"NU UITATI ALBINELE MOR IN MARTIE" _BATRANUL

Creat de doru AN2, Martie 02, 2012, 07:41:20 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

La unele dunt dare de sus pana jos, pe faguri. La altele am vazut pete si in celulele din coronita, chiar sub leatul superior... deci s-ar impune reformarea lor...
Uite asa trebuie sa imi fac si un topitor de ceara...
:thanks:
O zi buna!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

Citat din: totalmarit din Martie 11, 2012, 03:38:34 PM
va salut,abia ieri a fost prima zi cu zbor de curatire mai intens din decembrie cred,iar azi ninge ca si in februarie ma dispera ca nu pot sa completez cu siropuri proteice-asta e mai asteptam.

..ma uit la postarile colegilor nostrii de anul treecut si ma bucur ca nu am m-ai avut iaena asa dificila ca cea de anul trecut.

prisecarul

oricum, acum pot sa inceapa  surprizele vis-a-vis timp.
apoi,  atentie si la rezervele de hrana si la stimulare!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

cipik

Citat din: mosunick din Februarie 15, 2013, 10:08:51 PM
Stie cineva cum se curata ramele cu faguri murdari de nosema?
Se trec direct la reformat?

Salutare, niste poze cu ramele in cauza, sa avem si noi material de studiu.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mosunick

Nu am facut pe timp de zi poze. De obicei nu merg cu aparatul foto la mine in stupina.
Atasez cateva poze facute acum, seara.
Daca nu va lamuresc pozele, revin maine cu altele.
Multumesc pentru timpul acordat problemei mele.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

johnysibiu

Se pot vizualiza niste faguri cu miere fermentata si patati cu diaree de cauza necunoscuta (oare?) (nu trebuie sa va isterizati neaparat de eventualitatea aparitiei nozemei).Poti reforma faguri fara regrete.

cipik

Citat din: mosunick din Februarie 16, 2013, 10:20:45 PM
Nu am facut pe timp de zi poze. De obicei nu merg cu aparatul foto la mine in stupina.
Atasez cateva poze facute acum, seara.
Daca nu va lamuresc pozele, revin maine cu altele.
Multumesc pentru timpul acordat problemei mele.
De mirosit cum miroseaua? De regula daca fermenteaza miroase a acru.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

alpha

Abinele nu mor de frig ci din greseala stuparului in ce priveste strangerea cuibului pentru iernat ci de calitatea albinei  cu care intra in iarna.Poti intra in iarna cu o familie care nu ocupa decat 2 sau 3 rame si sa iesi foarte bine.Depinde ce ai facut in toamna. Nu ma refer la impachetat.

marian sima

La ce se vede in poze nu ramele cu miere au fost problema ci o familie mica care a cautat caldura astfel ca au ajuns sus unde au murit de foame,roiuletele au consumul foarte mare de miere /albina se mai adauga si stresul cind se vad fara miere deasupra lor si rezultatul se vede in imagine.

cipriene

un subiect mereu de actualitate
ar fi bine, zic eu, sa mai scoatem de la naftalina aceste topic-uri inainte sa se deschida altele la fel
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Bătrânul


yulian

Anul asta vremea a fost foarte atipica in vestul tarii. Sunt curios cu ce vom ramane prin stupi daca o sa dea un val de frig dupa caldurile astea.

bucovineanu

Daca au mancare suficienta, se descurca ele chiar daca se schimba vremea.

Eugen B

Yuliane daca ai albina multa si stupii sunt impachetati klumea, cred ca treci bine cu albina peste inca un val de frig. Cel putin fiind din vest si ma uit la meteo zilnic eu zic ca aici a venit primavara din ce se anunta momentan, dar niciodata nu se stie nimic cum va fi cu vremea. Oricum tinand cont de vreme cred ca si matca a inceput ponta mai repede ca in alte parti ale tarii, corectati-ma cineva daca gresesc

yulian

Mie mai mult imi este de faptul ca este foarte posibil sa fi inceput ponta, albina batrana incepe sa se uzeze pentru cresterea puietului, un val de frig, restrangere in ghem..puiet mort pe rame, generatie noua ioc..si pe urma sa vezi distractie. Cam asa a fost anul trecut. Acum sa nu tinem si noi cu ursul (haha) si sa speram ca totul va fi bine.
O primavara placuta  :hi: