Administrarea vitaminelor la albine

Creat de catalin_valenii, Februarie 17, 2012, 02:27:46 PM

« precedentul - următorul »

catalin_valenii

As dori sa intreb daca afolosit cineva vreun complex vitaminic in stimularea ouatului familiilor de albine. Exista un  produs Apicomplex care conform prospectului ar fi bun dar a folosit cineva? Pareri? Sau poate s-au folosit alte tipuri de complexe polivitaminice ce se administreaza la alte specii(animale si pasari).
Albine sanatoase si harnice sa avem!

tassevasi

#1
  Bine ai venit  Cataline .          Cind eram  tinar si in comuna in care m-am nascut ,apartineam de raionul Teleajen ,sediul la Valenii de Munte ,regiunea Ploiesti. 
  Din cite am citit eu pe aici nu am vazut sa foloseasca cineva asa ceva .
  Daca esti intersat  uite aici o reteta ,ori mai multe .
  Numai bine . :hi: :hi:

Mechno

cum afara vremea este inca destul de nasoala.... parerea mea este ca protofilul este suficient pt stimulare pana ies albinele la zborul de curatire

catalin_valenii

Bine v-am gasit! Multumesc pentru retete. Nu doresc stimulare de pe acum dar ma documentez pana se ia zapada ca pana atunci mai am timp de stat pe net:). Pana la ora actuala nu am administrat nimic familiilor de albine si nici nu intentionez pentru ca nu as dori sa le deranjez pe vremea asta. Sincer ma bate gandul sa le administrez ceva, o turta , dar imi e frica sa nu le fac rau asa ca astept sa se faca cald sa faca un zbor de curatire dupa care apoi le dau papa. Mizez pe faptul ca in toamna le-am lasat toate ramele din cuib pline 80% cu miere capacita si sper sa fie bine.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

gash

Tu alegi...tu faci diferenta...

gash

Continuare...

Mechno

Daca stiti ca nu ati lasat suficienta miere pt iernat puneti mana si dati mancare la albine chiar daca este frig afara ...

catalin_valenii

Marinica ai folosit Apicomplex? Cum ti s-a parut?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

gash

Cred ca e un pic mai slabut decat Protofilul + ca siropul aduce a miros de medicament.

catalin_valenii

Daca siropul miroase a medicament inseamna ca sunt probleme si cu mierea la comercializare nu? De aceea se spune pe prospect sa nu se administreze in timpul culesurilor:). Eu nu am folosit nimic in sirop pana anul acesta dar anul acesta as vrea sa incerc cu ceva si ma gandeam ca mai bun decat toate ar fi un complex polivitaminic care sa aiba mai multe B-uri.  Poate o fi bun si Protofil dar poate si Startovit ca am citit despre ele dar sincer nu sunt convins de nici unul ca ar face minuni.Ma gandesc ca albinele sunt si ele un organism iar toate organismele au nevoie de vitamine ,bineinteles unele au nevoie de anumite vitamine in cantitati mai mari decat altele.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

gash

Citat din: catalin_valenii din Februarie 17, 2012, 07:18:01 PM
Daca siropul miroase a medicament inseamna ca sunt probleme si cu mierea la comercializare nu?
Nu.

catalin_valenii

Albine sanatoase si harnice sa avem!

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

catalin_valenii

Albine sanatoase si harnice sa avem!

morozan simion

buna
am auzit ca STARTOVIT este foarte bun, astazi am cumparat de la apicola, se administreaza 5 g la 10 l sirop 2/1 sau 3/2.
Tot pe forum ziceau apicultorii ca matca devine foarte prolifica si de asta ma luat sa incerc si eu.