monitorizarea temperaturii/zgomotului din stup in timpul iernii folosind RF ID

Creat de Miere Sorin, Ianuarie 27, 2012, 12:27:45 PM

« precedentul - următorul »

bismark

      Daca ai o stupina de 100 familii termostatele costa 2x100 roni si Compuherm Thermo Control System costa 190 roni deci in total 290 roni impartit la 100 egal cu 2,90 roni deci pedro te costa per stup 0,50 euro pe care le vei putea folosi in veci doar 2 baterii de 1,5 v la controler va trebui sa cumperi la aproximativ un an de functionare.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

agalofteanu

Citat din: bismark din Ianuarie 31, 2012, 12:43:26 PM
      Daca ai o stupina de 100 familii termostatele costa 2x100 roni si Compuherm Thermo Control System costa 190 roni deci in total 290 roni impartit la 100 egal cu 2,90 roni deci pedro te costa per stup 0,50 euro pe care le vei putea folosi in veci doar 2 baterii de 1,5 v la controler va trebui sa cumperi la aproximativ un an de functionare.Cu respect

Pentru viitor poate fi treaba interesanta. Dar pentru masurarea zgomotului ai vreo solutie mai ieftina?

bismark

      Zgomotul din ghem putem sa-l apreciem fiecare cu furtunasul sau stetoscopu. Aceste lucruri le percepe fiecare dupa cele studiate de-alungul timpului si tratate in toate cartile de apicultura. Un copil cind ii este foame plinge cind este satul si ii cald doarme si creste asa si in familia de albine.Masurarea temperaturii in ghem este numai un indiciu ca familia are suficienta hrana si ca ii este cald.Cautind pe internet am gasit sisteme si mai ieftine asa ca in rest cine are un pistol de lipit si cumpara un sistem de control ii mai trebuie doar termistoarele. In curind voi dau si poze cu acest sistem de control simplu.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Miere Sorin

Pentru Bismark
Se pare ca nu intelegi nimic din ceea ce doresc sa fac !!!! daca poti sa imi spui si amplitudinea la zgomot cu stetoscopul sau cu furtunul ............termistoarele  si mii de fire..... in fiecare postare ai scris de termistoare .....

Inca o data descriu acest proiect pe care l-am inceput.(se poate numi studiu).....
Doresc sa monitorizez cu ajutorul acestui sitem:
temperatura.
zgomot---->/cules/roire/iarna/vara
umiditate
memorarea tutoror datelor privind o familie....

Compararea acestor parametrii temperatura/zgomot/umiditate intre familii

Florin-braileanul (FlorinI)

eu cred ca este interesant
cand e gata da un semn sa stim si noi ce si cum
bafta in continuare
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bismark

     Eu am descris acel sistem doar pentru iarna cind nu ai posibilitatea sa deschizi si sa vezi ce se intimpla inauntru. Dv . continuati-va lucru si nu am nimic cu nimeni sa faca ceva bun pentru noi. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Miere Sorin

Salutare,

Dupa 2 ani de munca am progresat in acest proiect.Mai am multe date de colectat.
Va impartasesc o forumla de calcul a temperaturii din interiorul ghemului pe baza temperaturii de afara.
Forumla este valabila in intervalul +4 grade -40 de grade C
Ti= temperatura interiorul ghemului
Tx=temperatura exteriora
Formula:

Ti=23.85-0.4544*Tx-0.05595*Tx la puterea2)-0.000972*Tx la puterea3






Forumla pentru cei care vor sa o verifice in exel
=23.85-0.4544*H7-0.05595*POWER(H7,2)-0.000972*POWER(H7,3)

H7- este coloana cu temperatura masurata afara


mai jos sunt si simularile prima coloana sunt temperaturile de afara , iar a doua coloana sun temperaturile care sunt in interiorul ghemului.Procentaj 86%
Temp ext   Temp ghem
4   21.1
3   22.0
2   22.7
1   23.3
0   23.9
-1   24.2
-2   24.5
-3   24.7
-4   24.8
-5   24.8
-6   24.8
-7   24.6
-8   24.4
-9   24.1
-10   23.8
-11   23.4
-12   22.9
-13   22.4
-14   21.9
-15   21.4
-16   20.8
-17   20.2
-18   19.6
-19   19.0
-20   18.3
-21   17.7
-22   17.1
-23   16.5
-24   16.0
-25   15.4
-26   14.9
-27   14.5
-28   14.0
-29   13.7
-30   13.4
-31   13.1
-32   12.9
-33   12.8
-34   12.8
-35   12.9
-36   13.0
-37   13.3
-38   13.7
-39   14.1
-40   14.7

delorin I

Salut! Imi place ideea ta! Intrebarea este cum vor comunica senzorii cu centrala...Va fi un sistem wirless? Exista sanse ca albinele sa interfereze cu aceste aparate si sa se ajunga la deraglaje chiar posibilitati de pierdere a acestor familii pe modelul antenelor de telecomunicatii? Altfel...grozava ideea! Daca o sa o si integrezi eventual intr-un sistem de incalzire a stupului...ca tot am citit pe forumul vechi cate ceva despre asta...cred ca va fi un proiect cu mari sanse de viitor!

Miere Sorin

Sal,

In acest moment am un doar pentru o familie aceasta solutie deoarece este foarte scump am investit 4500 ron.
-am senzor wireles temperatura-cod unic
-senzor CO2 wireless-cod unic
-senzor de umiditate wireless -cod unic
Am nevoie de un cod unic pentru fiecare sonda ca sa identific familia
Un receptor wireless un demodulator si softul care interpreteaza datele.
Cel mai greu de obtinut sunt valorile asteptate sa fie in stup ca totl sa fie in regula.
Pana in acest moment am reusit sa deduc o formula pentru temperatura care iti spune temperatura din ghem functie de temp de afara vezi mai sus formula are un procentaj de reusita de 86%.(avem foarte multe variabile).
Incerc sa proiectez aceasta solutie cu componente discrete ceea ce va fi mult mai ieftin.Momentan inca colectez date despre comortamentul albinelor in timpul iernii.
Concluziile monitorizarii temperaturii sunt:
-Daca temperatura de afara variaza ----> variaza si temperatura din interiorul ghemului functie de grupuri de intervaluri.
-Cu cat temperatura de afara este mai constanta cu atat mai bine.
-De la-1 la -9 grade temperatura din ghem este constanta in intervalul -10  temperatura din ghem scade cu aprox 0.6 grade atingnd un punct critic la -29.

Mi-ar fi de ajutor daca cineva are date privind nivelul de CO2 din stup limita max.

Multumesc


-




























stefan1

  Eu ma indoiesc de corectitudinea masuratorilor facute! Din cate stiu eu, in lipsa puietului, in ghem temperatura nu se mentine constanta, ci variaza intre niste limite destul de mari (15-25 grade). Asta o stiu din carti, dar ca observatie, ascultand familiile in timp de iarna le putem surprinde in liniste aproape deplina iar alteori auzim un zumzet mult mai puternic. Explicatia ar fi ca ghemul sta linistit pana cand temperatura ajunge la minimul admis, dupa care albinele isi intensifica activitatea, prin vibratii a muschilor toracici, urcand temperatura pana la valoarea de cca 25 grade, dupa care ghemul iar se linisteste. Doar frecventa acestui ciclu este mai mare sau mai mica in functie de temperatura exterioara.
  Iarasi, la masuratorile facute, intreb cum stii daca sonda este plasata in mijlocul ghemului sau mai la periferia lui, ca si temperatura variaza dinspre centru spre marginile ghemului. De asemenea ghemul nu e fix; e mai mare sau mai mic dupa temperatura exterioara si se muta pe masura ce se consuma din rezervele de miere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Miere Sorin

Din formula rezulta temperatura care ar trebui sa fie la x grade afara nu am luat in calcul variatiile de care ati spus.in
Intradevar acele variiati le-am obesrvat la -6 grade am avut intr-o zi 27 grade si tot la -6 grade am avut 17 grade, depinde la ce moment masori temperatura.
Eu am incercat sa gases temperatura care ramane constatnta in ghem.
Am mai precizat ca rata de succes este de 86%.

stefan1

Citat din: Miere Sorin din Decembrie 19, 2012, 07:29:04 AM
...
Eu am incercat sa gases temperatura care ramane constatnta in ghem.
Am mai precizat ca rata de succes este de 86%.

  Tocmai asta spuneam eu ca nu este o temperatura constanta in ghem, atata timp cat nu este puiet si in functie de momentul in care feci masuratoarea poti gasi orice temperatura intre cele doua temperaturi limita.
  Nici 86% succes nu stiu ce inseamna si cum l-ai calculat. Eventualacolo puteai sa dai o toleranta de 2-3 grade fata de temperatura medie.
  Nu ai spus cum ai facut masuratorile. Ca sa fie cat de cat concludente trebuia sa faci la fiecare temperatura cel putin 20-30 de masuratori, la date diferite, sa faci media si un grafic de dispersie a temperaturilor.
  In plus in tabelul cu temperaturi, ai dat si temperaturi in centrul ghemului de 13 grade sau chiar mai mici. Eu nu cred ca-i posibil. Sigur ai masurat o temperatura spre marginea cuibului si nu in centrul lui.

  Monitorizarea temperaturii in cuib o consider utila, dar doar sa ne dea indicatii cand incepe cresterea puietului, cu conditia de a ne putea asigura ca sonda se afla in miezul ghemului si nu spre periferie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipriene

ideea pare buna, dar suna mai mult a science-fiction.
parca ne indepartam prea mult de natura
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Daca controlam prea mult viatza albinelor oare nu facem mai mult rau cu asemenea inventii care sunt intradevar utile? Si eu as fi tentat sa folosesc asa ceva dar am o oarecare teama sa nu dau peste cap ecosistemul pe care ele natural il creeaza si traiesc foarte bine si nu de ieri de astazi.Eu sunt de parere ca, cu cat intervenim mai mult in viatza or cu atat de slabim din anuite puncte de vedere.

bucovineanu

Citat din: cristipep din Ianuarie 02, 2013, 09:10:54 PM
.Eu sunt de parere ca, cu cat intervenim mai mult in viatza or cu atat de slabim din anuite puncte de vedere.
Cristi, trei greseli de ortografie intr-o singura fraza, parca e prea mult.