Aplicatie Excel pentru analiza profitabilitatii stupinelor.......si nu numai

Creat de agalofteanu, Ianuarie 29, 2012, 04:58:25 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea


orbanstefan64


D006

Sorine, nu ai fost cu mine la pescuit sa stii cu ce as incerca eu  sa prind eu peste ..... Poate la pescuit este nevoie si de indemnare nu numai de scule sofisticate cum afirmi .

Familie puternica care spui ca le tii, mai ales cele de 80 000 de albine pe colonie cum amintesti mai sus ar uimii multa lume. Ca eu sincer nu am familii asa dezvoltate ca ale tale--asta daca n'oi vorbii asa la fenta.
,.... Apropos de familiile,.. care au la 80 000 de albine ce model de cutie folosesti ??..ca in ce cutii aminteai mai sus ca ai avea, ma indoiesc sa incapa.


Acum, fac eu legatura, ..... centrifuga mea  de 60 de rame pe ax orizontal am facut-o sa poti trage tu mierea din stupul ala cu 80 000 de albine.. =))

Sorine, par prea mult povesti ceea ce imi spui tu despre albine,  mai ales cind tu afirmi ca faci apicultura de weekend si localitatile unde spui ca ai avea stupinele sunt prea indepartate si nu ai posibilitatea tehnica sa le vezi pe fiecare in weekend 
Citat din: bucursorinelionel din Februarie 05, 2012, 12:17:08 PM
....1 locatie in satul  Vlad Tepes com. Comana ,Jud. Giurgiu (campie)..si 1 principala +secundare si tertiare la Cimpulung, jud. Arges ...


....plus,  in ceea ce priveste productiile pe care afirmi ca le obtii punctual, 
Citat din: bucursorinelionel din Februarie 05, 2012, 12:57:06 PM... am obtinut si 20 kg miere/rapita/ colonie..sau ca la salcam am spor de 6..8 kg pe zi la cantar/ pe stup...
..tot respectul meu...dar tot nu inteleg cum spui ca scoti numai 2-3 tone de miere anual..??>
Citat din: bucursorinelionel din Februarie 05, 2012, 12:17:08 PM
..  scot 2..3 tone de miere.
./.sau te refereai cu 2-3 tone numai pe un cules..?


..dar in fine, sa fie si un "Bio" mincat de un "Sorin"..:))

Lammert Vlad

Ce aveti cu saracu om sunteti invidiosi ca el are o familie de albine cat doua de ale noastre?!(bravo lui)

bucursorinelionel

   Pentru locatii am timp de reactie rapida intre max.3 ore (Campulung) si max 1 ora (Vlad Tepes)...ca la dadant utilizez 1,2,3, sau si mai ulte caturi...sau la ME...  e "vina" mea...recunosc...ce fel de matci...??(NU)  astept raspuns...cate..??(NU) astept raspuns...n-am mers la pescuit cu BIO... corect ...dar nu mi-e deloc strain pescuitul ..de la ape de munte (Dambovita de ex.)..pana la Mediterana..asta ca paranteza...ingamfat...?? poate asa par...cand vine cineva si-mi spune ca nu se poate...mai ales daca am argumente clare si demonstrabile ca se poate...ca nu e totul bine si corect in tara asta..ce vrei sa zic..???...la acest capitol comentariile sunt inutile..doar suportam...!!...Ca printe postarile de mai sus am vrut sa arat cam ce... si cum... ca sa.... traim ceva mai bine..recunosc ..am gresit ..".daca taceam , filozof ramaneam"...mai bine imi vad de ale mele...si vorba aceea..."..fiecare pasare pe limba ei piere..!!.."...SA AUZIM DE BINE...!!
  P.S.mai zicea un coleg, parca Ioan Guist cred..."...cine se adapteaza , bine, cine nu, Dumnezeu cu  mila...!!.."..daca nu am citat corect , sau nu am citat autorul respectiv, imi cer scuze..!!!.restul ramane cum am stabilit...!!...NUMAI BINE, TUTUROR...!!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

D006

Sorine, nu are nimeni nika cu tine, sa te simti vinat..

Putem vorbii despre albine mult ca nu este nici o suparare ....dar ma zgirie  pe creier,  acolo   unde spui ceva de C.I.P.
Citat din: bucursorinelionel din Februarie 05, 2012, 10:49:11 AM
.....

2. Diferenta venituri - cheltuieli este= Profit brut...daca facem operatiunea P.b.-(P.b.*0,16), unde 0,16 este c.i.p.(cota impozit pe profit) avem = Profit net...P.n....acest se rapartizeaza ,(daca se repartizeaza) cam asa x%investitor,y%salariati,z%capitaluri

..poate nu inteleg eu prea bine, ca sunt mai simplutz in ceea ce fac, dar cred ca nu este OK sa folosesti COTA IMPOZIT PE PROFIT cind vorbim despre apicultura... ca nu exista PROFIT in apicultura--parerea mea.


Citat din: bucursorinelionel din Februarie 05, 2012, 02:28:45 PM
...dar nu mi-e deloc strain pescuitul ..de la ape de munte (Dambovita de ex.)..pana la Mediterana..asta ca paranteza...

..off, bine ca ai spus ca esti "pescar"..., lumea a interpretat gresit "povestile despre albine" crezind ca esti ingimfat.

Apropos de "pescari" sau "albinari"..:))..Acum citiva ani in urma ne-am  adunat mai multi stupari din zona la o circiuma la mine din orash. La plecare circiumarul satul de povestile noastre,  mi-a spus ca nu credea ca ar fi careva sa fie mai mincinoshi decit "pescarii"/...:))--ne mirosise circiumaru respectiv.. =))

bucursorinelionel

Bio..eu zic sa o dam la pace...ca intre pescari...si iti fac drept cadou, cu prima ocazie, si un bat de 4 m de carbon...si 80000 de albine le faci cu 3 matci, asta inseamna sa selectionezi an de an...mi-au trecut prin mana mai mult de 20 generatii de regine, din mai multe surse...inclusiv de la ICDA.. e drept ca nu ma preocupa deloc sau prea putin comertul cu regine (desi e o nisa buna),.. cateodata mai fac schimburi reciproce cu amici..si am devenit cam zgarcit cu fenomenul"a da"...mi-am luat-rau pe coaja cu cartile de apicultura...am imprumutat la toti novicii...noroc de nevasta-mea ca m-a tras de maneca...si datorita ei mai am inca 2...5 manuale si cartea lui Ruttner...cat despre dat...m-am lecuit...definitiv...Chiar si sculele de lucru le-am facut cu "defect"...defect de retur...de obicei, la unii dintre romani poti pune si un covrig si o lumanare cand le dai cu imprumut ceva...de unde si proverbul.."..cand le dai, le fata vaca...daca le ceri inapoi, le moare cireada...!!!""
cu cip=0.16...ti-am mai zis...se refera la SRL si SA...tine de contabilitatea financiara ceruta de Ministerul de Finante...aia obligatorie...eu incercam sa iti arat cum sa te strecori ...din mici inginerii legale (care nu sunt interzise)...daca tu ai inteles altceva...imi cer scuze..!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

bucursorinelionel

 Bio..inca ceva...chiar nu ma intereseaza cati stupi ai tu si de ce putere, nici daca scoti bani sau nu scoti profit....de alfel nu ma intereseaza asa ceva de spre niciun coleg...intentia era de a descoperi  tu cum sa faci, sau sa faci mai multi...sau alt coleg...eu imi asigur din stupina mea echivalentul unui salariu mediu lunar, si mai ramane suficient si pentru profit...ca si investitor am mers pe ideea a 20..25 % din ceea ce se calculeaza ca PN (IN AFARA DE BANII CUVENITI PE MUNCA)...restul sunt pentru capitalizare, diverse investitii..etc...intra la CAF (CAPACITATE DE AUTOFINANTARE).. iar daca nu stiai, poate iti explica altcineva cum e cu impozitul pe cifra de afaceri la PFA sau AF (ASTA CA SA NU MAI ZICA LUMEA CA SUNT INGAMFAT SAU ALTFEL)...S i , ca sa nu zici ca te duc cu presul, cam 30 de familii le am pe sezon cam la 40000 de albine cu o matca, 20 de colonii la 50000-65000 cu 2 matci.. si intre 5..10 cu 3 matci ...ultimii se preteaza numai la stationar...altfel ai nevoie de macara...
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

agalofteanu

Stimabililor,

Cand am deschis in seara asta Apiardealul si am vazut ca s-a mai umplut o pagina la topicul meu m-am bucurat mult.
Cand, ce sa vezi! In loc de discutii despre ce si cum cu programelul meu vad ca s-a inrosit firul intre doi colegi, altfel respectabili dar care au ceva probleme cu respecarea topicului si .........cred eu si cu respectarea forumului in sine, ca sa nu mai zic de noi ceilalti care suntem obligati sa le "ascultam" polemica. :nono:

Dragilor, nu-mi permit sa va admonestez pe fiecare in parte dar ........va rog.........la chestiune! :thanks:

agalofteanu

Citat din: bucursorinelionel din Februarie 04, 2012, 09:53:17 PM
Pentru dragos 2006...Ai in atasament model de calcul...am incercat sa nu utilizez prea multe variabile..la un singur tip de cules (rapita)...cu 3 variante..fiecare varianta determina costuri diferite...fii atent la formulele de calcul din bara de lucru (cea notata cu fx)...asa vei intelege cum se uniformizeaza costurile...ce nu intelegi...intreba-ma...!! spor la studiu...!!
  Atasamentul e valabil pentru toti colegii...desigur, daca ii intereseaza..!!

Vezi, spuneam mai inainte sa mergem pe lucruri simple. Se pare ca ai prins ideea dar eu zic ca ai simplificat prea de tot aceasta calculatie de cost. Ca este asa o spune si rezultatul: Un kg de miere de rapita are un pret de piata de 10 lei/kg iar acolo ai obtinut un pret de cost mediu de 3,66 lei. Asta ne-ar duce cu gandul ca rata profitului la mierea de rapita este de peste 60%.

Asa sa fie? :nono:


cristifader

buna seara,

sa stiti ca si pe Dumneavoastra Dl. Bio, cat si pe Dv. Dl. Bucur va citesc cu placere. Insa cum remarca si "posesorul" topicului, s-a deviat foarte mult de la subiect.

O mica cautare pe internet si imi dau seama cat de serioasa e activitatea dl. Bucur, si inteleg de ce este mai ancorat in a descrie si analiza obiectiv fenomenul, cat si ca il face in stil de cercetator, adica cu metoda.
Il inteleg si pe Bio ce vrea sa spuna ca e bine sa nu punem mereu profitul pe primul loc, ci pur si simplu pasiunea de a face apicultura.

Ca utilizatori ai unui excel facut de Dl. Galofteanu , sunt atat cei amatori, cei profesionisti persoane fizice, PFA sau persoane juridice si toti ar fi bine sa poata folosi modelul.
Vor pune doar sume diferite (procente diferite) la impozite ori vor aloca diferit ceea ce pana la urma este fie o "taxa pe munca" fie o "taxa pe capital" ori "taxa pe venit".  Daca esti "3 in 1" poti jongla destul de bine intre ele...  momentan impozitele pe munca sunt cele mai mari asa ca daca ar trebui sa platesti la modul cel mai corect un angajat pentru apicultura ai fi mai dezavantajat decat daca ai plati din profitul net acelasi om.


bucursorinelionel

Pentru Adi Galofteanu: costul de 3,66 lei /kg de rapita, normal ca nu e unul strict real...el apare ca o rezultanta a unor variabile din situatii diferite...am facut precizarile de rigoare in nota.....variabilele acelea le pune fiecare...am incercat ca aplicatia sa fie si utilizabila ca a atare. ..dar si sa fie un prototip pentru cei care vor dori sa o dezvolte urmarind modul de lucru al operatiilor din bara de lucru (fx)..si sa surprind mai multe situatii ( stationar=chelt transport 0;pastoral1(mai aproape=15 km,fie doar dus=15km, fie dus -intors=7,5+7,5 Km; pastoral2 ,mai departe=30km)...VARIABILELE  AU SI ROL DE REGLAJ FIN...adica exact ce e specific fiecaruia...de exemplu eu nu am facut pastoral cu vagon apicol, nu stiu ce costuri specifice sunt...chelt. de transport cu auto propriu pot fi extrem de diferite (consum de carburant, ulei, servicii-reparatii, ore de conducere...etc)...alt ex.... kg miere/stup...eu utilizez mai repede kg miere/pe extractie...desigur ca stiu de la care stupi sunt ramele si cate...sau total extractie stupi/stationar (unitatea 1)..
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

bucursorinelionel

  IMI CER SCUZE, SI VA ROG SA MA IERTATI PENTRU NEPLACERILE CAUZATE DE CONFLICTUL
CU "BIO"...!!!...Valabil pentru toti colegii (inclusiv Bio..!), in semn de apreciere si respect..!!

Pentru CRISTIFADER:  Din pacate, datorita conjuncturii socio-economice ca rezultat la nivel de tara, suntem fortati sa facem fel de fel de aranjamente...taxele si impozitele fac parte din categoria de risc al factorilor externi...care nu pot fi controlati de cel care conduce o afacere...dar pot fi evitati partial..pe principiul "  ceea ce legea nu interzice, este permis..."...daca pot angaja cu carte de munca pentru 2..3..4 ani o peroana care mai are putin pana la pensie, dar nu mai are loc de munca..da ce sa nu o fac...??  mai ales daca e unul din parinti...??...sau daca vreau sa dau copiilor o educatie activa (si nu doar bani de buzunar )...de ce sa nu le rasplatesc ajutorul in stupina...??...e corect sa dau investitorului o parte din profit.?? ( chiar daca sunt tot eu)??...La astfel de intrebari trebuie sa gasim raspuns...Din pacate nu vine nimeni sa ne traga de mot si sa ne scoata din mocirla...!!...Daca vrem sa traim ca in occident...trebuie sa gandim ca ei...si sa actionam la fel...!!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

bucursorinelionel

  Adaugari necesare pentru a corecta costul la kg miere rapita din modelul prototip:
1. costuri anterioare productiei: consum de materiale ( cuie, sarma, rame, faguri artificiali..etc), consum de manopera (lei/ora, ore/zi),consum de utilitati (energie electrica, apa...etc)
2. costuri dupa productie: 2.1 extractie (manopera, utilitati);2.2 costuri cu ambalajele (bidoane ,borcane..etc)
3. costuri de distributie (transport,etichete..etc)
4. costuri de vanzare (costul de inchiriere, costul aferent personalului care vinde...etc)
...deeci se cam duce automat ...de la 3,66...la ...cat iese la fiecare..(nu am detaliile necesare ca sa le pot cuantifica pe toate...)...acum sper sa se inteleaga mai bine de ce  este DOAR MODEL /PROTOTIP...
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

bucursorinelionel

 PRECIZARI GENERALE:
  1.  Contabilitatea manageriala (gestiunea operationala) NU ESTE PENTRU AUTORITATI...!!
Formarea costurilor si preturilor sunt specifice activitatii fiecaruia..intra la capitolul STRICT SECRET, INFORMATII CONFIDENTIALE si sunt destinate doar si numai doar, managerului...in situatii exceptionale sunt cerute de autoritatile statului (cazuri de monopol, abuz de preturi de monopol sau concentrari economice)
  2.Contabilitatea financiara si formele de evidenta contabila obligatorie sunt verificate de autoritati (documente de evidenta primara : facturi, chitante,note contabile, note de intrare -receptie, extrase de cont...etc; documente centralizatoare: registrul jurnal, registrul de incasari si plati, balanta de verificare, bilant, cont de profit si pierdere...etc.etc)..unele sunt specifice P.F.A.  si A.F., altele doar la S.R.L.si S.A....
   A NU SE CONFUNDA 1....CU 2....SUNT TOTAL DIFERITE...!!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)