Ce-mi recomandati.

Creat de creiveancristi, Februarie 06, 2012, 03:08:33 PM

« precedentul - următorul »

creiveancristi

Anul trecut am cumparat prin martie trei roi de un an,inainte de salcam am mai cumparat trei familii.Roii i-am cumparat cu tot cu lazi orizontale si am scos de la doi dintre ei spre extractie cate o rama 1/1 de miere la salcam,apoi deloc;de la celalalt(cel mai slab,anul asta o sa-i schimb matca)n-am scos nimic,inca i-am facut hraniri masive de complectare ca sa treaca iarna.
Cele trei familii de albine mi-au dat 53kg de miere la salcam apoi i-am divizat pe fiecare din trei facand sase.
Am mai gasit un roi prin iulie in apropierea stupinei,nu sa prea dezvoltat dar l-am verificat prin ianuarie si este bine.
Un roi facut prin divizare mi-a murit avand in toamna puiet varos.
Am ramas cu 9 stupi momentan,cea ce eu zic ca nu e rau in primul an din  sase cumparati.Tot cea ce stiu,stiu de pe acest forum in proportie de 95%,celalalt procent de 5% de pe celalalt forum;nu am avut nici o stupina prin apropiere sa invat de la cineva practica,nici n-am fost in vreo stupina la cineva in viata mea.
Anul acesta as vrea sa-mi mai cumpar cativa stupi in primavara si vine si intrebarea pentru d-voastra:
-ce este mai indicat sa cumpar roi sau familii.
Acum sa va spun cum le judec eu:
-cumperi roi dupa salcam cu 200-250 ron un an de zile nu faci miere nu faci nimic.
-cumperi familii puternice cu 400 ron,daca este un an bun ti-ai scos banii de pe miere si mai faci si cate un roi cel putin de la fiecare.
D-voastra ce ati face in locul meu?
Am postat acest subiect aici pentru ca se refera la produsele stupului(daca am gresit rog moderatorii sa ma ierte).

tassevasi

 Pentru ca ai intrebat ,ce a-si face  daca  a-si fi in locultau .
  Daca gasesti mai din timp stupi iesiti din iarna ( prin mai cind sunt infloriti pomii) , dar puternic nu roi din an anerior , atunci cumpara  ca esti mult mai cistigat ,cum ai spus si tu  ,dupa salcim faci mai multi si poate ei si ceva .
  In varianta cealalta  cumperi roii dupa salcim (pe minim 5 ram (3 puiet + regina si 2 cu miere capacita ) si-i intaresti la fl s  pt a trece iarna .
   Numai bine  si noroc .

Lammert Vlad

alege varianta B
Citat-cumperi familii puternice cu 400 ron,daca este un an bun ti-ai scos banii de pe miere si mai faci si cate un roi cel putin de la fiecare.
iar dupa salcam daca mai ai bani de investit cumperi cateva matci si iti poti dubla familiile .
Spor la treaba!

creiveancristi

Exact asa am gandit si eu,multumesc.

stupar

Citat din: creiveancristi din Februarie 06, 2012, 08:06:43 PM
Exact asa am gandit si eu,multumesc.

Cauta un stupar cu experienta,ataseaza-te la el in pastoral si intr-un sezon invet meseria,ajut pe omul si fur meseria!Sa nu duci mai mult de 10 stupi ca altfel nu te primeste!