probleme la iernat

Creat de ceausescu95, Martie 06, 2012, 04:41:06 PM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

 buna ziua as dori sa deschid un nou subiect care mi s-a parut ciudat.Un prieten in urma cu vreo doua saptamani mi-a spus ca o familie de albine a murit.Dupa cum spun unii apicultori ca peste iarna nu trebuie sa fie foarte bine izolate si cu fundul antivaroa deschis.Respectivul a izolat familia cu carton si a deschis fundul cum de a murit?As dori sa comentati problema aceasta. :D

romikele

S-a mai spus ca albinele nu mor de frig, ci de foame sau de boala.
Mai multe amanunte ar fi utile... au murit cu capul in celule, erau moarte moarte pe jos?...

ceausescu95

respectivul mia spus ca albinele erau pe rame in ghem daci ii cam ciudat

romikele

Atunci, mai mult ca sigur au murit de foame.
Chiar daca au avut provizii pe ramele alaturate, ghemul nu s-a putut deplasa, probabil si fiind mai slab, si a epuizat resursele pe ramele unde s-a format.
Aici vina principala pare sa o aiba aranjarea cuibului pentru iernare, nu impachetarea, desi si aceasta are insemnatatea sa.

dorindafi

Citat din: ceausescu95 din Martie 06, 2012, 05:00:58 PM
respectivul mia spus ca albinele erau pe rame in ghem daci ii cam ciudat
poate e ciudat pt el dar sa-i spui ca din lipsa de hrana pot murii shi deasupra pe rame
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Bătrânul

Poate ca prietenul tau nu a luat in seama de cite ori  a spus Batrinul  sa dati de mincare albinelori !!!! :mad:

ceausescu95

tipul ii incepator si nu a lucrat aproape deloc la ele si-a cumparat 2 familii in primavara dupa care si-a facut inca trei roiuri,printre care unul a murit dupa o saptamana ca a avut furtisag,celelalte roiuri lea unit cu familiile si deocamdata a ramas cu una singura si ii genu de om care crede ca mierea vine gata ambalata frumos in borcan.Oricum va multumec pentru sfaturi,eu sunt un incepator de vreo trei ani,am numai 14 ani si am inceput pe la 12

Nea Costica din Buzau

[
Citat din: Bătrânul din Martie 07, 2012, 03:08:53 PM
Poate ca prietenul tau nu a luat in seama de cite ori  a spus Batrinul  sa dati de mincare albinelori !!!! :mad:
]
Pai uite cum un batran [intelept], da sfaturi gresite la nepoti  =)) =)).
Iaca ce sfaturi da nepotilor alt batran; nu luati toata mancarea albinelor!!!  ^:)^.
Sa fii sanatos si iubit!!  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

[
Citat din: ceausescu95 din Martie 07, 2012, 08:49:58 PM
tipul ii incepator si nu a lucrat aproape deloc la ele si-a cumparat 2 familii in primavara dupa care si-a facut inca trei roiuri,printre care unul a murit dupa o saptamana ca a avut furtisag,celelalte roiuri lea unit cu familiile si deocamdata a ramas cu una singura si ii genu de om care crede ca mierea vine gata ambalata frumos in borcan.Oricum va multumec pentru sfaturi,eu sunt un incepator de vreo trei ani,am numai 14 ani si am inceput pe la 12
]
Sa traiesti nepoate!!! Uite, nea Costica te mangaie pe crestet ca pe fiul si nepotii lui, nu da cu batul [nici in balta], dar te roaga sa recitesti ce ai scris in tot topicul, dupa care sa-ti ceri scuze celui care ii prezinti necazul, ca nu poti zice ca ii esti prieten. Pana atunci eu consider ca tu te bucuri ca a murit capra ,,prietenului'', si mai si spui. Te salut!  :hi:. PS cat fac 14-12???
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Gib Cristian

  Primul lucru inainte sa incepi in apicultura ii sa te informezi, sa citesti si cand sti minimul pentru a ii tine in viata atunci cumparati-va familii de albine ca altfel va descurajati de la inceput.. Eu inainte sa imi cumpar primi 2 stupi am citit 2-3 carti apicole si am activat pe forumuri si puneam intrebari (prostesti pentru uni) dar folositoare pentru mine si in 3 ani de zile de cand am cumparat primi stupi am mortalitate 0%. Totul tine de cat de mult iti place si vrei sa inveti, nu ii chiar asa usor sa fi apicultor sunt o gramada de ponturi..
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

dorindafi

cumpar primi 2 stupi am citit 2-3 carti apicole si am activat pe forumuri si puneam intrebari (prostesti pentru uni) dar folositoare pentru mine si in 3 ani de zile

  asha-i,ai dreptate
dar putzini sunt cei care incep asha
shi atunci cand le spui .................
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: dorindafi din Martie 08, 2012, 08:25:47 PM
cumpar primi 2 stupi am citit 2-3 carti apicole si am activat pe forumuri si puneam intrebari (prostesti pentru uni) dar folositoare pentru mine si in 3 ani de zile

  asha-i,ai dreptate
dar putzini sunt cei care incep asha
shi atunci cand le spui .................
Asa este,nu prea inteleg si trebuie sa repeti si la un moment dat iti pierzi rabdarea,etc, asa am patit eu cand m-am apucat de apicultura, fugeam cu bicicleta pe atunci pe la toti stuparii pe care i-i stiam si nu imi spunea unul la fel, cateodata se mai nimerea sa se aflu aceeasi parere din partea unora, eu i-i contraziceam cu partea teoretica citita, si nu putea spune ca nu am dreptate, deci concluzia e cum spune colegul nostru Dorin, e cel mai bine invatarea teoriei si apoi punerea in practica, deci aprob :) :beer: :bravo:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

johnysibiu

Baza este teoria, care este pe toate gardurile, restul se "fura" (ca esti la Romanica).Acum depinde si de la cine "furi".

sorin_79

 Personal cred ca pierderea s-a datorat frigului si ghemul amintit  ma duce cu gandul la "ghemul de iernat" . Albinele de aduna cum stim in jurul matcii si iau forma sferica pentru a pastra caldura. Această formă a ghemului este cea mai avantajoasă întrucât, după cum este cunoscut, dintre toate formele geometrice sfera posedă cea mai redusă suprafaţă raportată la volumul ei. în felul acesta, la un număr maxim de albine ghemul posedă o suprafaţă minimă pentru pierderea căldurii. Concluzia mea personala este ca in acest caz moartea a fost datorata frigului. Cand temperaturile cobor prea mult albinele consuma mai multa hrana pt. a o produce in energie si a se incalzi si se uzeaza mult mai repede.

johnysibiu

No way ! N-ai citit teoria. Nu exista temperatura la care sa moara albina bine hranita.Stuparu hapsan este dusmanul albinei!