cum sa te lasi de fumat

Creat de Miere Sorin, Ianuarie 31, 2012, 10:47:46 AM

« precedentul - următorul »

amazon66


amazon66

    ".....fara sanatate nimic nu conteaza".
      Iata o afirmatie extrem de reala : putem avea orice, dar daca nu ne putem bucura pe deplin de ceea ce  avem, de viata....Ar avea sens sa spunem, deci, "Sanatate, ca-i mai buna ca toate !" ? Bineinteles – cu totii spunem asta ! Atunci, daca o spunem, oare n-ar fi indicat sa si cunoastem ce inseamna cu adevarat sanatatea ?

amazon66

      Cu totii avem celule canceroase in corp. Aceste celule nu apar, insa, la testele standard daca nu sunt in numar de miliarde. Cand doctorii spun bolnavilor ca nu mai exista celule canceroase in corpul lor dupa tratamentele efectuate, aceasta inseamna doar ca testele sunt incapabile sa le masoare deoarece nu mai sunt in numar detectabil.
O metoda foarte buna de lupta impotriva celulelor canceroase este de a le infometa, adica a se evita alimentele de care acestea au nevoie pentru a se multiplica.
    CELULELE CANCEROASE SE DEZVOLTA CU :
    a. ZAHAR
    Eliminand din alimentatie zaharul se elimina, astfel, una din cele mai importante surse de hrana a celulelor canceroase. Inlocuitorii de zahar, indulcitorii sintetici cum ar fi zaharina sau alte produse ( Nutrasweet, Equal, Spoonful, etc ) au ca baza aspartamul ( E 951), o substanta chimica daunatoare. Un inlocuitor natural al zaharului ar fi mierea de albine si melasa ,dar in cantitati moderate. Sarea de bucatarie contine adaosuri chimice pentru a avea culoarea alba. Alternativa ar fi sarea de mare .
    b. LAPTELE SI PRODUSELE LACTATE. Laptele favorizeaza productia de mucus in corp, in special la nivelul tractului gastro - intestinal. Cancerul este hranit de acest mucus. Renuntand la lapte si produsele derivate si consumand lapte de soia neindulcit, celulele canceroase "mor" de foame .
    c. PH ACID
    Celulele canceroase "infloresc" in mediu acid. O alimentatie preponderent carnivora induce un pH acid in corp, si ar fi mai bine sa se consume peste si pasare in cantitati mici decat carne de vita sau porc. Carnea mai poate contine substante administrate animalelor : antibiotice, hormoni de crestere si paraziti, ce dauneaza, indeosebi persoanelor cu cancer .
    d. O dieta bazata 80 % pe legume proaspete consumate ca atare sau sub forma de suc, grau integral, seminte, nuci si fructe schimba pH-ul corpului in alcalin. 20 % din alimentatie pot fi din alimente gatite. Sucurile proaspete din legume asigura necesarul de enzime digestive, usor absorbabile, care ajung la nivel celular in 15 minute de la consumare si care hranesc si favorizeaza cresterea de celule sanatoase. Este bine sa se consume sucuri proaspete de 2-3 ori pe zi. Enzimele sunt distruse la 40 grade Celsius .
    e. Evitati cafeaua, ceaiul si ciocolata ce pot contine cantitati mari de cofeina. Ceaiul verde este o alternativa foarte buna, avand si proprietati anti - canceroase Cea mai buna bautura este APA - purificata sau filtrata pentru a fi, astfel, eliminate, toxinele sau metalele grele. Apa distilata este acida, deci evitati-o !
 
f.Proteinele din carne sunt dificil de digerat si necesita o cantitate mare de enzime digestive. Carnea nedigerata ramane in interiorul intestinului, intra in putrefactie crescand, astfel, cantitatea de reziduuri toxice din corp.
    g. Celulele canceroase sunt acoperite de un perete gros de proteine. Renuntarea la carne sau reducerea ei in alimentatie duce la eliberarea de cantitati din ce in ce mai mari de enzime ; acestea ataca proteinele din peretele celular si permit, astfel, celulelor specializate sa distruga aceste celule canceroase.
    h. Unele suplimente nutritive ajuta la intarirea sistemului imunitar, cum ar fi : IP6 (inozitolul sau vitamina B9 ,continut de taratele de grau,seminte ,nuci - n.tr.), Essiac (ESSIAC este o formula din plante ce a fost utilizata din anul 1922 de o sora medicala din Canada numita Rene Caisse pentru a ajuta pacienti cu afectiuni grave.Cele opt plante din reteta originala sunt : ciuline sfant, radacina de brusture, laminaria, trifoi rosu, ulm cu coaja neteda, radacina de revent turcesc, nasturel, macris marunt.), antioxidanti, vitamine, minerale, etc., toate stimuland imunitatea sa lupte si sa distruga celulele canceroase. Alte suplimente cum ar fi vitamina E produc apoptoza sau moartea programata a celulelor, metoda naturala a corpului de a scapa de celulele bolnave, nedorite si inutile .
    i. Cancerul este o boala a mintii, corpului si spiritului .Gandirea pozitiva si o fire activa ajuta pe cel care lupta cu cancerul sa supravietuiasca. Furia, neiertarea si amaraciunea "construiesc" un mediu stresant si acid in corp. Trebuie sa invatam sa avem un spirit iubitor si iertator, sa ne relaxam si sa ne bucuram de viata !
  k. Celulele canceroase nu se pot dezvolta in prezenta oxigenului. Facand exercitii fizice zilnice si de respiratie, oxigenul ajunge adanc, la nivel celular. Terapia cu oxigen este foarte importanta pentru distrugerea celulelor canceroase .

amazon66

#18
insuficienta oxigenului din corp poate duce uneori si la....



...si mai putem vorbi de fumat

Nea Costica din Buzau

Citat din: pharaonu75 din Februarie 01, 2012, 09:47:48 PM
[Te mananca in c*r?]
Salut Dan! Vroiam sa-ncep cu o gluma, dar sunt lucruri cu care nu trebuie sa te joci, asa ca incep cu o constatare a mamei [odihneasca-se in pace], cand eu aveam cca 20 de ani; ,, Ma Costica, ce baiat frumos si destept esti tu [prima a avut dreptate], ce pacat ca mirosi a tigan].
Daca esti fumator intelegi ce am vrut sa-ti spun. Eu am fumat cca 25 de ani si m-am lasat de tigari relativ usor, dar cu o foarte mare autopregatire psihica, premeditata. La cat te-am citit eu pe tine, cred ca as putea sa te determin sa te lasi de tigari. Cu ganduri bune!! C.B  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

orbanstefan64

 pe cine vrei sa determini sa se lase de tigari pe  dan????? =)) =)) =))

Nea Costica din Buzau

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 02, 2012, 09:24:55 PM
[pe cine vrei sa determini sa se lase de tigari pe  dan????? =)) =)) =))]
da pe Dan, il invat sa se lase de tigari si sa se ia de beutura!! :rotfl: =)) :rotfl: sa traiesti Fanica!!, posteaza si tu o poza cu ceva frumos [Sighisoara- frumos> pleonasm], din Sighisoara, ca mi-e dor, merci  =D> :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Nea Costica, aici m-ai citit gresit! :nono:
Nu am pus niciodata tigarea in gura, nici macar de curiozitate! Si nici nu am de gand!
Nu stiu ce este ala fumat... sau cum este sa te lasi de fumat...

Nu m-am apucat de fumat poate si datorita faptului ca am facut sport non-stop, de pe la 7-8 ani!
De vreo 2 ani m-am lasat de sport si tare greu imi vine... ma mananca mainile si picioarele sa o iau din loc, insa pentru moment nu prea mai sunt conditii... am pus pe mine si cateva kg (aproape 20)... dar va iesi din nou soarele pe strada mea! :yes:

Cat despre fumat... eu as face pretul pachetului de tigari cat al unui gram de aur... sa vezi atunci bani la buget... sau in caz contrar, sa vezi cati se vor lasa de fumat, fara prea multe comentarii sau vaicareli!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nea Costica din Buzau

#23
Citat din: pharaonu75 din Februarie 03, 2012, 01:49:21 PM
Cat despre fumat... eu as face pretul pachetului de tigari cat al unui gram de aur... sa vezi atunci bani la buget... sau in caz contrar, sa vezi cati se vor lasa de fumat, fara prea multe comentarii sau vaicareli!]
Ceiace ai postat tu aici, ma bucura enorm, chiar aveam o mahnire in suflet, la fel ca a lu mama fata de mine, si stiind ca am reusit, cu metoda mea sa determin cativa amici [3-4] sa se lase de tigari, si atentie toti cu ,,etajul mobilat", eram sigur de succesul meu in privinta ta.  =D> .Eu am crezut ca tu la-i ,,alintat"pe Dragos, pt ca ai fumat langa el, dupa care am fost derutat complet de Fanica, banuid ca esti fumator inrait.  :uimit:  :nono: Rareori ma bucur ca am gresit, ca de data asta. Sa fii iubit!!  :hi: ps de Fanica am eu grija!!  :uimit:, il astept la cotitura  :beer:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

orbanstefan64

ps de Fanica am eu grija!!  :uimit:, il astept la cotitura   :beer:

sa nu fie cotitura prea mare ca se varsa berea din halba :beer: =)) =)) =))
si eu va astept dupa cotitura : sampanie: : sampanie:
:hi: :hi: :hi:

Nea Costica din Buzau

#25
[
Citat din: orbanstefan64 din Februarie 03, 2012, 06:29:11 PM
ps de Fanica am eu grija!!  :uimit:, il astept la cotitura   :beer:

sa nu fie cotitura prea mare ca se varsa berea din halba :beer: =)) =)) =))
si eu va astept dupa cotitura : sampanie: : sampanie:
:hi: :hi: :hi:]
1} canoane, conu Fanica! :uimit:{,,eu va astept"}
2}astepta-ma cu un Jidvei de Alba, asa am beut eu la voi cand eram mai tanar[acu sunt mai...tanar  :rotfl: =)) :rotfl: ].
3}si te sfatuiesc [ eu nu dau sfaturi  :uimit:]; nu=l mai tine in brate :rotfl: pe Fharaonu, mi-a zis cineva ca a luat 20kg, si sa nu faci lombo  :rotfl: =)) :rotfl: =)) va simpatizez pe toti,  :hi: C.B, asta se mai varsa!! ha??
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

orbanstefan64

sus in TV u(alb -negru sau partial color  :rotfl: )
si fuga la sighisoara ca pina atunci o tai dupa un Jidvei-Alba  :hi: :hi: :hi:

tassevasi

Sa vede co tot sarbatoresti , "pe stil vechi ". ori sunt poze de la "craciun" :D
   Vad  ca nu au trecut "astia cu aviara " prin preajma . : :)
  Sa fi sanatos sa te bucuri de ce ai .
  Numai bine  :hi: :hi:
 

POSTASUL

ma fratilor ma laud si eu  ca mam lasat de tigari  , eu care eram atat de convins ca o sa mor cu tagarea in gura ca nu o sa ma pot lasa niciodata  si totusi mam lasat fara nici un fel de efort   :yes:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Nea Costica din Buzau

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 03, 2012, 09:55:48 PM
sus in TV u(alb -negru sau partial color  :rotfl: )
si fuga la sighisoara ca pina atunci o tai dupa un Jidvei-Alba  :hi: :hi: :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!