
Acolo ar trebui spintecat,scoasa partea aia cu maduva,..cativa mm,spre un cm si lipit inapoi!

bratosin radu

domnule Porfy66 a-ti folosit setul dado pt.stupi?,sau necesita prea mult timp ca manopera, executia lor ;va multumesc.sint de acord cu ce au scris colegii despre stringeri si imbinari,cu cit mai simplu,cu atit mai eficient si cit de mult esti dispus sa dai afara din defectele materialului,cu atat o lada va fi mai trainica in timp.sanatate tuturor si" la multi ani"

sorinma

Cu ce se scoate nodurile?
Modelul acesta de menghine nu am gasit azi n Ro, un avantaj la el e ca le poti face cat de lungi vrei si strang bine...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mausica

Nodurile se scot cu o masina de gaurit si o freza pt noduri
Presele alea lungi sunt sigur ca sunt din sua  :wink:
Dadoo merge foarte bine pt falturi canale sau alte mici treburi
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

sorinma

Da sunt don SUA ,sunt doar capetele si teava o pui dupa necesitati.
Freza pt noduri....care e aia?nu trebuie sa fie perche?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Porfy66

Presele alea lungi sunt din SUA, dar mai nou, am descoperit ca pot fi comandate si de aici:
http://www.uni-max.ro/30794/d/
Pe acelasi site vedeti si prese specializate pentru panouri:
http://www.uni-max.ro/cleme-pentru-panouri-profi/cleme-pentru-panouri/cleme/prelucrarea-lemnului/l/
       Exista freza/burghiu pentru indepartat nodul dar si o freza care face acele dopuri ce inlocuiesc gaura dupa scoaterea nodului.
       Pentru falturi folosesc setul dado. Acest set dado nu il pot folosi pe circular pentru ca axul circularului este prea scurt, asa ca il folosesc pe masina de frezat.
Detalii aici: http://porfy66.sunphoto.ro/Din_Atelier
Setul Dado este mai eficient la falturi decat o freza pentru falturi. Frezarea se face mult mai usor si nu apare acel recul la frezare.
:hi: :hi: :hi:

mausica

Se gasesc intradevar insa la alte preturi.....adica triplu !!!!
Dadoo si eu il folosesc insa pe circular ;)
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

Bogdan Neacsu

Porfy66  poti te rog sa imi spui ce marca de circular ai, ca este interesant, si am vazut ca ai o freza bernardo, esti multumit de ea?

Porfy66

Scuze .. abia acum am vazut intrebarea ta!
Circularul este tot Bernardo.
La inceput eram mutumit de aceste scule dar pe masura ce am devenit meserias in tamplarie mi-am dat seama ca nu sunt tocmai super ok. Sunt scule de amatori cu toate ca ei zic ca sunt semiprofesionale.
Reglajele nu se pot face foarte precis. Freza are putere mica si nu prea duce bine setul Dado.
:hi: :hi: :hi: