Ce s-ar intampla daca .......... ?

Creat de Kov iulian, Martie 05, 2012, 11:49:51 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

In ultimi zeci de ani s-a dus o politica de a indeparta omul de natura, si agricultura de subzistenta .

Oameni au fost dusi in blocuri de ciment si aglomerati precum sardinele in conserve si au fost invatati sa consume doar de la superarket si Mc Donalds,

Cei care totusi au ramas la sate au patit la fel sunt dependenti de magazinul din colt, uni si-au vandut pamanturile iar cei care totusi le-au pastrat nu stiu sa fie independenti si sa cultive acele terenuri fara insecticide, ingrasaminte, seminte aduse de afara .

Macar daca am fi dependenti de niste produse realizate la noi in tara tot ar mai fi ceva, dar la noi sa distrus tot si suntem dependenti de produse de afara .

Ce s-ar intampla daca am patii ca copilul care ar fi smuls de la sanul mamei ?

Ce s-ar intampla daca s-ar intrerupe fluxul de produse importate de afara ca urmare a unui .

-Razboi mondial .

-Un cataclism natural major care sa afecteze europa sau chiar pamantul la scara mondiala, si care sa afecteze uzinele si fabricile din strainatate care produc

acele bunuri, credeti ca straini vor rupe de la gura lor si ne vor da noua ?

Sau vor sista orice export pt a satisface piata lor interna pana vor reface infrastuctura ?

De asemeni ce s-ar intampla daca, ca urmare a unui cataclism natural,( cutremur, furtuni solare, ) s-ar distruge infrastuctura prin care beneficiem de curent electric, gaz metan pt incazire etc, ce vom face atunci ?

Noi ne-am cam invatat cu binele in acesti zeci, sute. mii de ani iar cand se intampla un cataclism ramanem blocatii nu ne vine a crede ca se intampla asa ceva .

In acest sens eu de cativa ani urmaresc sa adun cunostiinte pt a supravietui , tot in acest sens dar si pt a invata sa producem eco, am facut si acel forum ECO pt a aduna cunostinte si a invata de la alti, si a invata  pe alti cum sa produca hrana curata, sa  supravietuiasca prin forte proprii, trebuie sa invatam oameni buni sa ne pregatim pt orice pt a ne asigura hrana .

Ati vazut ce sa intamplat cu ultimile zapezi, ati vazut cati oameni au murit de frig, de foame si inca nu a fost nimic, ma gandesc oare ce suprize ne asteapta in viitor oare ce alte cataclisme ne mai pandesc ?

Ce parere aveti ?

Aveti mijloacele si cunostiintele pt a supravietui atat Dvs dar si familia Dvs ?


johnysibiu

Pana acum 20 de ani am trait intr-o autarhie totala.Eu zic ca am trait bine.Nu ne-a placut.

Eu zic ca acum traim rau (bagam in noi sintetice si OMG-uri si ne umplem de cancere) si culmea, ne place.

Nu stiu daca stiti bancu' :Pentru un om simplu 2+1=4 si nu deranjeaza, pentru un geniu schizofren 2+2=4 si asta enerveaza"