Stupi din fibra de sticla

Creat de Marius-ursulakhe, Ianuarie 19, 2012, 04:59:17 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Sal si bine vam gasit am si eu o idee ce spuneti de stupii din fibra de sticla.cum sar comporta albinele in iei????

pharaonu75

Dar ce se intampla fratilor, nu va mai plac stupii din lemn?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gore

Asta cu fibra e bagata la misto, sau vrei sa brevetezi mai ceva ca D-l Profesor.....
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

orbanstefan64

oare din tabla galvanizata de 1 merge cu rame din cornier  de 40  =)) =))

prisecarul

dar ce ziceti de stup din carton de ambalaj, prins cu ace de siguranta?
poate ne fura ideea profesorul on-line!
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Citat din: prisecarul din Februarie 12, 2012, 06:46:29 PM
dar ce ziceti de stup din carton de ambalaj, prins cu ace de siguranta?
poate ne fura ideea profesorul on-line!
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Ideea nu este deloc noua!
Am vazut roinite si nuclee facute din carton gofrat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gedos4u

roinita in cutie de pampersi...
am avut, supermultumit =D>

iunicu

Carcotasilor!
Probbabil ca omul are materia prima si priceperea sa manufactureze un stup din fibra de sticla dar se teme sa nu graseasca pentru ca nu isi da seama de conditiile oferite de un astfel de cutie.
Personal gasesc potrivit materialul de vreme ce sunt albine care traiesc in cutii de plastic iar durata de viata a fibrei de sticla o depaseste clar pe cea a lemnului.
Daca grasesc as vrea sa ma corectati.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

orbanstefan64

tous i eu cred ca albinele tre tinute cit mai aproape de mediu natural :nod: :nod:

iunicu

Adevarat insa, albinele isi aleg singure niste locuri atat de stranii Si nu vorbesc numai de scorburi.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

Marius-ursulakhe

Adevarul este ca fibra de sticla este usor de prelucrat si este si ieftina iar idea sa construiesc stupi din ea mia venit pt singurul fapt pt ca producatori de stupi de poliuretan au un pret de vorbesti singur iar stipi din lemn se degradaza destul de repede si pt stupinele mari sa te apuci sa schimbi ex 200 de stupi dintro dat si sa ii faci de unul singur nu e usor in fine eu am incercat sa dau o idee pt mine momentan este usor sunt inceptor si lemnul este prioritar dar cu timpul am sa incerc sa imi fac stupi cu o durat mai mare de viata.Multa sanatate la toata lume si multumsc domnule  iunicu pt simplul lucru ca incercati sa ma intalegeti :D

dumi

Fibra de sticla la caldura emana substante toxice cu miros greu de suportat si pentru om darmite pentru albine.  La 60 gr.C fibra incepe sa devina maleabila. Este nociva pentru albine. Nu merita ,,incercat'' nici macar pentru a experimenta.

iunicu

Am vazut barci din fibra trase pe mal si incinse de soare de nu puteai tine mana pe ele si nu erau deloc moi.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

D006

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 12, 2012, 06:34:33 PM
oare din tabla galvanizata de 1 merge cu rame din cornier  de 40  =)) =))

Sunt si  am  vazut  stupi  din  tabla  cu  pereti  dubli  si  merg  la  fel  de  bine.

kirugoro

Fibra de sticla se macina sub actiunea razelor ultraviolete.
Life in colour!