monitorizarea temperaturii/zgomotului din stup in timpul iernii folosind RF ID

Creat de Miere Sorin, Ianuarie 27, 2012, 12:27:45 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Din cauza la o tastatura Lenovo de 200 lei wireless ma fac de ras, pe bune scriu repede la tastatura si nu-mi scrie toate literele vb la modul cel mai serios.Dimineata vb pe mess cu Orban si la fel patzeam de nu mai intelegea ce scriu  :)Am sa schimb tastatura sa nu .......dau de banuit

cipriene

daca as putea sa ma criogenez si sa ma trezesc dupa, ce stiu eu, 20 de ani.
oare cum se vor creste albinele atunci?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep


Kiwi Bee

Citat din: bismark din Ianuarie 29, 2012, 12:04:30 PM
     Prea scump coane ,prea scump, termistoare sint cit lumea la citiva lei depinde de temperatura pe care vrei s-o masori. Si cu acest aparat  Computherm Thermo Control Sistem la care ii scoti termistorul din partea stinga sus si scoti doua fire cu spioni ca la aparatul de masura  poti verifica in citeva minute temperatura din ghem la sute de stupi.Mai ales daca ai un cablu multifilar legat de la fiecare stup la un panou cu borne poti verfica repede acest lucru sau cine are stupina linga casa poate conecta acest cablu la un calculator si poate avea o evidenta zilnica. Aceasta este ideea mea care vreau sa o pun in practica anul acesta.Acest aparat se gaseste in comert intre 50-75 euro. Sint si mai simple si mai complicate de aceea difera pretul. Cu respect

Mar interesa cum il legam la un PC sau tableta?

pistol28

Citat din: Miere Sorin din Decembrie 19, 2012, 07:29:04 AM
Din formula rezulta temperatura care ar trebui sa fie la x grade afara nu am luat in calcul variatiile de care ati spus.in
Intradevar acele variiati le-am obesrvat la -6 grade am avut intr-o zi 27 grade si tot la -6 grade am avut 17 grade, depinde la ce moment masori temperatura.
Eu am incercat sa gases temperatura care ramane constatnta in ghem.
Am mai precizat ca rata de succes este de 86%.




Succes in realizarea proiectului
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cristipep

Iti spune si cand ramene familia respectiva fara mancare??????? Ce dracu ma ceea ce spuneti voi sunt utopii , este oarecum greu de realizat un sistem de supraveghere cu vizualizare oriunde pe net dar asa ceva....umplii stupii de fire si senzori fara o utilitate ..........Este doar umila mea parere. :)

scfpfa

"Din formula rezulta":
-in timp ce unii fac productii (record ),de 200kg/stup,noi inventam;
-inventam stupi "minune",gen 3 in 1;
-incercam sa monitorizam,temperaturi,CO2,zgomot(cat zgomot facem noi pt nimic?);
-uni folosesc rama "unica",noi facem inca experiente(oare am reusit sa trecem de cosinita?);
-discutam despre nuclee,ce fel ,cum,cand,marimi de rame cat se poate de incomode.etc.
-discutam despre funduri,cum in ce fel,care?,cate gauri ,cu si fara,av-uri patimase;
-discutam despre rase,care,este cea mai cea?;
-vorbim despre,cat si ce experienta avem,cum nu au murit si de ce nu au murit?
  Dar cand vom reusii sa ne lasam orgoliile,sa privim catre cei care(din intamplare sunt Romani),si fac lucruri absolut frumoase afara?,Cand?.......Citesc pe aici la intampare,...postare cu poastare,...subiect cu subiect,si..? stiti ce observ ,dragi mei?!?!?!doar inventii,atat.Ma asteptam sa vad pe cineva care "munceste", centrifuca pentru ,macar,100kg/stup,sa explice ca se poate,ca tara asta,... are un potential enorm,si ca nu este exploatata corect,....?!?!Este cineva?Exista?Chestia cu "omul care sfinteste locul"este universal valabila,nu?Ce vrem sa inventam noi?Doar idei perimate?
-Poti sa faci dintr-un stup 10?
-Poti sa ai productie medie de 150kg/stup?
-Poti sa ai matci la timpul potrivit si in locul potrivit?
Azi aflu ca daca am 4500 lei pot sa moiniotorizez un stup!!!!si ce este cu asta?,..intreb?ca vad multi entuziasti?!!?,ce este cu asta?...La ce te ajuta?...Daca tu in toamna nu ai facut hranirea suplimentara?,Daca in iarna ai deschis de doua ori  capacul ai umblat cu mana, rama cu rama,la ce te ajuta?Daca in primavara nu ai facut tratament?!!,daca?,daca?Nu este simplu cand pui intrebari,ceilalti incep sa se gandeasca???!!!,..nu?
  A va rog respectos ,ca nimeni sa nu mai ia in nume de rau,asta cu monitorizarea stiintifica este valabila pentru un institut de cercetare,da(din pacate dansi vand doar centrifuge,sau mai stiu ce alte utilaje,si traiesc foarte bine de pe urma unor medicamente ),aici pe acest forum,ma astept  sa primesc explicatii care sa ma faca sa inteleg albina,din experienta celor care au reusit.Cand colo discutii destul de sterile,nu gasesc scanteia,ideea geniala-care sa ma faca sa produc macar 150kg/miere pe stup.
  Cand apicultorul va fi doar apicultor,atunci totul va fi ca afara,cand incercam sa inventem roata nu vom obtine nimic. :offtopic:
albine

delorin I


Nicolae_Stupar

Foarte interesanta aplicatie, am obs ca softul cu care ai facut simularea e LabView, este realizabil, mai trebuie lamurite unele chestii, dar prin trial and error se valideaza o schema de lucru.  ma intereseaza mersul acestui proiect, poate sunt de ajutor cumva,
Astept mesaj in caz ca e  nevoie de ajutor.
All the Best!!

Miere Sorin

Salut


Softul e gata partea proasta e ca HW es scum senzori si nu se merita investitia  eu in acest proiect am investit 7000 RON.


Eu am facut aceasta investitie pentru a intelege mai mult din comportamenul albinelor in tot sezonul colectand date la fiecare minut.


Gen Zgomot umiditate tempertura urmand sa fac analize statistice.





Daca doriti mai multe detalii ma puteti suna 0735003838

pistol28

Graficele pentru parametrii cercetaţi ar putea să dea unele informaţii folositoare.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Miere Sorin

Domnilor,


Am terminat sistemul de monitorizare mai jos sunt specificatiile.

1 Masurarea de temperatura si umiditate sample de la 1 secunda -1 ora

2 Sistemul este wireless.

3 Se pot folosi la receptor pana la 255 sezori.

4 Se pot vedea datele direct ppe telefonul mobil Android sa u Iphone.

5 Se pot vedea datele pe orice calculator legat la internet.

6 Se poate seta min max la temperatura/umiditate si se poate seta alarma care poate fi trimisa prin email (optional SMS)

7 Fiecare stup are ID separat (se poate asocia si poza).

8 Se pot vizualiza grafice si salva datele.

8 Optional se poate integra si senzor de miscare.

9 Notificare in caz de furt va fi out of wireless range si se va trimite notificare.

10 Bateria 2 ani low power consum.

11 Dimensiunea senzor 2cm*2cm se poate pune direct in ghem.


Cei care doresc sa testeze acest sistem ma pot contacta.


Momentan sunt lucruri pe care nu ne cunosc in stabilirea limitelor de temperatura si umiditate de aceea doar cu multe masuratori se pote stabili cand familia are o problema.


Pretul inca nu l-am stabilit si inca nu am de gand sa vand acest sistem doar pentru cei care doresc sa participe la acest experiment si poate la anul reusim sa stabilim un sitem solid de monitorizare.

Momentan lucrez la 2 aspecte pentru cei in pastoral.

Alimentare cu panou solar + conexiune la internet cu ajutorul unui stick de exemplu -Vodafone Orange RDS.

Urmatorul pass este si un senzor care poate sa masoare greutatea care poate semnala la fiecare stup daca este cules sau este pe minus.




Tel 0735003838



nicomico


Miere Sorin


nicomico

Dl Sorin cred ca pentru marea majoritate, ce incercati dv sa faceti este un vis.Dv vorbiti de senzori de temperatura, umiditate
si sunet.
In site-ul respectiv eu vad urmatoarele:
-espectru de frecventa care analizeaza schimbarea frecventei sunetului intr-o anumita perioada de timp care ne arata anumite stari ale familiei de albine
-senzori de temperatura si umiditate
-analizor de cules si numarator de albine(picoréa y contadores) -analizeaza intensitatea culesului ,perioadele de cules si analizeaza nr. albinelor care iasa si care se intorc seara in stup
-cantar(visor de peso)-analizeaza variatia greutatii stupului intr-un anumit interval de timp
Ce vad eu slabut la baieti astia este ca au un nr redus de stupi analizati(2-3)