Pompa miere-home made

Creat de jimm, Ianuarie 27, 2012, 11:25:36 PM

« precedentul - următorul »

jimm

Cine are acasa un mixer folosit la zidarie poate sa-l transforme int-o pompa pentru miere.
Cu ajutorul celor care se pricep la tehnica si nu numai poate reusim sa facem o schita ...

D006

Citat din: jimm din Ianuarie 27, 2012, 11:25:36 PM
Cine are acasa un mixer folosit la zidarie poate sa-l transforme int-o pompa pentru miere.
Cu ajutorul celor care se pricep la tehnica si nu numai poate reusim sa facem o schita ...

cele din pozele tale..??>.ce au in capat..?? ai atasat vreo pomapa..?>..ce fel de pompa..??

ca mixerele alea parca au niste "elicii"..

pedro

pompele din imagine sunt ale tale?
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

jimm

Nu stiu exact ce au in capat! Se pare ca un cilindru rotativ?! Eu cu mecanica nu prea le am ! :sad:
Inca un filmulet

orbanstefan64

in capat ii pompa cu roti dintate  :hi: :hi:

balasbebe

Aceea pompa nu este prea buna. Pe linga axul care se invarte primeste si aer, intra in miere si devine tulbure. O miere aerata devine opaca. Este foarte dificil sa se etanseze axul rotativ de corpul pompei.

orbanstefan64


jenica67

balasbebe ai spus-o. Pompele cu roti dintate, se folosesc la toate miloacele de ridicat, si fac presiuni pana pe la 150 de bari.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

jimm

Te salut J enica :hi:
Dar exista un asa sistem numit "..cu cilindru rotativ"? nu cu roti dintate?

jenica67

 Se cheama cu palete. Cilindrul are niste frezari, in care culiseaza niste palete de textolit (deobicei). Asemanator celei cu roti dintate, pot fi si alte forme, dar cea cu roti dintate, dau presiune mai mare. La noi le confectioneaza Steaua Rosie, sau Hesper. Si noi facem pompe cu roti dintate (La Resita Reductoare), dar numai pentru unele reductoare propii, in special reductoare navale (deoarece sunt niste pompe f fiabile, cu functionare indelungata).
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

D006

eu am cumparat o pompa cu rotor flexibil-- pompa recomandata pentru lichide dense si viscose.

Am achizitionat doar pompa propriu-zisa exact ca in pompele de miere comercializate de catre NEKTAR KING si alte firme....inca nu am realizat tot ansamblu cu motor de antrenare, furtune si alte smecherii dar sper ca in primavara asta sa o construiesc si sa o pun la munca.

jenica67

#11
     Pompa cu rotor flexibil, are  un rotor de plastic, sau de cauciuc, apasat de un excentric pentru golire . Nu am experienta cat poate tine rotorul. Dar toate materialele imbatranesc si se rup, dupa un anumit nr de flexari. Un reductor, care este cu roti dintate, pentru un laminor de otel, sau pentru o moara de ciment, vine la noi la reparat dupa 20-25 de ani de functionare. Reductoare navale, nu am avut pana acum la reparat, cel mult cateva piese de schimb, cred ca tin, cat tine si vaporul. De aceia m-asi increde mai mult, pe o pompa cu roti dintate, Eu chiar intentionez sa imi fac una, cu toate piesele de inox. Apropo de simeringuri, etansarea presiunii, se face axial, unde jocul este de cateva sutimi de mm. Simerinfurile sunt numai pentru etansarea ungerii. Acum si pompele cu rotor flexibil, daca se fabrica, probabil ca au o fiabilitate destul de ridicata. Nu stiu cat sunt de scumpe. dar daca pretul este mic, (cel al pieselor de schimb - rotorul), se pot schimba/repara si mai des.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

balasbebe

Eu am vorbit documentat. Eu nu am dat cu presupusu. Am spus doar de modelul de pompa din imagine.
Stiu ce vorbesc, iar cei care au fost la Cluj, acum cativa ani poate i-si aduc aminte de discutia purtata cu d-l Wagner.

jimm

In cazul asta treaba e clara! Multumim! :hi:

iunicu

Pentru cine are posibilitatea poate copia o pompa clasica de ulei. Cine vrea poate adapta o pompa de ulei de la autoturizme din cele montate pe sorb.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.