Conditionarea polenului

Creat de catalin_valenii, Martie 11, 2012, 08:28:22 PM

« precedentul - următorul »

catalin_valenii

As dori si eu niste sfaturi despre conditionarea polenului in congelator. Se introduce polenul in punga dupa care se introduce in congelator pur si simplu? Sau mai trebuie facut ceva?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

morozan simion

eu iti recomand ca dupa culegere sa-l usuci bine si sa-l depozitezi in borcane inchise ermetic de sticlă în loc uscat. Polenul daca nu este uscat bine devine daunator organismului.
De regula congelatoarele sunt pt a congela carne si cateodata legume.

catalin_valenii

Ma gandeam ca aceasta metodaar fi cea mai simpla de conditionare a polenului. Daca e vorba de uscat cum se usuca? Ca ma gandesc ca e munca mai multa si poate si ceva echipamente mai speciale(poate pe sarma de inox sa altceva)
Albine sanatoase si harnice sa avem!

morozan simion

cateva recomandari din literatura de specialitate
Conservarea polenului
Dupa ce stuparul si-a uscat polenul, trebuie sa-l conserve pentru a rezista pana in momentul folosirii. In aeasta directie, se cunosc mai multe metode:

O conservare buna si simpla se poate face prin ambalarea polenului bine uscat in pungi de polietilena,etanse si bine sigilate. Deoarece polenul este un produs hidroscopic, depozitarea acestor pungi se face in incaperi racoroase si lipsite de umiditate excesiva.

O alta metoda cu un grad mai mare de siguranta este amestecarea polenului cu zahar pudra. Fiecare kg de polen se amesteca cu 1/2 kg zahar pudra si se ambaleaza in recipiente ermetic inchise, avand un strat suplimentar de zahar la fund si deasupra.

Conservarea polenului in miere lichida, este o metoda larg folosita. Un kg de polen se amesteca bine cu 0,4 kg miere lichida si usor incalzita si se ambaleaza in borcane cu capac. Deasupra amestecului se mai pune un strat de miere pentru protectie. Borcanele se tin la frigider pana la folosire.

Exista pentru conservarea polenului si doua metode chimice. Una consta in introducerea unui anume volum de CO2 in sacul cu polen si sigilarea ulterioara. Inainte vreme se goleau doua capsule de autosifon, acum se impune deplasarea la un centru de sifoane care poseda butelii de CO2.

Cealalta modalitate este introducerea in sacul cu polen a catorva bucati de vata impregnate cu teraclorura de carbon. Doza uzitata este 20 picaturi la kg de polen. Tetraclorura de carbon se gaseste in farmacii, unde se foloseste ca reactiv.

pistol28

Citat din: catalin_valenii din Martie 11, 2012, 08:28:22 PM
As dori si eu niste sfaturi despre conditionarea polenului in congelator. Se introduce polenul in punga dupa care se introduce in congelator pur si simplu? Sau mai trebuie facut ceva?

Aceasta este metoda simpla si eficienta de conservare a substantele utile din POLEN.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Florin_Dan

Se stie ca prin uscare polenul isi pierde 50% din calitate. De aceea eu am optat pentru conservarea prin congelare.

pharaonu75

Prin uscare se pierd in primu rand uleiurile volatile, foarte pretioase.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din Martie 12, 2012, 03:48:45 PM
Prin uscare se pierd in primu rand uleiurile volatile, foarte pretioase.
+ prin uscare necorespunzatoare poate sa de vina toxic

Calin Catalin

Si la congelator cat timp poate fi pastrat? La unele alimente scrie pe congelator, dar se pare ca mesterii nu au prevazut si polenul  :)
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Florin_Dan

Eu am de anul trecut pus in congelator

pharaonu75

Citat din: clncatalin din Martie 13, 2012, 11:46:15 PM
Si la congelator cat timp poate fi pastrat? La unele alimente scrie pe congelator, dar se pare ca mesterii nu au prevazut si polenul  :)

Pana gasesti clientul! =))

Cred ca nu ai de gand sa pastrezi polenul in congelator cativa ani, ci ai interesul sa il vinzi cat mai repede.

Pentru uz personal, de la o primavara la alta (cand vei colecta din nou) se pastreaza foarte bine in congelator.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

catalin_valenii

Trebuie ca in congelatorul in care avem polen sa nu avem si altceva sau numai intr-un sertar sa avem doar polen? Ma gandesc sa nu ia vreun miros/gust dubios!
Albine sanatoase si harnice sa avem!

pharaonu75

De preferat sa fie folosit congelatorul doar pentru polen, insa asta se poate aplica doar acolo unde se colecteaza cantitati cu adevarat mari.
Daca se pastreaza polenul intr-un congelator alaturi de alte alimente, ar fi de evitat cele cu un miros specific puternic (ex. pestele).
Polenul se ambaleaza in pungi de plastic, inchise ermetic. Teoretic nu intra in contact cu celelalte mirosuri din congelator, dar totusi este bina sa fii precaut.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jenica67

        Pai daca il baga intr-o sticla de plastic, cu dop ermetic, gen pet de lapte acru, si apa minerala, ce are ? Pe scumpetea asta, cine isi permite sa tina un congelator, numai pentru polen ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

catalin_valenii

Da chiar merge introdus polenul in sticle de plastic sau caserole din acelea de unica folosinta cu capac? A folosit cineva? Dar de uscat in incubatorul de scos pui a incercat cineva?
Albine sanatoase si harnice sa avem!