Echipa SWAT contra pitigoilor!

Creat de johnysibiu, Februarie 20, 2012, 10:32:27 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

#30
Citat din: johnysibiu din Februarie 20, 2012, 10:32:27 PM
Fratilor cum scapam de pacostea asta?

Salut,
Eu deocamdata nu am probleme pentru ca nu a venit zapada si pasarile mai au ce manca pe camp (desi la un stup am gasit gainat pe scandura de zbor). Cand o sa ninga am de gand sa picur cate o picatura de Varachet pe albine moarte si sa le pun pe capace. Chiar daca supravietuiesc, pasarile care mananca asa o albina nu se vor mai intoarce  :finger: . Numai sa gasesc albine moarte destule...

bucovineanu

Eu nu am stupina la 5km de casa. Merg rar acolo in timpul iernii. Niciodata nu mi-am facut griji din cauza pitigoilor. I-am vazut ca exista printre stupi, dar niciodata nu au facut pagube vizibile. Am vazut ca mananca albinele moarte scoase afara din stupi.
Altfel se pune problema in cazul ciocanitorilor. Dar acestea ataca numai in iernile grele. Cel putin in zona mea.

oroles

Citat din: bucovineanu din Decembrie 08, 2014, 11:52:58 AM
Eu nu am stupina la 5km de casa. Merg rar acolo in timpul iernii. Niciodata nu mi-am facut griji din cauza pitigoilor. I-am vazut ca exista printre stupi, dar niciodata nu au facut pagube vizibile. Am vazut ca mananca albinele moarte scoase afara din stupi.
Altfel se pune problema in cazul ciocanitorilor. Dar acestea ataca numai in iernile grele. Cel putin in zona mea.
Pitigoi am si eu in stupina. Le gasesc urmele la urdinis. Am inteles ca bat in peretii stupului si enerveaza albinele. Cum iese una cum o inhata. De altfel, pitigoii sunt pasari inteligente si se pot adapta mai multor medii.

Daca nu sunteti aproape de padure nu exista probleme cu ciocanitorile. Eu fiind aproape, ciocanitorile mi-au spart vreo 4 stupi. Stiu pe cineva care ierneaza albinele intr-un luminis de padure. Ca sa nu aiba probleme cu ciocanitorile a invelit stupii cu plasa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Am stupii chiar langa padure. Dar pana acum ciocanitorile au atacat numai in doua ierni, in ani cu iarna foarte grea. Au gaurit cate 2 stupi, dar nu au distrus complet familiile respective. Nu am vazut in zona ghionoaie, din alea verzi, care stiu ca sunt foarte periculoase.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cornelioandanciu

Citat din: dan sebastian din Decembrie 08, 2014, 05:08:54 PM
Va referiti la prigorii ?
Exista o ciocanitoare verde, mai mare decat prigoria, sa vezi ca lucrari face... :)Si mie imi este teama de ele, unde iernez albinele acuma sint multe din astea, plus pitigoi.Dar daca vine zapadsa si acopera stupii sper sa scap de ciocanitori.Nu si de albine, ca le-am pus niste aerisiri,parca ar fi periscoape de submarine!
Va salut.

oroles

Eu am stupina la mai putin de 900 de metri de padure. Nici mie nu mi-au distrus familiile ci numai lazile. Oricum si alea erau vechi. De cele noi nici nu s-au atins. Am vazut pana acum mai multe specii, inclusiv ghionoaia care la penaj mi se pare o pasare deosebita.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani