Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


Kiwi Bee

Citat din: ves.lucian din Aprilie 15, 2016, 08:10:41 AM
Pentru miere cumperi o galeata cu canea !!! O sa-i fac o poza intr-o zi !!!       :razz: :razz: :razz:


ciucur

Am si galeti cu canea.
Cine stie la ce m-am gandit cand am luat butoaiele cu robinet mic pentru miere. Dar partea buna e ca am la ce le folosi.
Salutari !
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ves.lucian

Astazi , BRUMA la Zabrani !!! Nu-i a buna , dar ... ce putem face ??? Sa speram ca salcamul nu a avut de suferit !!!
   :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

O floare intre flori !!!
      :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bismark

   Jumatate intre flori,raule nici in poze nu vrei sa vedem totul =))
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Harnicie la sfarsit de rapitza ieri !!!
                       :hi: :hi: :hi:
               http://www.youtube.com/watch?v=oGCDh793AjY
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Colonie de paianjeni !!! Nu am mai vazut pana acum asa ceva !!! Numai tineret !!!
                                                             :razz: :razz: :razz:

       http://www.youtube.com/watch?v=StI90ikiZXg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Fain videoclipul! E vorba de paianjenul de gradina sau paianjenul cu cruce (Araneus diadematus).
E raspandit la noi ca in toata Europa si e unul din cei mai mari paianjeni de la noi. La maturitate nu mai este galben (sunt alte specii care pot fi galbeni la maturitate, sau care pot schimba culoarea dupa mediu si sa devina si galbeni).
  Au si un ciclu de viata interesant: Spre toamna are loc imperecherea, care insa este periculoasa pentru mascul (care e mai mic decat femela si care poate sfarsi mancat de 'mireasa'). Oricum dipa imperechere masculul moare. Femela depune dupa un timp intre 300 si 900 de oua, depuse intr-un 'cosulet', o gogoasa tesuta de ea cu panza densa, cosulet pe care mama il poarta o vreme agata de corpul ei. Mai tarziu il depoziteaza intr-un loc ferit, unde acesta va traversa iarna. Femela moare si ea toamna. Primavara din aceasta gogoasaies puii, de acea culoare galben-stralucitor, cu o pata neagra in spatele abdomenului. Dupa prima naparlire, puii se deplaseaza in grup pe vegetatia din jur sau in locurile unde zboara insecte mici si isi continua dezvoltarea intai impreuna, apoi separati. Sunt activi nseara si noaptea. Fac o panza ca o umbrela, dar de obicei verticala ca sa poata sa prinda musculite sau tantari sau omizi in zbor. Paianjenul sta ascuns, dar de la panza la ascunzatoare intinde un fir de semnalizare, care vibreaza cand plasa prinde o insecta. Atunci paianjenul o ataca, ii injecteaza un venin paralizant si enzime care ii vor lichefia tesuturile incat paianjenul ii poate suge ulterior continulul. Daca este flamand il poate manca pe loc, daca nu il inveleste in panza si il mananca mai tarziu. Carcasele goale le arunca din plasa. Daca se prind insecte mai mari, necomestibile, el rupe panza pentru a le evacua. Uneori el isi construieste zilnic panza cu care vaneaza.
  Nu este veninos pentru om desi e mare si e util in gradinarie, consumand multi daunatori nocturni ai plantelor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Am sosit la salcam azi de dimineatza !!!
Poze facute de puiul meu !!!
CEL MARE ... BINEINTELES !!!
         
                :hi: :hi: :hi: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :) :) :)
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dan sebastian

Sper sa aveti vreme buna si cules consistent . Bafta !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ves.lucian

#3028
http://www.youtube.com/watch?v=sTLEvEcndPA
   
         Fenomen de fenomen !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dorindafi

nenea Gica R spunea ca sunt cazuri foarte rare dar sunt, ca matca daca nu poate zbura din diferite motive albinele formeaza o sfera si o ia cu ele
CODUL  e   LEGEA
         0763650092