Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

NiKoN

Intentionez ca in primavara sa imi maresc numarul de cutii, pe care sa le vopsesc in regie proprie. Imi puteti spune care sunt pasii pe care ii urmati in pregatire, vopsire, eventual si o gama de vopsele buna? Multumesc anticipat!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

pharaonu75

Eu folosesc vopsea pe baza de apa, aplicata direct pe lemn!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Constantin_MH


Obombo

Pentru lemn am folosit ulei de in fiert, diluat cu terebentina sau nu, plus un colorant. Daca e diluat patrunde mai bine in lemn dar ultima mana cred ca e mai bine sa fie pur. In prima poza un cat (cel rosu) vopsit cu ulei de in pur, dupa doi ani de folosire. In a doua, corpuri proaspat vopsite cu ulei de in diluat 6/4.

Florin_Dan

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 10, 2012, 09:06:55 AM
Eu folosesc vopsea pe baza de apa, aplicata direct pe lemn!
Si eu si sunt multumit.

Constantin_MH

Atentie ! Uleiul in sticle PET de 1l pe care scrie "Ulei de in fiert si sicativat" NU este ulei din in. Adevaratul ulei din in fiert si sicativat se intareste in 24 ore, chiar in strat mai gros. Ulei de in bun se gaseste la Policolor(bidoane de 5l, pret aprox.120lei).
Adancimea de patrundere in lemn este direct proportionala cu gradul de diluare.
Si eu folosesc vopsea acrilica, dar varianta este mai scumpa. Ca rezistenta in timp este mai buna.

Marek

   Pana acum am dat 2 straturi ulei in, plus un strat de vopsea pe baza de diluant. Pe viitor o sa incerc satin color (colorat rosu sau verde prin care se vede fibra lemnului).

cristi ciuc

Credeţi că uleiul ars de transformator este bun pentru a fi folosit ca prime straturi la stupi?
Eu l-am mai folosit aplicându-l peste un strat de baiţ uscat pe lemn şi arată bine. În plus, o persoană m-a asigurat că este şi ignifug.

cristian87

dupa cate am auzit eu pe forumuri e toxic
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

POSTASUL

#9
sunt destul de bune vopselele pe baza de apa , prima mana facuta mai subtire adica mai diluata  sa o traga bine lemnul  si dupa ce se usuca data si a doua mana un pic mai consistenta  , daca ati permiti poti sa dai si a treia mana si nu mai ai nici o problema cu vopsitu ani de zile
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

valter

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 10, 2012, 06:58:48 PM
sunt destul de bune vopselele pe baza de apa , prima mana facuta mai subtire adica mai diluata  sa o traga bine lemnul  si dupa ce se usuca data si a doua mana un pic mai consistena  , daca ati permiti poti sa dai si a treia mana si nu mai ai nici o problema cu vopsitu ani de zile

Si eu o folosesc de vreo trei ani si sunt f multumit.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

cristi ciuc

Citat din: cristian87 din Ianuarie 10, 2012, 05:09:11 PM
dupa cate am auzit eu pe forumuri e toxic
N-aş fi crezut. Acest tip de ulei este aproape incolor. Sigur că nu în asta constă faptul că este sau nu toxic un produs.
Chestiunea este că am vopsit în anii trecuţi câţiva - nu mulţi - şi am şi iernat în ei, fără probleme.
Aveam totuşi unele nedumeriri şi de aceea întreb.

Mircea77

Citat din: cristi ciuc din Ianuarie 10, 2012, 05:02:35 PM
Credeţi că uleiul ars de transformator este bun pentru a fi folosit ca prime straturi la stupi?
Eu l-am mai folosit aplicându-l peste un strat de baiţ uscat pe lemn şi arată bine. În plus, o persoană m-a asigurat că este şi ignifug.

Salutare Cristi.

Imi pare rau ca nu pot sa-ti dau dreptate (lucrez in domeniul energetic). Nu mai folosi asa ceva pentru ca s-ar putea sa-ti para rau

ULEIURI - Caracterizarea Uleiurilor Minerale, Uleiul de transformator, Uleiul de condensator, Uleiuri vegetale, Uleiuri sintenice clorurate

MATERIALE ELECTROIZOLANTE LICHIDE.

Materialele electroizolante lichide sint materialele care in timpul exploatarii se gasesc in stare lichida.

Ele prezinta, ca si gazele, avantajul, ocupa toate spatiile si dupa strapungere se regenereaza instantaneu.

Sint mai grele si mai scumpe decit gazele, dar transmit mai bine caldura. Majoritatea dielectricilor lichizi sint inflamabili, se oxideaza in timp, dau amesticuri gazoase inflamabile sau toxice si ataca intr-o oarecare masura materialele conductoare si electroizolante solide cu care vin in contact.

Ca dielectrici lichizi se utilizeaza uleiurile: minerale, sintetice si hidrocarburile aromatice care prezinta benzenul toluenul etc. Se utilizeaza ca solventi in compozitia lacurilor electro izolante. 23583ljz17ogp3l

Caracterizarea Uleiurilor Minerale.

Uleiurile minerale sint produse naturale optinute din titei prin distilarea fractionata.

Dupa utilizarile lor, uleiurile minerale se impart in urmatoarele sorturi: ulei de cablu, ulei de transformator, ulei de condensator.

cristi ciuc

Acum am primit un răspuns pertinent, care mi-a generat o nelinişte firească.
Insistenţa de a primi un răspuns documentat a dat roade.
Nu o să-l mai folosesc la stupi deoarece ar însemna că, în mod premeditat, le induc albinelor un pericol.
Mulţumesc Mircea.

Mircea77

Cu placere Cristi.

Imi pare rau ca ti-am dat oarece neliniste prin raspunsul meu, dar ia in seama si faptul ca n-avem cum sa le stim pe toate.
Eu chiar am o vorba: "Din ce invat mai multe, din aia vad cat de ignorant sunt si cat de mult mai am de invatat".
Cunoasterea este o cutie a Pandorei.
Deci nu dispera si invata.

Numai bine.

P.S. Sunt foarte multumit de rezultatul obtinut cu semintele de la tine (evodia). Poate ca la primavara o sa ma invrednicesc sa pun poze pe un topic personal........mai este un pic  :hi: