Echipa SWAT contra pitigoilor!

Creat de johnysibiu, Februarie 20, 2012, 10:32:27 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Fratilor cum scapam de pacostea asta?

In jurul stupilor munti de zapada, am curatat vatra , am facut negru cativa zeci de metri patrati. In fata stupilor cativa pruni inofensivi.

Odata cu incalzirea timida a vremi au iesit si dragutele de albine la zbor de curatare.Nu prea multe , cate cinci sase si, surpriza..... din pruni coboara pitigoii si hap, inghit albinele care au curaj sa iasa.

Sunt disperat.Cand stau intre stupi, ei stau in pruni, cand ma apropii de poarta ei tabara pe stupi. Cum sa-i cumintesc?

pharaonu75

Cu un ciuf? Cu o bufnita? Cu vreo 5-6 pisici?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

johnysibiu

Din '92 tin stupi dar n-am vazut asa ceva.  Voi care sunteti mai experimentati ce sfat dati?

bucursorinelionel

 Aceeasi problema o am si eu in zona de campie..cu pisicile nu prea tine..e zapada prea mare si nu le place lor (pisicilor)....cu sperietori..slab rezultat...am pus niste bucatele de oglinda rezemate de peretele stupului cu baza pe scandura de zbor...(  aceeasi metoda o aplic pentru albinele hoate)...nu bag mana in foc..dar...se pare ca da rezultate..efectul se pare a fi mai mare cu mai multe bucati de oglinda (cam 5cm/5cm) dispuse cu /  la unghiuri diferite fata de peretele stupului (la urdinis)..e o idee...dar repet..nu bag mana in foc ...ca ar avea rezultate extraordinare...!!!
Sincer, chiar m-ar bucura ceva sugestii mai bune (cu rezultate certe...)...poate sunt colegi cu mai multa experienta in acest fenomen...!!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

Alutus

Nu fiti asa de suparati pe pitigoi. Ei au facut intotdeauna asa insa anul acesta fenomenul a fost mai vizibil decat in alti ani. Paguba nu este totusi prea mare. Ciocanitorile si soarecii sunt mult mai periculosi. In fiecare an exista un echilibru in lantul trofic. Ati observat ca iarna asta nu au fost soareci?.
Sa nu uiti Darie!

bucursorinelionel

 Pentru soareci avem gratii de metal sau plastic...dar domnii pitigoi, anul acesta, sunt chiar obraznici.!!!..intre merele agatate in pomi..si albinele de la urdinis..prefera..albinele...si daca s-ar multumi cu cele moarte ...n-ar fi mare bai..!!...din pacate sunt prea hotarati pe cele care ies la zbor..
Ar mai fi o varianta sa renuntam la scandura de zbor...dar e prea complicat sa le retezam, cu orice fel de instrument, acum, cu albinele amortite in cutie...Cu otravirea...nu sunt de acord...si nici nu o voi practica vreodata...tocmai datorita efectului benefic al pitigoilor in primavara, daca apar omizile...
Deci ne trebuie o metoda de compromis...Care sa fie...???
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

stefan1

  Parca aici a postat cineva ca le pune slanina sau sunca. Ma gandesc ca daca isi satisfac din alta sursa necesarul de mancare, reduc presiunea fata de stupi. Sai isi chiama si alti prieteni?...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Parerea mea e ca pitigoii sunt intr-un fel si folositori in stupina, deoarece mananca albinele moarte care sunt scoase din stupi. Cu ciocanitorile e altceva, dar si ele ataca stupii numai atunci cand e foarte frig si multa zapada. Cel putin in zona mea unde au destui copaci unde isi cauta hrana. Dar nu mai e mult si vine primavara........

stefan1

  Din pacate pitigoii nu mananca albinele in intregime, ci doar toracele unde sunt muschii de zbor. Abdomenul, cu punga rectala si cu reziduurile care contin multi spori nocivi, raman.
  daunele principale aduse de pitigoi nu sunt albinele mancate cat deranjul pe care il fac familiilor. Cu cat frigul este mai mare si ghemul este mai strans, ei au mai mare nevoie de mancare. Merg la urdinise si fac atata zgomot pana cand unele albine se desprind din ghem si ies la urdinis. Acest deranj este tare daunator. Eu am doar launii stupi gratii mai vechi antisoareci, prinse in cuie. La unele lazi chiar au reusit sa scoata din cuie acele gratii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

    Daca vezi ca se dau si la albine vii taie niste par din coada unui cal si fa laturi pe o scindura unde pui albine moarte.Prinzi 1-2 pe care ii legi cu o ata si de o creanga a unui copac din apropierea stupinei. Scandalul pe care il fac ii va alerta pe ceilalti si nu vor mai veni.Ii tii citeva zile daca rezista si apoi le dai drumul.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

POSTASUL

#10
si vrabiile fac la fel  :nod:  am un stol destul de mare cazate in sura cu fan  . le am hranit toata iarna si acum ami dau atacul la albine  , stau in pomi si asteapta , altele se pun pe scandurica de zbor si astepta sa iasa albinele si eu le hranesc in continuare   , iam zis si sotiei sa arunce prin curte frimituri de paine si mamaliga ca sa le tin departe de stupi , dar degeaba ca tot ce vor ele fac    :rotfl:  :rotfl:  :roll:  ar mai fii o varianta , sa chem un prieten cu o arma cu alice  ,  dar avand grija si de ele  toata iarna   ami este mila   :sad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

costelinni

Citat din: johnysibiu din Februarie 20, 2012, 10:32:27 PM
Fratilor cum scapam de pacostea asta?

In jurul stupilor munti de zapada, am curatat vatra , am facut negru cativa zeci de metri patrati. In fata stupilor cativa pruni inofensivi.

Odata cu incalzirea timida a vremi au iesit si dragutele de albine la zbor de curatare.Nu prea multe , cate cinci sase si, surpriza..... din pruni coboara pitigoii si hap, inghit albinele care au curaj sa iasa.

Sunt disperat.Cand stau intre stupi, ei stau in pruni, cand ma apropii de poarta ei tabara pe stupi. Cum sa-i cumintesc?

din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

costelinni

Citat din: bismark din Februarie 21, 2012, 12:26:35 PM
    Daca vezi ca se dau si la albine vii taie niste par din coada unui cal si fa laturi pe o scindura unde pui albine moarte.Prinzi 1-2 pe care ii legi cu o ata si de o creanga a unui copac din apropierea stupinei. Scandalul pe care il fac ii va alerta pe ceilalti si nu vor mai veni.Ii tii citeva zile daca rezista si apoi le dai drumul.Cu respect

multumim pentru sfaturi , am sa incerc si varianta aceasta
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

bucovineanu

Neavand stupii acasa si mergand foarte rar la stupi, nu vad nici pitigoii nici alte pasari care cauta mancare in stupina. Nu mi-am facut niciodata probleme ca ar distruge vreo familie  si nici nu au distrus. La urma urmelor sunt si ele niste fiinte care  trebuie sa treaca  iarna. Nu inteleg de ce noi oamenii credem ca avem dreptul sa intervenim in echilibrul naturii. De cele mai multe ori intervenind astfel, omul a provocat numai dezastre.

roi_ag

Pana una ,alta ne produc ele noua dezastru.In aceasta iarna pe langa pitigoi multi au mai aparut si alte 2 feluri de pasari de marimea pitigoilor dar alt colorit destul de numeroase.