Jos

Autor Subiect: monitorizarea temperaturii/zgomotului din stup in timpul iernii folosind RF ID  (Citit de 14451 ori)

Offline Miere Sorin

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 76
  • Remeti, 27 ani
Re: monitorizarea temperaturii/zgomotului din stup in timpul iernii folosind RF ID
« Răspuns #45 : Septembrie 07, 2015, 09:13:46 a.m. »
Intereseaza pe cineva acest sistem?

Offline Costins

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: monitorizarea temperaturii/zgomotului din stup in timpul iernii folosind RF ID
« Răspuns #46 : Februarie 23, 2018, 09:05:34 a.m. »
Salut Sorin,

Sunt interesat eu. Am adunat si niste informatii in legatura cu spectrul de frecvente care poate fi analizat printr-o FFT.
Cred ca acum putem folosi ori PIC-uri, ori Arduino, RPi zero sau alte solutii mult mai eficiente, comunicatie one-wire.

Offline mmacreanu

• Full Member
  • Mesaje postate: 897
  • Cazasu, Braila
« Răspuns #47 : Februarie 23, 2018, 09:12:44 p.m. »
sunt interesat si eu!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Offline Costins

• Newbie
  • *
« Răspuns #48 : Februarie 25, 2018, 02:25:34 a.m. »
Pentru temperatura se pot folosi senzorii one-wire DS1820, pentru greutate banuiesc ca se gasesc niste celule pe acelasi one-wire, pentru vibratii insa si spectrul lor in analizarea activitatii stupului cred ca trebuiesc fonduri care depasesc utilitatea proiectului. Unde mai pui ca software-ul trebuie sa faca si transformare Fourier.

Idei?

Offline Costins

• Newbie
  • *
Deja am avansat mult cu proiectul pe partea de baza, urmeaza celule de forta pentru cantarirea stupului si analiza sunetului pentru a determina activitatea din stup si implicit roirea prematura, lipsa matcii si altele.

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 6217
  • Sibiu - 1953
  Bravo! Da mai multe amanunte, de ex explica poza prezentata si semnificatia indicatiilor de acolo!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Sus