matca curioasa

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 09:46:35 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  ce ziceti fratilor de poza asta ??? oare ce cauta matca pe fundul celulei ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Nu e deloc curios. Inainte de a ponta regina inspecteaza celula.

badea marian

 s-a saturat de atitea servitoare... un moment de liniste si intimitate... frumoasa ,,carpatina'':) :) :) frumoasa poza.
intradevar inspecteaza si  isi ia ,,recompensa''...
cu stima BM

ves.lucian

  poze cu matci !!! una am "zugravit-o" mai prost !!! cea cu alb a zugravit-o prietenul Teinegru !!! parca a scapat-o in galeata cu lavabil !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  in poza a doua se vede bine ca i-am prins aripa stanga intr-o pozitie nefireasca !!!
  drept urmare albinele au vrut sa o schimbe !!!
  din aceasta botca a iesit o matca superba dar care din pacate nu stiu daca a apucat sa se imperecheze , atata ca am gasit-o moarta in nucleul de imperechere unde am tot sperat sa gasesc oua !!!
  din pacate !!!
  sunt curios daca la primavara vor albinele sa o schimbe sau nu !!!
  este sub observatie !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dorindafi

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 14, 2012, 09:46:35 PM
  ce ziceti fratilor de poza asta ??? oare ce cauta matca pe fundul celulei ???
vrea sa vada shi ea dece anume-shi freaca partea dorsala  :rotfl:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marius_vfp

Citat din: romikele din Ianuarie 15, 2012, 08:00:05 PM
Poate se uita... sa no-ntepe ceva...  :rotfl:
da da e precauta can bancu cu  scufita cand mergea catre bunica sai duca de mancare
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ves.lucian

un nucleu de imperechere al prietenului meu !!! in curand va pleca acasa la el !!! vrea sa incerce sa ierneze nucleele inauntru !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

o aventura s-a terminat cu o tragedie !!! adica s-a terminat prost !!!
acesta este un nucleu al prietenului meu care a primit botca , iesit matca , imperecheat matca , ouat matca , ROIT !!! la el in stupina !!!
asta cu roitul nu prea am inteles-o niciunul !!!
am primit nucleul in "custodie" cu o matca tanara neimperecheata iesita din botca de roire !!!
pleaca matca la imperecheat , nu mai vine de nici o culoare !!!
ramane nucleul orfan !!!
dupa aprox. 2 saptamani gasesc in stupul cu matca cu aripa intr-o lature din cauza vopselei ( am scris despre ea ) o botca de schimb linistit !!!
o plasez in acest nucleu !!!
sigur ca dintre toate nucleele asta era cel mai putin populat !!!
matca eclozeaza , frumoasa foc , nimic de zis si astept sa vad oua !!!
le-am dat la fiecare nucleu sirop in cate o rama de cat seara tarziu !!!
nucleul meu atacat la greu a doua zi !!!
l-am inchis !!!
i-am luat rama cu sirop dupa ce s-au linistit si am dat-o la alt nucleu !!!
matca prezenta , albina putina !!!
astept oua !!!
la urmatoarea vizita un pumn de albine adunate !!! desfac albinele si gasesc in mijloc matca !!! nu era moarta !!! am luat-o repede si am pus-o intr-o cutiuta !!!
iau nucleul cu totul si-l pun in magazie !!! dupa ce s-au linistit le-am dat si matca inapoi !!! in magazie l-am lasat 2 zile inchis !!!
la cat de putina albina avea , mancarea era suficienta !!!
dupa 2 zile il scot afara !!! s-a facut mai rece , albinele nu prea mai zburau !!!
saptamana trecuta verific nucleul si matca mea zboara !!! o ia la sanatoasa fara sa reusesc sa-l copiez pe Adi Hodis !!!
daca te-ai dus , te-ai dus !!!
am zis ca daca s-a imperecheat stie unde sa vina inapoi !!!
a doua zi verific , MATCA ACASA !!! OUA NICAIERI !!!
la vizita de azi am gasit ce vedeti in poza !!!
albine moarte pe fundul nucleului , de la furtisagul de mai inainte si MULTE VIESPI ACTIVE !!!
nucleu slabut , albina foarte putina , ma gandesc ca au murit de foame din cauza viespilor !!!
dupa oua nu m-am mai uitat !!! daca le-as fi vazut m-as fi atacat prea tare !!!
m-a durut sufletul cand am vazut matca moarta dar asta este viata !!!
cu suisuri si coborasuri !!!
ORICUM ANUL ASTA I-AM IERTAT !!!
LA ANUL IN SCHIMB ,VIESPII AU IMBULINAT-O CU MINE !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Sper ca ce ai scris aici e copi-paste din alta parte si nu s-a intamplat acum. Acum nu mai sunt viespii active si nici matci care sa oa nu ar prea trebui sa fie.
  Cauza pentru care ti-a fost furat nucleul este ca i-ai dat prea mult sirop, incat nu l-a putut procesa pana a doua zi si a atras hoatele. Hoatele ii omoara intai paza, iar pe urma, la asa o populatie mica, nu a mai putut sa-si faca o paza adevarata. Deea a fost atacat si de viespii. Probabil a avut si prea multi faguri fata de populatia avuta. Asa invata omul...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

  nici nu stii cata dreptate ai !!! asa este !!! gresind , invat !!! invat si nu ma las !!!
  mai ales acum cand am aflat ca nu sunt pe lista cu 141 !!! am avut 0 puncte !!!
  merg mai departe !!! acuma si vulpea a zis de struguri ca si asa sunt acri !!!
  dar nu m-am gandit numai la bani cand am inceput cu albinele !!!
  daca era asa , acuma daca nu primesc fonduri , vindeam la primavara albinele si sigur imi recuperam banii ce i-am investit !!!
  merg inainte cu ajutorul lui Dumnezeu !!!
  fac eu treaba si fara fonduri europene !!!
  nu a fost sa fie !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

balasbebe

Sa inteleg ca esti prima victima a sistemului?
Eu cred ca in acest an fiind an electoral vor suplimenta numarul de cereri admise. Mai stai nu te agita.
Acolo la tine in stupina este o problema. Si in iarna trecuta ai avut. Lasa aparatul foto, lasa albinele sa stea in liniste. O data la 2-3 saptamani, prin rotatie te poti uita la ele, dar mai bine nu. Eventual te uiti o data si bine la ele, notezi ce ai de facut si sa vezi ce bine este. Daca le tot controlezi mai mult rau le faci.
Scria in carte ca nu este bine sa le deranjezi cand ele vor sa faca zborul de curatire. La tine stiu ca l-au facut in primele zile din ianuarie.

bucovineanu

Luciane, in prima zi cu temperatura de peste 12 grade, cand albinele zboara, fa un tratament cu Varachet. Pana atunci lasa-le in pace.

ves.lucian

Citat din: balasbebe din Ianuarie 22, 2012, 07:34:51 AM
Sa inteleg ca esti prima victima a sistemului?
Eu cred ca in acest an fiind an electoral vor suplimenta numarul de cereri admise. Mai stai nu te agita.
Acolo la tine in stupina este o problema. Si in iarna trecuta ai avut. Lasa aparatul foto, lasa albinele sa stea in liniste. O data la 2-3 saptamani, prin rotatie te poti uita la ele, dar mai bine nu. Eventual te uiti o data si bine la ele, notezi ce ai de facut si sa vezi ce bine este. Daca le tot controlezi mai mult rau le faci.
Scria in carte ca nu este bine sa le deranjezi cand ele vor sa faca zborul de curatire. La tine stiu ca l-au facut in primele zile din ianuarie.

  am trecut de febra ridicarii capacelor si podisoarelor iarna !!! nu ma mai "mananca degetele " !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

roi_ag

#14
Citat din: balasbebe din Ianuarie 22, 2012, 07:34:51 AM
Sa inteleg ca esti prima victima a sistemului?
Acolo la tine in stupina este o problema. Si in iarna trecuta ai avut. Lasa aparatul foto, lasa albinele sa stea in liniste. O data la 2-3 saptamani, prin rotatie te poti uita la ele, dar mai bine nu. Eventual te uiti o data si bine la ele, notezi ce ai de facut si sa vezi ce bine este. Daca le tot controlezi mai mult rau le faci.
Scria in carte ca nu este bine sa le deranjezi cand ele vor sa faca zborul de curatire. La tine stiu ca l-au facut in primele zile din ianuarie.
Un sfat pe care il dadea BATRANUL nu mai stiu pe ce topic ceva de genul
     ;ACUM AJUTATI STUPII DANDU-LE ROTOCOALE CAT MAI DEPARTE;asta valabila din NOV. pana
  la sfarsitul lui IAN asta adaug eu !!! 
      VALABIL BATRANE ? :hi: