Ion Chiriac

Creat de buturuga, Februarie 17, 2012, 09:58:20 AM

« precedentul - următorul »

buturuga

Salut tuturor ! Numele meu este Ion Chiriac, sunt din orașul Călărași, Republica Moldova, situat cam la 50 km depărtare de Chișinău. Am 33 de ani, 2 copii frumoși și o prisacă de 20 de familii.

Albinele le-am avut alături mereu. Bunicul meu Ion a ținut albini vreo 20 de ani. Apoi l-a învățat pe tata care le-a ținut tot vreo 20 de ani. Eu copil și adolescent fiind nu prea m-am interesat de ele, atât țin minte că mă lua bunicul la albini când veneam pe la el în vacanță. Când le ținea tata le-am văzut și mai puțin, aveam alte preocupări....fete, petreceri, vinișor...etc. Pe la 28 de ani parcă mă hotărâsem și eu să mă-nvăț, tata mă tot atrăgea dar eu o tot amânam... las' că de la anu'... Eu am tot întins-o, iar în anul 2008 ca urmare a unui infarct tatăl meu a plecat în lumea celor drepți și prisaca mi-a rămas mie de voie de nevoie. Cunoștințe aveam practic zero și mi-a fost foarte greu. Câțiva oameni "deștepți" mi-au propus să vând totul cu 3 parale, dar eu nu-s de cela care împrăștie și distruge tot ce-au făcut alții. Când devii stăpân – devii și responsabil. Am răscolit prin casă și-am găsit cărțile de apicultură ale bunelului, că el citea foarte mult, mai întrebam de alți apicultori. O adevărată descoperire a fost internetul, unde am găsit o cantitate enormă de informații și răspuns la practic toate întrebările. Cei drept, până acum am utilizat mai mult resursele rusești – sunt multe și foarte bogate, găsești de la broșuri și cărți până la lecții și cursuri video. Dar multe lucruri valabile în Rusia nu merg în Moldova, de exemplu, când în Novosibirsk abia începe să se topească zăpada – la noi de-acum înfloresc copacii. Forumul APIARDEAL l-am descoperit de curând şi mi-a plăcut. Este bine structurat, găsești multă informație bună. Totul este mai aproape de mine, deoarece vorbim aceeași limbă și avem practice aceleași condiții climaterice.

Tuturor le urez succes în lucrul cu albinele, timp frumos și vecini înțelegători !
Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !

pharaonu75

Bun venit pe Apiardeal!
Ne bucura faptul ca iti place la noi si te asteptam cu poze si informatii din stupina ta!
:hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover

Bine ati venit si va asteptam cu poze, filmulete sa vedem si noi cu ce lazi lucrati, etc.

stefanescu

Bun venit pe Apiardeal!
:hi:  :hi:
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

tassevasi

  Bun venit moldovene .  Soacra mea era din R M  , am fost si pe acolo de 3 ori prin anii '88, '89 ,  aproape de Nistru i-mi aduc aminte ca aruncau copii mei cu pietre in apa .
   Asteptam foto si discutii . :hi: :hi:
   

teo

bun venit printre ce dragi tie ,si asteptam cu nerabdare poze din stupina ta

orbanstefan64

salutatre si bine ai venit!!!!!!

dorindafi

-Când devii stăpân –

daca eshti stapin e bineee  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cili

Salut ! Frumos ai spus : când devii stăpân , devii şi responsabil . Ca începator fiind , am simţit responsabilitatea . Bine ai venit !

stefan1

  Ionica, bine ai venit pe Apiardeal!
  Eu ma mir ca pe forum sunt foarte putini stupari din R. Moldova, sau poate doar citesc fara sa intervina in discutii. Imi place cum scrii! Ai facut cumva scoala in Romania?
  Daca ai timp si dispozitie, ai putea sa aduci pe forum multe lucruri interesante. Cunoscand limba rusa, ai acces la foarte multe informatii din vastul spatiu fost sovietic si sunt acolo unele lucruri foarte interesante si in ce priveste apicultura.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

    Bine ai venit printre noi Ioane iti spune tot un moldovean da di dincoasi de Prut .Am fost pe la voi de mai multe ori si si sa vezi gasii la voi la Chisinau o moldoveanca harnica cu care ma hiri cu ea de vro  12 ani. Fimei harnici si gospodine da numa una am luat sa nu te superi pe mine.Spor la stuchi si recolta bogata anu ista.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

buturuga

Citat din: stefan1 din Februarie 20, 2012, 07:56:39 AM
  Ionica, bine ai venit pe Apiardeal!
  Eu ma mir ca pe forum sunt foarte putini stupari din R. Moldova, sau poate doar citesc fara sa intervina in discutii. Imi place cum scrii! Ai facut cumva scoala in Romania?
  Daca ai timp si dispozitie, ai putea sa aduci pe forum multe lucruri interesante. Cunoscand limba rusa, ai acces la foarte multe informatii din vastul spatiu fost sovietic si sunt acolo unele lucruri foarte interesante si in ce priveste apicultura.   :hi:

Mulțumesc stefan 1 pentru bunăvoință. Voi răspunde la toate pe rând. Cred ca stupari din R. Moldova sunt pe APIARDEAL dar mai mult citesc fără să intervină, cam asa am făcut și eu o bucată bună de timp.

Scriu așa cum mă duce capul, eu sper că bine.... școala nu am făcut-o în România ci în R. Moldova dar am terminat o facultate de pedagogie și asta lasă urme  :).

Ai dreptate, în spațiul post sovietic există o cantitate enormă de informații (dar preponderent în limba rusă) interesante și utile pentru apicultură. Eu nu-s împotrivă să contribui pe APIARDEAL cu ceea ce știu din sursele rusești, pentru că am găsit lucruri foarte bune. Totuși, mult depinde nu de dorința mea ci de lipsa timpului liber fiindcă sunt ocupat mai mereu la serviciu.
Multă sănătate !


Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !

stefan1

  Te asteptam cu interes.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)