cum sa te lasi de fumat

Creat de Miere Sorin, Ianuarie 31, 2012, 10:47:46 AM

« precedentul - următorul »

Miere Sorin

SAl,

Atasez o carte care a ajutat multi colegi sa se lase de fumat eu nu am citito inca se pare ca da rezultate.

sper sa ajute

dorindafi

 =)) potzi pune shi mama cartzilor
cititzi shi memoratzi=daca ai buna vointza lashi tutunul daca nu potzi sa shi mananci cartzile shi nu vei reushii
dupa 20 de ani am stat 3 ani shi n-am fumat
le-am luat iarashi ca de luasem proportzii. timp de 2 ani am incercat sa renuntz la ele
dar am reushit
asha ca daca se vrea se poate  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

prisecarul

Citat din: dorindafi din Februarie 01, 2012, 02:25:08 PM
=)) potzi pune shi mama cartzilor
cititzi shi memoratzi=daca ai buna vointza lashi tutunul daca nu potzi sa shi mananci cartzile shi nu vei reushii
dupa 20 de ani am stat 3 ani shi n-am fumat
le-am luat iarashi ca de luasem proportzii. timp de 2 ani am incercat sa renuntz la ele
dar am reushit
asha ca daca se vrea se poate  :hi:

perfect adevarat!
daca nu ai vointa, nici-un medicament din lume nu te ajuta!
am intrat in anul 8 de cand m-am lasat, dupa 30 ani de fumat si 3 pachete de tigari pe zi.
acum, nu mai suport nici fumul de tigare, simt ca ma asfixiez!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Miere Sorin

ati citit ceva din carte.acuma ca nu mai fumati este usor de vorbit

cristi ciuc

Cel mai uşor te laşi când primeşti beep-uri de la organism şi ameninţări de la doctori. :smile: :smile: :smile:

prisecarul

Citat din: Miere Sorin din Februarie 01, 2012, 02:44:20 PM
ati citit ceva din carte.acuma ca nu mai fumati este usor de vorbit
nu stiu daca fumezi sau ai fumat, dar te asigur cu nu este la indemana oricui sa se lase de acest viciu!
sunt clipe foarte grele dupa ce te-ai hotarat, plus faptul ca automat iei in greutate!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Ce vorbesti?!?!?
La tine nu se cunoaste ca ai luat in greutate! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: prisecarul din Februarie 01, 2012, 04:30:16 PM
Citat din: Miere Sorin din Februarie 01, 2012, 02:44:20 PM
ati citit ceva din carte.acuma ca nu mai fumati este usor de vorbit
nu stiu daca fumezi sau ai fumat, dar te asigur cu nu este la indemana oricui sa se lase de acest viciu!
sunt clipe foarte grele dupa ce te-ai hotarat, plus faptul ca automat iei in greutate!

In anul 1982  , 12  oct m-am lasat  si nu am mai "pus-o in gura ", cu toate ca  aveam tigari  tot timpul atunci ,dar era  mai mult pt cadouri , cu un cartus de kent  rezolvai multe .
   Da e usor de a vorbi , dar e si mai usor daca te hotarasti .
  In greutate nu am luat  la 1,78m  , am 72 kg .
  Va doresc sa va lasati de " batut cue !"
  Numai bine .
 

prisecarul

Citat din: pharaonu75 din Februarie 01, 2012, 05:17:04 PM
Ce vorbesti?!?!?
La tine nu se cunoaste ca ai luat in greutate! =))
oare? de la 95 la aproape 120, e putin?
regretatul GICA, fie-i tarana usoara, imi zicea sa stau mai departe ca nu aveam loc in cadrul aparatului!
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

augustin

am citit-o si eu
a functionat 3 saptamani
rezultatul a fost ca daca inainte fumam sub un pachet zilnic, acum insurubez cate un pachet si jumatate de cuie de cosciug pe zi.
fara vointa de fier, canci! :sad:

Fane

e foarte simplu sa te lasi iti trebuie doar BINEVOINTA

D006

  Eu am problema inversa ! vreau sa ma apuc de fumat !  eu fumez doar cand ma intalnesc cu fumatori si ma prostesc si eu , apoi mi-e scarba de tutun .

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

adriann

metoda usoara - tigare electronica.... in timp poti sa reduci doza de nicotina far reactii adverse,
vointa de fier si nervi cam 2-3 luni ( sa nu ai fumator in casa)
o raceaala zdravana si sa nu poti sa pui tigarea in gura 2 sapt.

cu electronica si cu un cartomizor buna (da aroma si racaiala pe gat) te lasi fra nici o problema..

io am ajuns dupa 2 luni sa mai pufai cate o pipa la o cafea la 2 zile dupa 2 luni. a inceput sa ma deranjeze fumul de la tigare de la 1,5 pachete/zi.Nu mi-am mai cumparat tigari dinainte de craciu. Econiomie nu f. mare....dar incep sa vad ceva beneficii. Daca vrea cineva ii pot da diverse sfaturi ca nu vand asa ceva.

barabasl

Citat din: dragos2006 din Februarie 01, 2012, 09:36:55 PM
  Eu am problema inversa ! vreau sa ma apuc de fumat !  eu fumez doar cand ma intalnesc cu fumatori si ma prostesc si eu , apoi mi-e scarba de tutun .

recomandarea mea e sa nu insisti in a te apuca de fumat !!!
cind aveam 17 ani tatl meu mi-a spus sa nu incep sa fumez, ca azi fumezi una, miine doua si nici nu iti dai seama cind ajungi la un pachet, pe urma la doua pe zi. Si, din pacate, asa a fost !!! :(

sotia a fost NEfumatoare, pina a convins-o o vecina ca nu e buna cafeaua fara tigara. pina atunci ii era rau de fumul de tigara. si pe nesintite a ajuns la un pachet pe zi... pina medicul a speriat-o - i-a sugerat ca ar avea cancer. Din fericire este un nodul inofensiv.

Eu de la doua pachete scurte am redus la un pachet si jumatete de tigari lungi

Asa ca, domnule Dragos ... concluzia cred ca o tragi singur!

iar in ceea ce priveste tema topicului... vointa de a te lasa trebuie sa fie `activata` de un motiv serios, din pacate.