Completare date la profilul fiecarui user

Creat de pharaonu75, Februarie 11, 2012, 09:23:32 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

sa traiesti remiland!!!
hai sa ti explic ce insemna supermoderator :
-este unul care face de placere si fara vre un cistig ceva pt acest forum bine nteles la un anumit nivel
-este unul care o contribuit si contribuie in continuare material si nu numai la bunul mers al acestui forum
-este unul care cred ca isi vede lungul nasului si nu intra itr o casa incaltat daca pretentile sint altele
-este unul care no sters o postare fara sa consulte colegii
-este unl care ii de acord sa ramii cu noi daca respecti regulile acestui forum fara sa se te priveasca de sus
si hai sa ti mai spun si ce inseamna administrator
- este unul cre tre sa stea tot mereu prezent pt buna functionare a forumului
-este unul care repune in fuctionare forumul cind unul fara indentitate viruseaza forumul
- este unul care primeste din 5 in 5 minute telefoane  daca nu functioneaza forumul
-este unul care primeste telefoane cu numar privat si este injurat ca bonus ...........asta numai ca sa ti dai seama cam cine sintem
sa traiesti bine !!!!!! si daca crezi ca poti ramine cu noi loc este destul daca nu .......pussi!!!
:hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din Martie 11, 2012, 03:16:59 PM
Citat din: dragos2006 din Martie 11, 2012, 09:35:34 AM
  Daca se va aplica aceasta regula forumul isi va pierde din interes si se va transforma intr-o simpla lista de discutii . In decursul timpului s-au infiintat mai multe liste de discutii gen "proapicultura" dar nici una nu s-a ridicat la anvergura unui forum.  Pur si simplu vom ramane doar noi sa vorbim , la un moment dat ne vom plictisi si se va asterne dulcea rutina.
  Acum depinde ce acceptam : dialogul cu un anonim sau dialogul cu cineva care publica date false !
  Eu in curand implinesc 6 ani de cand intru pe forumurile apicole , au fost o multime de anonimi care au tulburat apele dar timpul a cernut si a ales ce este mai bun. Nici cand un om chiar daca are agatata de gat tichia de moderator nu-si va face datoria asa de bine cum o face TIMPUL .  Moderatorii oricand au pareri subiective si pot lua decizii dezavantajoase forumului dar timpul nu greseste niciodata . De multe ori interventia moderatorilor a dus la plecarea unor useri de valoare si e pacat.

Ai dreptate, Dragos, insa in cazul de fata sustii o cauza cu care nici tu nu ai fost de acord de multe ori.
Ai fost atacat pe forum si chiar personal in mai multe randuri de anonimi care, in loc sa iti multumeasca pentru cate ai facut pentru ei, au gasit de cuviinta sa te insulte.
Si au facut-o de la umbra anonimatului, pentru ca asa se simteau ei mai smecheri, mai barbati!
N-au avut curajul sa spuna cine sunt, nici macar sa iti ofere o "imagine virtuala" a celui care nu era de acord cu tine intr-un anumit moment.
Eu consider asta lasitate!

Unde este problma daca solicitam ca fiecare user sa spuna ce varsta are? Sau in ce judet/localitate isi are stupina?
Despre importanta cunoasterii locului de amplasare a stupinei in momentul in care dai un sfat cuiva, s-a mai discutat. Dar intotdeauna se gaseste un "responsabil cu râca", sa vada el ceva conspiratii, interese obscure sau mai stiu eu ce anume.
Tu ti-ai afisat datele la profil de foarte mult timp. La fel si altii.
Si asta pentru ca asa ati crezut de cuviinta.
Ce rau  crezi ca iti pot face eu daca stiu ca ai 38 de ani si esti din Ramnicul Sarat?
Romanul sufera de secretomanie si de scenarita cronica.

Intr-adevar timpul rezolva totul, dar nu cred ca este o consolare si nici ca ti-ar conveni sa fii tinta permanenta a unor anonimi vremelnici pe acest forum.
Spui ca activezi pe forumuri apicole de 6 ani. Cu siguranta multi "no name" ti-au rasplatit cu insulte ajutorul dezinteresat pe care l-ai dat.
Ti se pare ceva normal?
Eu cred ca nu, deoarece din cauza unor astfel de probleme,de multe ori te-ai gandit sa te retragi...
eu cred ca ii adevarat ........ :uimit: :uimit:

tassevasi

Citat din: romikele din Martie 11, 2012, 02:52:08 PM
@edy are pe moment o polita in alb, deoarece are de finalizat niste tematici pe care le-a propus.
Cat timp "anonimii" au activitate cu tematica apicola de interes, nu numai de facut zgomot inutil, nu vor fi sanctionati.
In schimb tov. remiland ne mai citeste 10 zile in liniste, poate gaseste si ceva interesant de discutat.

  Eu cred ca Edy pote foarte simplu sa completeze la avatar  Italia  si  o virsta ,ca nimeni nu-l intreaba de loc  din Romania ,  ....... parerea mea si a terminat cu tot balamucul acesta .

pharaonu75

Datele lui Edy i le pot completa eu, pentru ca le-a facut cunoscute pe forum inainte de a-si sterge o parte din postari, insa mi se pare corect sa si le completeze singur.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gerula

Citat din: dragos2006 din Martie 11, 2012, 09:35:34 AM
  Daca se va aplica aceasta regula forumul isi va pierde din interes si se va transforma intr-o simpla lista de discutii . In decursul timpului s-au infiintat mai multe liste de discutii gen "proapicultura" dar nici una nu s-a ridicat la anvergura unui forum.  Pur si simplu vom ramane doar noi sa vorbim , la un moment dat ne vom plictisi si se va asterne dulcea rutina.
  Acum depinde ce acceptam : dialogul cu un anonim sau dialogul cu cineva care publica date false !
  Eu in curand implinesc 6 ani de cand intru pe forumurile apicole , au fost o multime de anonimi care au tulburat apele dar timpul a cernut si a ales ce este mai bun. Nici cand un om chiar daca are agatata de gat tichia de moderator nu-si va face datoria asa de bine cum o face TIMPUL .  Moderatorii oricand au pareri subiective si pot lua decizii dezavantajoase forumului dar timpul nu greseste niciodata . De multe ori interventia moderatorilor a dus la plecarea unor useri de valoare si e pacat.

Ce bine ai mestesugit cuvintele astea mai omule, ma unge pe suflet!

Ma socheaza cat de putin pretios poate fi timpul pentru cineva care isi consuma energia si perspicacitatea colectand date foarte probabil fara valoare.  Majoritatea oamenilor  isi impartasesc datele atat cat personalitatea, nevoia sau dispozitia le dicteaza si reactioneaza foarte previzibil la ultimatumuri care, indiferent cum sunt argumentate, raman dictatoriale.  Pe termen lung urmeaza dupa cum ai spus o saracire a comunitatii.  Pe termen scurt se genereaza un conflict verbal pe care oamenii mici cu complexe mari il confunda cu hrana spirituala.

Asta ma intristeaza atat de mult incat trezeste poetul din mine:

Of trupule ce greu te-apasa povara anilor trecuti cu japca in profil
As vrea varsta s-o schimb, sa fiu iar tanar dar sunt satul si ,,full" sunt de atat sictir
As vrea sa schimb judetul, cu unul plin de zone melifere si alte locuri dragi
Dar sunt sortit sa pier asa, batran si abuziv carpit cu eticheta ,,Ärges" pe nadragi

... mai incearca cineva aceasta forma de protest a la Gandhi?

pharaonu75

#155
Domnule gerula, de ce nu se altoieste ciresul in mar? Pentru ca nu sunt compatibile.
De ce lucrarile de altoire nu se fac simultan in Dobrogea si in Fagaras sau Radauti? Si de ce prunii de la munte  nu rezista la campie? Pentru ca sunt diferente semnificative de clima, de evolutie a vremii, temperaturi, relief.
Cu siguranta stiati raspunsurile...

Insa v-am dat acest exemplu ca sa intelegeti de ce este necesar ca cel care va da un sfat sa cunoasca zona unde aveti stupina, pentru a-si face o imagine despre flora melifera din zona, despre clima, etc.
Si asta stiati, din moment ce in topicul deschis de dvs, despre exploatatia apicola pe care intentionati sa o infiintati, ati furnizat toate aceste informatii, pentru a primi sfaturi cat mai complete si documentate.

Dar peste 3-5-10 luni, colegii de pe forum nu isi vor mai aminti din ce zona ati spus ca sunteti, iar ca sa va dea un raspuns pertinent vor arunca un ochi la profil si vor vedea localitatea/zona.
Si sunt sigur ca asta ii va ajuta.

Despre un lucru nu sunt insa sigur: impotriva a ce anume protestati?
Din moment ce v-ati completat profilul cu destul timp in urma, inseamna ca nu ati vazut nimic rau in asta, pentru ca in caz contrar protestati inainte de a completa datele.
Sa inteleg ca protestati de dragul protestului? Sau pentru ca asa da bine in ochii cuiva?
Este OK faptul ca protestati, dar spuneti-mi si mie DE CE!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Probabil ca sa tina companie lui remiland.
Se zice ca omul se trage din maimuta... daca e asa, inseamna ca unii nu s-au tras de tot. :sad:

gerula

Citat din: romikele din Martie 11, 2012, 08:01:49 PM
Probabil ca sa tina companie lui remiland.
Se zice ca omul se trage din maimuta... daca e asa, inseamna ca unii nu s-au tras de tot. :sad:

Aceasta este dedicata celor care au fost sau sunt pe cale sa fi epurati datorita dezvoltarii excesive a unor cartilagii in zona denumita stiintific ,,coloana vertebrala" :

Sunt albinuta mica, harnicuta pe forum eu trebaluiesc non-stop,
Mai bag din cand in cand mana la miere si munca mea (spun ei) nu-i chiar de top
M' agit mereu si fac cat pot dar limitata sunt caci rasa mi-e... italiana
Si cei cu blana romaneasca-mi spun: ,,de aici sa piei caci noi te tinem de pomana"

Mai am nitel, doar un sezon de zumzait,
,,Pe cinshpe sigur vei fi moarta",  deja m-au prevenit. 
E trist, ma duc, la fel de sigura de moarta as fi
De as ierna traditional, trei sanse am sa mor, doar una in primavara sa invii

Rest in peace Eddy  :sad:

pharaonu75

#158
Citat din: gerula din Martie 11, 2012, 08:26:48 PM
...
Rest in peace Eddy  :sad:

Daca pana atunci nu isi completeaza singur datele, pe 14.03.2012, la ora 23:59, ii voi completa eu datele lui Edy.
Asta doar ca sa iti mai dau motiv de scris versuri... nu pentru ca ai avea talent, ci ca sa nu te razvratesti ca te privam de aceasta bucurie.

Arunca totusi o privire asupra cuvintelor marelui Eminescu, poate intelegi ceva.
E usor a scrie versuri
Cand nimic nu ai a spune,
Insirand cuvinte goale
Ce din coada au sa sune
.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Problema este ca aceste forumuri au devenit sursa de informatie pentru diversi cetateni angajati in diverse functii care in nici un caz nu gandesc ca un apicultor !
   Daca la inceput forumurile au avut un efect pozitiv asupra stuparilor , acum trebuie sa ne cumpanim bine vorbele deoarece totul poate fi folosit impotriva noastra !
  Este posibil ca un om de buna credinta care scrie sub propria identitate intr-o zi sa se trezeasca ca figureaza ca informator la servicii. In timp pe forum au scris oameni superbazati dar la umbra anonimatului , de ce ? pt. ca stiau ca ce posteaza se inregistreaza !
  Trebuie sa gasim o cale de echilibru astfel incat informatia de valoare sa circule dar fara sa facem valuri !

pharaonu75

Ai perfecta dreptate, dar nu crezi ca daca cineva din "servicii" ar vrea sa iti dea de urma, te-ar lua dupa IP-ul calculatorului, nu dupa varsta/localitatea de la Profil?
Datele de la profil pot fi vagi, insa identificarea calculatorului in retea este exacta.
Pe hackerii aia de au speriat America, ai cumva impresia ca i-au gasit dupa profilul de pe internet?
Doar cei naivi cred asta!
Firma care iti furnizeaza internet ofera mai multe informatii despre tine decat iti poti imagina. Ei stiu cu exactitate si ce site-uri accesezi. Nu uita nici faptul ca la ei ai semnat un contract unde ti-ai inscris nume, prenume, adresa exacta!
In timp ce pe forum spui doar ca ai 38 de ani si esti din Ramnicul Sarat.
Deci?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gerula

Citat din: pharaonu75 din Martie 11, 2012, 07:53:20 PM
Domnule gerula, de ce nu se altoieste ciresul in mar? Pentru ca nu sunt compatibile.
De ce lucrarile de altoire nu se fac simultan in Dobrogea si in Fagaras sau Radauti? Si de ce prunii de la munte  nu rezista la campie? Pentru ca sunt diferente semnificative de clima, de evolutie a vremii, temperaturi, relief.
Cu siguranta stiati raspunsurile...

Insa v-am dat acest exemplu ca sa intelegeti de ce este necesar ca cel care va da un sfat sa cunoasca zona unde aveti stupina, pentru a-si face o imagine despre flora melifera din zona, despre clima, etc.
Si asta stiati, din moment ce in topicul deschis de dvs, despre exploatatia apicola pe care intentionati sa o infiintati, ati furnizat toate aceste informatii, pentru a primi sfaturi cat mai complete si documentate.

Dar peste 3-5-10 luni, colegii de pe forum nu isi vor mai aminti din ce zona ati spus ca sunteti, iar ca sa va dea un raspuns pertinent vor arunca un ochi la profil si vor vedea localitatea/zona.
Si sunt sigur ca asta ii va ajuta.

Despre un lucru nu sunt insa sigur: impotriva a ce anume protestati?
Din moment ce v-ati completat profilul cu destul timp in urma, inseamna ca nu ati vazut nimic rau in asta, pentru ca in caz contrar protestati inainte de a completa datele.
Sa inteleg ca protestati de dragul protestului? Sau pentru ca asa da bine in ochii cuiva?
Este OK faptul ca protestati, dar spuneti-mi si mie DE CE!
Va salut,
Motivul pentru care am venit pe acest site a fost sa complemenetez literatura de specialitate cu informatii de la oameni care practica apicultura.  Nu sunt aici sa rujez cu buzele mele zona dorsala a nici unui apicultor sau forumist.  Nici dispus nu sunt sa cad in capcana polemicilor infinite pe alte subiecte - in afara cazului in care o fac in versuri; nu am mai compus versuri de peste 52 de ani insa observ acum ca ma relaxeaza!
Am protestat vehement impotriva politici voastre de confidentialitate intr-un mesaj scris inca de pe vremea cand credeam ca am scapat de hemoroizi.  Stiind despre discutia in curs, la inscriere,v-am oferit date reale dar numai findca am fost amenintat sa stiti insa ca noi, generatia de dupa revolutie, nu obisnuim sa ne dam datele cu atata usurinta. 

Orice om decent ofera voluntar informatiile necesare  atunci cand considera necesar caci el insusi investeste cu fiecare mesaj.  Un forum este un organism viu si reprezinta munca multor oameni, nu numai a semizeilor moderatori, iar maturitatea voastra ar trebui sa va calauzeasca  spre masuri minime pentru a nu impiedica dezvoltarea sa organica.  Nu ajuta pe nimeni datele false ale unui forumist care a inceput discutia despre stupina aflata intr-o falsa zona de origine X, a continuat-o discutand despre problemele de iernare ale stupinei pe care si-ar dori sa o cumpere in zona Y, si a incheiat-o vorbind despre profitabilitatea stupinei aflata in zona Z dar pe care a vandut-o inca de anul trecut si pe care noul proprietar a relocat-o la o altitudine cu 800 de metrii mai mare.  Iar cei care nu sunt in stare sa formuleze o intrebare completa, ei bine, nu numai ca nu merita un raspuns, pe aceeia sa va mobilizati sa-i identificati pentru a-i inlatura din locurile publice.

Voi sunteti direct responsabili de faptul ca aproape jumatate din mesajele postate nu au nici o legatura cu apicultura.  Pentru numele lui Dumnezeu, daca un inocent ar intra accidental pe acest forum ar manca o paine pana si-ar da seama ca este destinat apiculturii.

Aveti incredere in noi ca suntem capabili sa identificam si sa sanctionam imbecilii.  Flacara lor se va stinge in timp daca nu este cultivata insa voi faceti exact acest lucru full-time.     

Deja prea multe au fost spuse despre asta insa, in traditia bine stabilita aici poti/puteti avea ultimul cuvant. 
Scorilo




romikele

Se pare ca hemoroizii ti s-au mutat pe creier... de aici si versurile  :rusine:

gerula

Citat din: pharaonu75 din Martie 11, 2012, 08:32:06 PM
Citat din: gerula din Martie 11, 2012, 08:26:48 PM
...
Rest in peace Eddy  :sad:

Daca pana atunci nu isi completeaza singur datele, pe 14.03.2012, la ora 23:59, ii voi completa eu datele lui Edy.
Asta doar ca sa iti mai dau motiv de scris versuri... nu pentru ca ai avea talent, ci ca sa nu te razvratesti ca te privam de aceasta bucurie.

Arunca totusi o privire asupra cuvintelor marelui Eminescu, poate intelegi ceva.
E usor a scrie versuri
Cand nimic nu ai a spune,
Insirand cuvinte goale
Ce din coada au sa sune
.

frumos, si mai usor insa decat sa compui este sa... citezi   :D

Nu as fi investit nici un rand in eddy, chiar nu intelegi ca este vorba de principiu?
Howgh!


Pace acum si hai si voi moderatorii pe topicul cu aberatiile caci presupun ca nu din lipsa de experienta nu va pronuntati.  Sunt acolo destule subiecte utile tuturor deschise si discutia cam lancezeste. 
Decebal

Nea Costica din Buzau

[
Citat din: pharaonu75 din Martie 10, 2012, 11:12:04 PM
[Iar eu am rude in Galati si nu vreau sa merg la ele cu teama!
]
Sfat!!! =)) :rotfl: =)) cand te duci la rude, papionul il pui cand intri in curte [scara]!!  ^:)^ =D>
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!