LA STUPII VERTICALI PREFERATI ETAJUL PE 1/2, 3/4 SAU RAMA INTREAGA SI DE CE ?

Creat de apicraiova, Ianuarie 19, 2012, 11:48:46 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Pai in felul asta lucrezi cu trei tipuri de rame si corpuri diferite!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover

1/2 redus din motivele enumerate de Pharaonu, pe langa as  mai adauga: miere capacita mai repede, miere pe sortimente, cresc mai repede ramele de 1/2 decat 1/1 si in primavara nu e socul termic asa de mare cand punem catul.

mape 48-petru manea

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 20, 2012, 09:29:18 AM
Pai in felul asta lucrezi cu trei tipuri de rame si corpuri diferite!
Citat din: bee_lover din Ianuarie 20, 2012, 09:43:18 AM
1/2 redus din motivele enumerate de Pharaonu, pe langa as  mai adauga: miere capacita mai repede, miere pe sortimente, cresc mai repede ramele de 1/2 decat 1/1 si in primavara nu e socul termic asa de mare cand punem catul.
de acord cu postarile de mai sus
eu prefer stupul MER

Florin_Dan

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 20, 2012, 09:29:18 AM
Pai in felul asta lucrezi cu trei tipuri de rame si corpuri diferite!
Eu acum am stupii de productie: cuib 12 rame , magazie cu 10 rame 1/2 ingrosate, cu rezerva inca o magazie. Am inceput cu 10 rame cuib + magazie 3/4 si a mers foarte bine productia de miere.

filip

Am stupi pe ram DADANT 1/1 cuib,3/4 cat.Stupi pe 10 si 16 rame.
Cand stupul  de 10 rame  e dezvoltat si pana la salcam mai dureaza ,schimb lada si dezvolt stupul la maxim pana pe 16 rame
Cand infloreste salcamul pot schimba lada sa dau una de 10 rame cu doua mag 3/4 iar surplusul de rame sa fac un roi .
Roiul il fac cu rame puiet din stupul de 16 rame ,iar albina tanara din alti stupi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cartus80

Folosesc rama DADANT 1/1 pentru cat. Fiind in extindere se justifica catul pe rame 1/1 a.i. catul in anul urmatorul an devine cuib pt alta familie. Avand in plan acesta extindere pe o perioada mai mare de timp .... rama DADANT 1/1 in cat se justifica.  :D parerea mea ....
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

Adrian Roman

Citat din: bee_lover din Ianuarie 20, 2012, 09:43:18 AM
1/2 redus din motivele enumerate de Pharaonu, pe langa as  mai adauga: miere capacita mai repede, miere pe sortimente, cresc mai repede ramele de 1/2 decat 1/1 si in primavara nu e socul termic asa de mare cand punem catul.
Totul corect si mai ales practic si cu folos . :nod: =D>

totalmarit

Va salut,folosesc cuib dadant cu 12 rame pe care pun rame de 1/2 redus din acelasi motiv invocat de pharaonu,facand mentiunea ca dupa 50 de ani ori si greutate de un kg. va parea de 2.Plus ca umplerea cu miere si capacirea la o familie cat de cat puternica se face in 3-4 zile.Mai folosesc si rame de 3/4 ramase de la cuiburile pe 10 rame dar topesc in fiecare an pe cele negre.
Marin de Lapusel

totalmarit

iata dovada
Marin de Lapusel

dan motu

cele mai multe avantaje sunt cu ramele de jumate cu care faci si calitate la miere

bogdan moldovean

si eu intentionez sa mi fac stupina pe vertical 12 rame dadant cu magazie de 1/2 rama lata Avantaje ar fi la greu .1 munca ti se usureaza pt manevrarea caturilor unii apicultori incep intai extractia in cuib dupa aia fac extractia catului pt a nu se impiedica de agitatia albinelor in cazul asta obligatoriu se da catul jos   2 obtii miere de calitate superioara fara urme de pastura puiet larvar    3din 2 magazii 1/2 poti obtine un corp de cuib 1/1 asta daca esti in lipsa de corpuri de cuib   4cresterea fagurilor artificiali se realizeaza mult mai repede decat un fagure de 1/1 asa am observat    5pt obtinerea de micronuclei  e mult mai avantajos dezvoltarea nucleului pe rama de jumate    6 rama de 1/2  rama lata este utila matca neputand ponta cu puiet asadar nu veti avea puiet in cat iar miere curata       rog pe cei care mai au de adaugat alte avantaje sa complecteze restul