probleme la iernat

Creat de ceausescu95, Martie 06, 2012, 04:41:06 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Sigur nu au murit din cauza frigului. In Siberia, unde temperaturile ajung frecvent la -50 de grade a fost gasit un roi care a trecut iarna cu bine adapostit intr-o clopotnita.

ion patrut

"teoria ca teoria dar praftica ma omoara" cum zicea tiganu in apicultura ca in orce meserie poti sa citesti cat vrei daca nu intalnesti un om cu suflet mare care sati destainuie secretele unei activitati este foarte greu sa razbesti cat despre furatul meseriei nu prea sunt de acord  daca cel de la care vrei sa furi  e un om rautacios nu vei reusi sa inveti nimic din contra va incerca sa te invete taman pe dos

johnysibiu

Apropos de furat...Nu o sa gasesti pe nimeni care sa aiba timp sa-ti spuna: "mai copile asculta si baga la cap, lucrurile se fac astfel".

Timpul este limitat, o sa gasesti persoane care iti arata metoda lor si poate nici nu o sa se sinchiseasca sa o explice.Trebuie sa inveti selectiv tot ceea ce vezi si auzi.

Cat despre persoane rautacioase...adu-ti aminte ,tot timpul, ca traim pe aceste meleaguri.Eu tot uit....

ion patrut

eu am  fost norocos cel care mia "bagat albinele in cap" a avut mare rabdare cu mine"nea pavel leonte"care sa prapadit de cativa ani un om care te invata apicultura este ca un instructor auto daca te invata prost asa vei merge in continuare parerea mea este daca vrei sa dai o informatie dao intrega si din toata inima daca nu veziti de treaba

Adrian Roman

Citat din: ion patrut din Martie 11, 2012, 12:49:10 PM
eu am  fost norocos cel care mia "bagat albinele in cap" a avut mare rabdare cu mine"nea pavel leonte"care sa prapadit de cativa ani un om care te invata apicultura este ca un instructor auto daca te invata prost asa vei merge in continuare parerea mea este daca vrei sa dai o informatie dao intrega si din toata inima daca nu veziti de treaba

singura varianta in care se intalneste omenia si folosul.. :bravo:

filip

Apicultorul ce se respecta trebuie sa posede in stocul de iarna .
-Rame cu miere capacita la rezerva.
_Bidon de miere pentru stimularea de primavara.
Cand timpul nu permite miscarea ramelor ,pun punga cu miere peste ghem.
Cand albinele zboara afara si nu mai au hrana,adoug ram cu miere capacita langa puiet.
O interventie de 5 minute salveaza o familie.
Multi nu sunt de acord cu mine ,dar 1 kg miere poate fi echivalent  1 fam de albine.
Stupul nu moare de frig,dar poate crapa pe puiet avand miere suficienta la 2-3 rame distanta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

ca nu sunt totzi deacord e problema lor , 
                            :bravo:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bismark

    Multa dreptate ai filip cine este prevazator cu 1 kg de miere pus la timp intr-o familie primavara te scapa de mortaciuni.Mai ales ca dupa o iarna ca asta cind albina a  papat tot orice zi este fatala. Este prima data cind a papat tot de pe ramele acoperite intrate in iarna la atitea saptamini de - 18-22 grade.O punga de miere poliflora sau salcim acum face de o mie de ori cit toate prefabricatele.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

orbanstefan64

albina maninca multa miere cind stuparul ii lasa putina :nod: :nod: :nod:
:rusine: :rusine: :rusine: dinu patriciu :yahoo_cry: :yahoo_cry:

johnysibiu


KTA-APIDORNA - Ski

Aveti foarte multa dreptate domnilor,conteaza foarte mult prezenta suficienta a mancarii in fiecare stup(familie), dar si mai important conteaza mult si linistea in jurul stupinei,eu am patit-o deja cu niste caini de la un vecin, care are multe vaci si care i-i lasa sa se imulteasca ca iepurii, are in jure de 12-14 caini mari metisi destui de mari si o gramada de pui, cred ca trebuie sa ma adresez la primarie si la firma de ecarisaj pt ca fac foarte multa galagie pe langa gard,latra aiurea asa cand la vaci cand la vitei, etc,si asta imi dauneaza familiilor care trebuie sa le asigur linistea,Sper sa pot scapa de problema asta, Pace! :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Nea Costica din Buzau

#26
Citat din: orbanstefan64 din Martie 11, 2012, 05:21:58 PM
albina maninca multa miere cind stuparul ii lasa putina :nod: :nod: :nod:
:rusine: :rusine: :rusine: dinu patriciu :yahoo_cry: :yahoo_cry:
Cata penetratie!!  =)) [profunzime]....  :rotfl: Sa fii iubit!!  ^:)^ =D>
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

bismark

     Si eu beau si maninc mai mult cind imi este frig  :razz: :razz:oare de ce? Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: bismark din Martie 15, 2012, 03:14:05 PM
     Si eu beau si maninc mai mult cind imi este frig  :razz: :razz:oare de ce? Cu respect
Stim noi, secret! producem caldura mai multa si ne incalzim mai ales daca bem mai mult ;) vin fiert,etc... :beer:Sanatate!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

Primul zbor mai intens al albinutelor,deci se simte primavara,era anuntata de vineri si unele au iesit astazi in numar mai mare incepand de pe la ora 10, Ura!!! :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/