Pompa miere-home made

Creat de jimm, Ianuarie 27, 2012, 11:25:36 PM

« precedentul - următorul »

ni_nacu

Poate e mai buna o pompa de aspirat ulei auto,
http://gema-online.shopmania.biz/cumpara/pompa-de-aspirare-ulei-de-motor-885577
Oricum solutia este tot o scula specializata (sa fie din inox sau plastic pentru uz alimentar)

Liviu I.

Salut,

Inca am in lucru proiectul. Va anunt cind este gata, daca il vreti. :)

O imagine este mai jos. :)


iunicu

#17
Abia astept!






O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

Liviu I.

Exact. Acum lucrez la corp si la axe, insa voi folosi materiale americane, deoarece nu stiu unde pot sa gasesc in Europa axe si blocuri din otel inoxidabil, bucsi din otel inoxidabil cu garnituri din grafit, semeringuri din teflon aprobat pentru uz alimentar, etc.

Plus, studiile mele nu sint in domeniul mecanicii si instalatiilor, deci randamentul va fi mai mic decit la cele profesioniste. :) Ca sa stiti. :)

iunicu

Ma gandesc la polietilena sau textolit pentru corpul pompei si rotile dintate. Iesi mai ieftin.
Ia arunca un ochi aici http://www.emsaindustriale.ro/textolit.php
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

Obombo

#20
Textolitul nu e bun, ideal ar fi poliacetal si pentru inganaje si pentru corp, daca nu, polietilena sau polipropilena, oricare din astea bineinteles pentru uz alimentar. Si eu caut angrenaje in plastic, m-am orientat la un Z12 M4, dar nu se prea gasesc in plastic pentru alimente.

Liviu I.

M-am gindit la inox deoarece am probabilitatea cea mai mica sa am probleme in timp. :)

iunicu

Da dar e mai scump si greu de prelucrat. Nu orice strungar isi baga cutitele in inox.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

iunicu

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

D006

...ma baieti, decit sa va pierdeti timpul aiurea uitindu-va numai la bazaconii de pompe uitati-va strict la pompele pentru miere.

..vad numai fantezii...pompe de ulei..motorina..must..s.a.m.d...crezind ca le ve-ti face sa mearga la miere...  o fi romanul inventiv dar de multe ori umbla dupa cai morti sa le ia potcoavele si pierde timpul aiurea .

vreti pompa de miere, simplu..Uitati-va ce pompe sunt strict pentru miere la NEKTAR KING sau care mai vind asa ceva si vedetzi ce model de pompa este . Inrtebati cum ii spune si a-ti rezolvat problema.


......mie, mult imi este ca este vorba despre altceva ,......:))...  in aceasta tema se foloseste notiunea de "pompa pentru miere" si   va ginditi la o pompa cu ajutorul careia sa administrati sirop la albine.  Spun asta ca eu nu vad inca apicultorul care sa aiba tone de miere, capacitate de stocare in rezervoare imense si are nevoie sa faca diferite manevre de transbodare a mierii in functie de necesitatile momentului.


..daca vreti pompa pentru administrat sirop puteti folosii pentru sirop de maxim 1 kg zahar / 1,5 l apa chiar si un banal hidrofor-- dar numai la densitati mici ale siropului..--asa ceva foloseste un amic de al meu si folosestre sistemul de citiva ani dar nu da la albine decit siropuri subtiri......

  Daca vreti sa administrati sirop mai dens, ma refer la 2 k zahar / 1 litru apa puteti folosii pompa pe pinioane, ceva de la tractor stiu cum arat dar nu stiu cum ii spune exact...dar am vazut una in lucru si merge destul de bine la sirop mai dens dar la miere nu merge deloc. Si nici la F 40 nu merge..:)


Daca intr-adevar avetzi cantitati de miere si aveti nevoie de POMPA PENTRU MIERE atunci uitati-va ce model pompe sunt pe pompele de miere la firmele de specialitate si numai incercatzi alt sistem de pompa ca nu va va da rezultate.

Obombo

Bio, te cam contrazici cu insinuatiile tale. Daca nu sunt apicultori care sa faca atata miere in cat sa aiba nevoie de o pompa, inseamna ca nu au nici atat de multi stupi incat sa aiba nevoie de o pompa pentru sirop, mai ales ca siropul administrat e mai putin decat mierea extrasa. In teorie cel putin.
Cat despre pompele pentru miere, daca tu vrei sa-ti cumeri vreo doua, nu te impiedica nimeni, dar lasa-ne pe noi astia fixati cu "lucrul manual"  :D sa ne batem capul. De exemplu, daca ar fi sa aleg intre a cumpara una foarte simpla ca cea de aici : http://www2.hu-berlin.de/bienenkunde/forschung_lehre/imkerpraxis.html care costa pe vremea aia 2500 DM si a mi-o construi cheltuind mai putin de 10% din pret, eu aleg varianta a doua.

iunicu

Si care ar fi marog diferenta intre o pompa de miere si una de ulei?
Care e diferenta de principiu?
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

D006

Citat din: iunicu din Martie 15, 2012, 07:22:32 AM
Si care ar fi marog diferenta intre o pompa de miere si una de ulei?
Care e diferenta de principiu?

... gindeste-te care este diferenta intre ulei si miere si va fi mai simplu.

.....nu te gindi ca mierea o pui pe piine si ulei la motor...

..ia in calcul  proprietatile fizice si anume densitatea si viscozitatea . In functie si de acesti factori se va alege tipul de pompa de care se are nevoie .

RazvanTi

Spun eu: NICIUNA ( constructiv vorbind).
Singura problema se pune la ACTIONAREA pompei.
Adica nu cred safie motor (sa se invarta foarte incet dar totusi sa aiba o forta destul de mare) pe sistemul "direct drive"
Va trebui un motor genul celui de stergator de parbriz cu demultiplicare mare.
Acum problema care se pune este cea a viscozitatii. Adica nu stiu si nu cred sa existe pompe de miere "externe" NUMAI submersibile. Sa ma si explic pentru ultima fraza:
Daca ar fi pompa externa ar trebui sa fie al dracului de buna sa traga aerul de pe furtunul de aspiratie astfel incat sa se creeze destul vid cat sa invinga viscozitatea mierii. La ulei (fiind mult mai fluid decat mierea) aceasta problema nu se pune.
Cam asta am avut de spus.
Si ca o paranteza: Exista TONE de pompe de ulei de la motoare care sa faca ce vreti voi sa faca. Singura problema este sistemul de pinioane care sunt din otel calit deci la miere vor rugini.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

D006

Citat din: Obombo din Martie 15, 2012, 12:11:12 AM
Bio, te cam contrazici cu insinuatiile tale. Daca nu sunt apicultori care sa faca atata miere in cat sa aiba nevoie de o pompa, inseamna ca nu au nici atat de multi stupi incat sa aiba nevoie de o pompa pentru sirop, mai ales ca siropul administrat e mai putin decat mierea extrasa. In teorie cel putin.
....

...raportind la cantitatile de miere extrasa si sirop administrat asa o fi.. Dar un apicultor care are cel putin 1 pavilion cistiga cel putin 50 % din timpul de administrare la sirop cu ajutorul unei pompe fata de metoda veche de a da sirop .

... si ca sa incerci sa intelegi utilitatea unei pompe de administrare sirop da o fuga la Fetesti, ca stii unde ma gasesti si va fi usor sa intelegi .


Citat din: Obombo din Martie 15, 2012, 12:11:12 AM
.....
Cat despre pompele pentru miere, daca tu vrei sa-ti cumeri vreo doua, nu te impiedica nimeni, dar lasa-ne pe noi astia fixati cu "lucrul manual"  :D sa ne batem capul. De exemplu, daca ar fi sa aleg intre a cumpara una foarte simpla ca cea de aici : http://www2.hu-berlin.de/bienenkunde/forschung_lehre/imkerpraxis.html care costa pe vremea aia 2500 DM si a mi-o construi cheltuind mai putin de 10% din pret, eu aleg varianta a doua.

Nene, nu am spus sa cumpere lumea pompe facute de altii ...... am spus sa se uite ce model de pompe sunt folosite in acele pompe vindute si sa foloseasca acel model. Si ma refer aici la modelul in sine al pompei cum ar fi "pompa cu surub" pompa cu pinoane" si ce modele or mai fi, in plm de pompe.



..si pe tema asta sunt sigur ca lumea se gindeste la pompa de administrare sirop si foloseste termenul de "pompa miere" .