Pompa miere-home made

Creat de jimm, Ianuarie 27, 2012, 11:25:36 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

SHEFU eu doar am adus un aport de date tehnice.
Nu caut sa ma cert sau sa intru in polemica cu nimeni.
daca totusi nu va convine atunci am sa ma opresc si gata.
o zi buna!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

D006

Citat din: RazvanTi din Martie 15, 2012, 08:47:39 AM
Spun eu: NICIUNA ( constructiv vorbind).
Singura problema se pune la ACTIONAREA pompei.
Adica nu cred safie motor (sa se invarta foarte incet dar totusi sa aiba o forta destul de mare) pe sistemul "direct drive"
Va trebui un motor genul celui de stergator de parbriz cu demultiplicare mare.
Acum problema care se pune este cea a viscozitatii. Adica nu stiu si nu cred sa existe pompe de miere "externe" NUMAI submersibile. Sa ma si explic pentru ultima fraza:
Daca ar fi pompa externa ar trebui sa fie al dracului de buna sa traga aerul de pe furtunul de aspiratie astfel incat sa se creeze destul vid cat sa invinga viscozitatea mierii. La ulei (fiind mult mai fluid decat mierea) aceasta problema nu se pune.
Cam asta am avut de spus.
Si ca o paranteza: Exista TONE de pompe de ulei de la motoare care sa faca ce vreti voi sa faca. Singura problema este sistemul de pinioane care sunt din otel calit deci la miere vor rugini.

...uite cum apare inca o situatie de care trebuie sa se tina cont.. Pompa sa fie cufundata in lichidul care trebuie aspirat sau sa fie pompa externa.


Pompa care sa fie externa si sa poata trage miere este varianta de pompa cu rotor flexibil . Oare cei care produc pompe pentru miere de ce folosesc astfel de pompe si nu incearca alte fantezii..?

Razvan spui ca exista TONE de pompe de ulei .... folosite ca pompe externe nu cred ca ar face fata. Nu stiu cum s-ar comporta cufundate in miere, daca ar functiona ca la fiabilitate spui si tu ca ar ruginii in timp.


Dar din ce vad postat pe acea sta tema in  postarea dlui. Balasbebe vad un aspect care ma face sa cred ca este singurul care a incercat si stie ce vorbeste privind comportamentuyl pompelor cu pinioane la lucrul cu mierea.


Citat din: RazvanTi din Martie 15, 2012, 09:09:13 AM
SHEFU eu doar am adus un aport de date tehnice.
Nu caut sa ma cert sau sa intru in polemica cu nimeni.
daca totusi nu va convine atunci am sa ma opresc si gata.
o zi buna!

Razvane nu este nici o cearta... numai ca discutam cu nea' Obomo...  si cum ne cunoastem destul de bine si fiind mai in virsta decit mine il apelez cu "nene" ca formula de respect.

Obombo

Nenea Bio, nu ma face mai batran decat sunt :zzz: , pana la proba contrarie ai cu doi ani mai mult, asa ca ati spun eu "nene"  :D . De cunoscut nu cred ca ne cunoastem dar cand o sa-mi fac drum prin Fetesti, sa-mi vizitez cumnatul, te invit la o bere.
Cat despre pompe, pe mine ma intereseaza esclusiv pentru miere iar cea cu angrenaje mi se pare super, mica, rapida si precisa. Este vorba bineinteles de pompa pentru umplut borcanele, nu am alea tone de miere ca sa-mi trebuiasca o pompa sa le mut de colo colo. Era un film pe aici, dar nu mai stiu pe unde, asa ca-l mai pun odata:
DSCN0169

balasbebe

Zilele astea m-am uitat sa vad ceva pompe. Toate sunt scumpe, si prea mari pentru mine. Poate revenim cu informatii proaspete.

mosunick

Ce fel de pompa s-ar preta pentru sirop?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone