Din istoria Posta Romana

Creat de POSTASUL, Februarie 09, 2012, 02:19:20 PM

« precedentul - următorul »

barabasl

#15
Citat din: POSTASUL din Februarie 11, 2012, 04:47:48 PM
Citat din: barabasl din Februarie 11, 2012, 04:16:53 AM

...in prezent Posta Romana numara peste 30000 de angajati? Numarul subunitatilor postale de pe teritoriul tarii este de 55000, distribuind aproximativ 11 milioane de trimiteri saptamanal.

ciudat, in medie un postas (angajat) lucreaza in 1,83 subunitati  :)
in toata tara sunt maxim 11 mii  de postasi   si  sa mai fie 7-8 mii de oficianti , manuitori de valori etc.  . dar pana la 35 de mii ce sunt ??? TESA si cate 5-6 directori  pe unitate cu secretare aferente  cu cei ce aduc cafeaua cu cei ce o racesc [/b]  , aaaa era sa uit de directorii PDL la nivel inalt adica de judet si bineinteles pana la Bucuresti  etc , pentruca  acesta guvernare a politizat pana in maduva oaselor toate institutiile statului

scuze am confundat angajat al postei cu postasul (cu toate ca pe pagina la care faci trimitere este vorba de angajati)

Cu toate ca si eu sint angajat pe post tesa, tot `postas` ma consider, adica cel ce produce ceva :)

POSTASUL

Lichidarea Romaniei la pret de sold: faza privatizarii Postei Romane
Razvan Mustea, noul Ministru al Comunicatiilor: Preocuparea noastra principala e privatizarea Postei prin majorare de capital care tr :mad: ebuie sa se intample pana la sfarsitul lunii iunie 2012

Mai copil de securist ,cum sa vinzu tu Posta !e a matii?
Va mai aduceti aminte ca una din promisiunile lui Basescu in timpul campaniei a fost ca NU SE PRIVATIZEAZA POSTA?
baga baubaul cu Vantu care ia posta...aoleu daca o iau Vantu sau Voiculescu ...parca asa spunea Basescu in 2009

O vindeti si pe asta, nenorocitilor!
De ce n-o faceti voi profitabila?

Pașii fatali continuă cu noul guvern: privatizarea Poștei Române. De fapt privatizarea României sau, vânzarea ei. POSTA ROMANA are active foarte mari, distribuite in toata tara, o avere formidabila.Privatizarea prin majorare de capital nu inseamna nici un banut in visteria statului, este o smecherie ieftina a clientelei politice  , e  de neinteles privatizarea in aceasta perioada, ar trebui sa nu se mai privatizeze nimic pana dupa alegerile generale  :mad:  :mad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

  Eu sunt de acord cu privatizarea Postei Romane dar sa fie cumparata de Deutsche Post !  Pentru cine nu stie Deutsche Post este o companie postala privata cu 500000 angajati...

orbanstefan64

iar sa ne cumpere altii ... ce?? noi sintem handicapati?????

POSTASUL

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 12, 2012, 08:22:45 PM
iar sa ne cumpere altii ... ce?? noi sintem handicapati?????
Fanele trebuie totul vandut !! la cei  buna posta  sau ce a mai ramas prin tarisoara asta?? ce ne trebuie noua profit !!lasa ca o sa faca altii   din afara tarii   , , gandaci de coloradoo''
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

stefan1

  Ne meritam soarta daca nu stim sa ne gospodarim!!! Cum sa tolerezi firme-capusa pe langa toate firmele de stat? Cum de directorii cu salarii la care omul de rand nici nu viseaza, nu lupta pentru prosperitatea intreprinderii pe care o conduce, ci incheie cu terti contracte paguboase, fara a fi tras de nimeni la raspundere. Mai este si politica preturilor. Pana este de stat, preturile produselor sau serviciilor facute de firmele de stat sunt politic tinute sub limita de rentabilitate. Imediat ce vine un privat mareste pretul si dinr-odata, peste noapte, compania a devenit rentabila. Asa s-a intamplat cu Telefoanele, asa s-a intamplat cu Cimentul, asa s-a intamplat cu Petrolul si carburantii. Asa se va intampla si cu Energia Electrica. Parca nimeni acolo sus nu vede nimic in viitor, doar de pe azi pe maine si nu vede nimic pentru un bine comun ci doar pentru el si gasca sau partidul lui!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Un om simplu daca are o firma si aceia inregistreaza pierderi incearca pe scurt timp sa o redereseze , daca nu reuseste scapa urgent de "mort" din batatura.
  La fel trebuie sa se intample si la stat , nu reuseste sa administreze o afacere sa scape de gaura neagra . Voi nu intelegeti ca toate pierderile inregistrate de companiile de stat sunt platite de noi toti contribuabilii ?. De ce sa platesc eu datoriile de la Posta , CFR , Compania Huilei ????
  Voi stiti ca acum cand mergeti la benzinarie la fiecare litru de benzina platiti si cativa centi pentru datoria de la Bancorex ????
   Cat priveste Posta Romana , mi-e grata de serviciille lor asa ca prefer serviciile de curierat care sunt mult mai prietenoase si mult mai rapide .

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2012, 07:44:20 AM
... prefer serviciile de curierat care sunt mult mai prietenoase si mult mai rapide .

Nu-i mai lauda atat, ca si de la firmele de curierat au disparut colete, sau au ajuns la destinatie deteriorate sau chiar distruse.
Sa nu mai vorbim de termenul de livrare, cand de multe ori ti se spune un termen si constati ca este depasit cu 2-3 zile.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Ozzy

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2012, 07:44:20 AM
  Un om simplu daca are o firma si aceia inregistreaza pierderi incearca pe scurt timp sa o redereseze , daca nu reuseste scapa urgent de "mort" din batatura.
  La fel trebuie sa se intample si la stat , nu reuseste sa administreze o afacere sa scape de gaura neagra . Voi nu intelegeti ca toate pierderile inregistrate de companiile de stat sunt platite de noi toti contribuabilii ?. De ce sa platesc eu datoriile de la Posta , CFR , Compania Huilei ????
  Voi stiti ca acum cand mergeti la benzinarie la fiecare litru de benzina platiti si cativa centi pentru datoria de la Bancorex ????
   Cat priveste Posta Romana , mi-e grata de serviciille lor asa ca prefer serviciile de curierat care sunt mult mai prietenoase si mult mai rapide .

Ai mare dreptate dar al dracului mort cum iese din batatura statului zburda

stefan1

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2012, 07:44:20 AM
  Un om simplu daca are o firma si aceia inregistreaza pierderi incearca pe scurt timp sa o redereseze , daca nu reuseste scapa urgent de "mort" din batatura.
  La fel trebuie sa se intample si la stat , nu reuseste sa administreze o afacere sa scape de gaura neagra . Voi nu intelegeti ca toate pierderile inregistrate de companiile de stat sunt platite de noi toti contribuabilii ?. De ce sa platesc eu datoriile de la Posta , CFR , Compania Huilei ????
  Voi stiti ca acum cand mergeti la benzinarie la fiecare litru de benzina platiti si cativa centi pentru datoria de la Bancorex ????
   Cat priveste Posta Romana , mi-e grata de serviciille lor asa ca prefer serviciile de curierat care sunt mult mai prietenoase si mult mai rapide .

  Se vede ca noi nu invatam nici din propriile greseli! Am vandut compania de telefonie pe mai nimic, dupa ce pe ultima suta de metri aproape am dublat tatifele (dupa ce evaluarea firmei s-a facut la vechile tarife). Odata cu ea am dat un numar foarte mare de sedii, cu o foarte mare valoare. Dupa ce au preluat-o, grecii au marit in continuu tarifele, sa nu mai vorbesc de liniile securizate, pentru care acum institutii ale statului le plateste sume foarte mari. Sa nu vosbesc de castigurile foarte mari pe care le-a primit telefonia fixa pentru convorbirile de pe retelele de telefonie mobila pe fix, unde au profitat la maxim pana s-au generalizat retelele de telefonie mobila si pana cand Europa a insistat sa se limiteze taxele pentru convorbirile intre diferitele retele.
   Daca Posta se va privatiza, pretul va fi o mica parte din valoarea imensa a fondurilor fixe pe care le detine. Cine o ia ar avea tot interesul sa o falimenteze, sa profite de atatea proprietati pe tot cuprinsul tarii. Fara concurenta Postei de stat, abia atunci firmele de curierat vor putea sa-si impuna tarife dupa bunul plac.
  Daca noi am fi avut acum o fabrica de ciment de stat, sunt convins ca pretul cimentului ar fi fost doar jumatate din cat este acum si ca firmele straine de la noi ar fi vandut la acel pret fara a fi in pierdere. In ultimii 20 de ani s-a construit la noi foarte mult, si una din cauzele pentru care la noi costurile acestor lucrari sunt asa de mari este si pentru ca avem unul din cele mai mari preturi la ciment.
  Ce sa mai vorbesc de benzina si motorina, noi care suntem dintre putinele tari europene care inca mai au resurse de petrol si gaze?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

POSTASUL

donu Stefan  ati spus exact cum stau lucrurile nici nu se putea mai bine , totul e averea postei   , averea tarii  ce a mai ramas  ; terenurile si cladirile  , centrale si ultracentrale  , nu intereseaza pe nimeni cum functioneaza  ,sunteti singurul care a gandit cum a trebuit  :bravo:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

anunt importantAti auzit ca Posta Romana a trebuit sa-si retraga timbrele pe care tocmai le scosese?
- Nu! De ce?
- Erau cu Basesc si oamenii nu stiau pe care parte sa scuipe.
  :rusine:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bismark

     Cine-i cu el sa-l linga si pe o parte si pe alta pina vor ramine numai cu linsul. =)) =)) =))
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.