Jos

Autor Subiect: Iarna grea,omatul ...  (Citit de 72551 ori)

Online bismark

• Veteran
  • Mesaje postate: 2183
  • Multe gize sint, dar numai albina face miere
Re: Iarna grea,omatul ...
« Răspuns #870 : August 13, 2017, 10:21:19 a.m. »
    Dane,eu si cu Petre sintem oameni in virsta si nu ne-am permite sa bagam in noi toate E-urile pe care ni le indeasa pe git capitalistii verati din Europa si de pe la noi, dupa cit mai multi bani de cistigat ce conteaza sanatatea cuiva.De aceea ne-am gindit ca asa cum batrinii nostri mincau putin si sanatos sa procedam asijderea atit cit se poate incit sa avem cit mai putin de a face cu doctorul.Si asta prin cultivarea in gradina de produse nealterate de chimicale si cit mai benefice sanatatii.In pag. mea am dar exemple de astfel de plante si multe altele pe care le incerc (anul acesta am prins castravetele mormondica si kivano)foarte bune pentru cei cu diabet-preventiv,afine siberiene din care am si gustat si care nu difera prea mult de ale noastre dar care rezista la ger si seceta,aronia,mure,zmeura,alune,castane comestibile,migdali,cartofi mov,nuci si multe soiuri de pomi fructiferi care nu necesita stropiri prea multe incit sa aiba efect asupra sanatatii.Eu m-am nascut cind parintii mei mincau bors de stirita si cite o bucata de mamaliga cu agurida (struguri verzi)si asta ma salvat si mi-a dat forta sa trec prin viata cu citeva pietre la rinichi de la lichide ca(cocacola si sucuri) si o discopatie de la munca pe care le-am rezolvat de cind le tratez natural.Asa ca ia aminte ca esti tinar.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Online bismark

• Veteran
« Răspuns #871 : August 14, 2017, 02:24:52 p.m. »
    Roiul care nu a vrut sa stea unde l-am pus eu, a iesit din cutie si s-a dezvoltata foarte bine pe fundul cutiei la aer curat.Sint curios sa vad cum s-a organizat si dezvoltat cind il voi baga din nou in cutie in ce priveste varooa si mierea acumulata pentru iarna.Dupa cum se vede i-a mers foarte bine afara.Cutia in care l-am pus a ramas cum am pus-o doar fara miere.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 5588
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #872 : August 15, 2017, 02:53:43 a.m. »
  Eu cred ca regina a ajuns fie de la imperechere fie in alt mod sub lada si nu a stiut sa mai intre in stup. Cred ca ar trebui rapid sa il aranjezi in lada, sa-si poata organiza cuibul de iernare din timp.
  E interesant sa compari marimea celulelor construite acolo de roi (masori 10-20 de celule liniar si le compari cu acelasi numar dintr-un fagur artificial.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Offline dan sebastian

• Veteran
  • Mesaje postate: 2380
  • Godinesti - Gorj, Tg. Jiu , 42 ani
    • gorjdan
« Răspuns #873 : August 15, 2017, 04:13:03 p.m. »
Sunt constient ca e perfect sa consumi produse naturale. De aia toti strainii consuma bio, pt ca isi permit si pt ca e sanatos asa.
La noi cand se certau cei din industria carnii (cristim) ca au cel mai bun salam (20%carne) m-am intrebat si eu pe ce dau banii, pe 5-20% produs natural plus restul, ce-o fi. La bulioane la fel 20 - 24 % rosii. Pana la 100 % ce-or baga in ele?
Cu pietrele la rinichi si eu am probleme de 20 de ani, dar nu ma las, le tratez cu lubenita si 2.5 - 3 l lichide pe zi. Tot ma mai ia cate o colica, ultima acum 1 luna la extrasul de floarea soarelui.
Cred ca pe noi ai mai tineri ne rupe in doua stresul, cu familia, cu munca (lucrez si azi desi e 15 aug. Sf. Marie), zilnic 6 zile din 7. A 7 ea zi e ziua in care lucrez la stupi. Nu conteaza ce zi e ca musai e sa vad ce fac fetele, altfel trebuie sa ma las de hobiul asta si nu doresc asa ceva. Raman in jur de 50 de familii, suficient sa pot avea grija de ele si ele de mine. Sanatate !
0721778887, 0765317313

Online bismark

• Veteran
« Răspuns #874 : August 15, 2017, 06:34:54 p.m. »
     Referitor la pietre la rinichi,eu am fost de doua ori sa intru la cutit dar am avut norocul sa elimin o pietricica si de atunci ceaiul de matase de porumb nu imi lipseste din casa si pentru cazuri mai grele am un medicament care le farima se numeste ROWATINEX niste bilute galbene.Cu respect  ^:)^ :bzz:

Offline Aurelian A.

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 320
  • Bistrita,stupina in Valea Larga,MS
« Răspuns #875 : August 15, 2017, 07:49:28 p.m. »
Pt pietrii la rinichi berea e sfanta :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Sus