Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Mai sunt vizitate la data asta de albine? Undeva intr-o localitate vecina a aprut o suprafata cu topinambur, dar e de vreo 4 saptamani inflorlorita. Eu am cateva fire de Helianthus giganteum. Inflorea cam in 11 septembrie. Anul asta a inceput doar din 15, dar poate a fost mai putin expuse la soare. Acum sunt in toi, dar nu sunt prea vizitate de albine, mai mult de Erostalis si de alte musculite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Topinamburul infloreste mai tarziu decat Heliantusul. Au mai aparut si floricelele astea - planta cataratoare - si sunt pline de albine! :) Natura are secretele ei!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  Mai intai o corectura la postarea mea anterioara: Eristalis nu Erostalis ('o' e langa 'i'; sau subconstientul?)
  A doua planta e Iulisca si da uneori mult nectar.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

A doua plantă nu înfloreste si prin luna iunie?

oroles

Citat din: Cristel din Octombrie 02, 2016, 11:43:15 PM
Topinamburul infloreste mai tarziu decat Heliantusul. Au mai aparut si floricelele astea - planta cataratoare - si sunt pline de albine! :) Natura are secretele ei!
Anul acesta topinamburul in zona mea a început sa înflorească la începutul lui iulie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: tinumaftei din Octombrie 03, 2016, 07:06:36 AM
A doua plantă nu înfloreste si prin luna iunie?

  In nici un caz. Am scris un articol destul de extins despre ea, dar acum nu-l mai gasesc, trebuie sa il mai caut pe forum.

  Topinamburul in nici un caz nu infloreste mai tarziu decat Helianthus Giganteum. Poate alta specie din genul Helianthus (din care face parte si floarea-soarelui)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Cules astăzi 25 octombrie ...de ziua regelui !!! Si de ziua armatei !!! Cine știe...știe ca au legătură una cu alta ...dar , cel mai important este ...culesul !!! Probabil ca nu este un cules așa de important , dar IEDERA ne ajuta ...așa...cat poate ea !!!
                            :razz: :razz: :razz:
   
              http://www.youtube.com/watch?v=9urLsK3lnrI     
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pharaonu75

Citat din: ves.lucian din Octombrie 26, 2016, 09:02:08 PM
Cules astăzi 25 octombrie ...de ziua regelui !!! Si de ziua armatei !!!

Si de ziua mea... :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Citat din: tinumaftei din Octombrie 03, 2016, 07:06:36 AM
A doua plantă nu înfloreste si prin luna iunie?
Fallopia(iulisca)infloreste in septembrie-octombrie.Eu am la vecini cativa arbori plini cu asa ceva si nu-mi pare rau deloc.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  Astazi ... vreme urata ... maxima azi +2*C !!! Asa ca ... am trecut la culinare !!! Tocanitza scazuta la ceaun !!! Vita 100% !!! Miroase bine !!! Inca nu am gustat !!!

                                                                     :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

corneliuhrom

d le  e tocanita de poliflora cu polen  ))/ :hippo: cred ca e pt apigurmanzi  : sampanie: =D>

roi_ag

Ai mai apărut și tu ! Te dădusem dispărut !  :nod: Să aveți poftă bună ! =D>

ves.lucian

Nci vorba !!! Nu scapi tu de mine ...asa usor !!! Am avut o perioada ...mai trista !!!
                                                          :nod: :nod: :nod:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!