Cum producem laptisorul de matca?

Creat de pharaonu75, Ianuarie 20, 2012, 06:44:51 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Cine se ocupa cu asa ceva, este rugat sa ne impartaseasca si noua din cunostintele acumulate.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

barbu radu

S-A INTELEGEM CA LA NOI NU SE OCUPA CU ASA CEVA????

CRISTI M

  Nu noi producem laptisorul de matca , ci albinele . Noi doar il recoltam .

Sau tu vorbesti de Chinezeri ? =)) 

Vreau si eu reteta de PRODUCERE a laptisorului de matca .

pharaonu75

Puteai sa nu ma taxezi? =)) =)) =))

Am crezut si eu ca poate mai trag de limba pe unul, pe altul, dar te-ai bagat tu sa-mi strici manevra! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nelu65

sa inteleg ca nu recoltraza nimeni laptisor de matca ?

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

PACO

Faraoane, numai laptisor de mataca nu produceai.
eu nu sunt in stare nici propolisul si polenul sa l recoltez asa ca nu ma mai gandesc la laptisor.dar ati spun ca nu se merita munca, pt. ca totul trebuie facut la milimetru iar daca mai si un servici chiar nu se merita.

valter

#7
Fiecare cu laptisorul visat ! :rotfl:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Adrian Roman


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

abeja

Stup  vertical :partea  de  jos  (a) cu matca,gratie  si  corpul (b) orfan fara  matca.Asezarea  ramelor in  corpul  b:2  goale,1 polen,puiet,rama  cu  portbotci, 1 puiet (larve  de 5  zile),polen si completat  cu  rame  goale.
Stup  orizontal:partea  (a)cu  matca,gratie si loc  pt 5  rame.Imediat  dupa  gratie  vine:1 rama  puiet,rama  cu  botci,rama  puiet,rama  polen si  ultima  rama  goala(construita).

Cand formam  corpul  B, se   formeaza  fara  albine ,se  introduc  ramele  cu  puiet capacit sau  larve  de  5  zile  pt  a atrage albinele doici. 
Alimentarea lichida(stimulare)  miere cu  apa.Daca  alimentam  cu  zahar  se  atrofiaza  glandele  hipofaringiene.
Alimentarea  proteica :se  face  turta  cu  miere,60% polen,20%faina  soia fara  ulei 5-7%max,20%drojdie  de  bere.Turta(subtire)se  aseaza langa  ramele  cu  puiet.
Emulsare  cupula  50%apa  cu  laptisor.
Umeditate  atmosferica  60%,rama  cu  larve pt  translarvare  invelita  in  carpa  umeda .
Cam  asa  am  luat  eu  lectiile pe  aici.

bio

Citat din: abeja din Ianuarie 12, 2013, 08:10:44 PM
..... 
Alimentarea lichida(stimulare)  miere cu  apa.Daca  alimentam  cu  zahar  se  atrofiaza  glandele  hipofaringiene.
.....

Sal, Abe..

Sa inteleg ca stimularea cu zahar in perioada de recoltre a laptisorului  influenteaza negativ .

Daca am da unu din siropurile nou aparute, nu ar fi la fel de bine cum am da miere..??>...

Deci s-ar putea inlocuii mierea in stimulare pe perioada recoltarii de laptisor  cu vreunu din siropurile astyea nou-aparute..??

abeja

   Sal,Bio..
Tu  ai  vazut  cata  reclama  s-a  facut  la  Fumidil B ?
Dupa  ani  de  folosinta se  constata  de  catre  comunitate  ca nu  era saludabil si  drept  urmare  a  fost  scos.Asa  sunt  si  produsele  astea  noi ,dupa  un  an,doi  erau  cancerigene  pt  matca.
'Nu  stiu  ce  sa  zic si  ce  sa  cred.Cu  siguranta  fiecare  face  cum  crede.

bio


johnysibiu