Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

mosunick

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 29, 2015, 07:55:17 PM
Condens la greu ,lemnul nu mai este absorbant, un fel de termopan.
Sistemul de iernare face diferenta. Daca nu ai ventilatie corespunzatoare, evident ca va fi condens, si evident mucegai indiferent de stup. din punctul asta de vedere faptul ca stupii is parafinati e ultima grija. Daca ne bazam pe cantitatea de apa pe care o pot absorbi peretii unui stup ca sa putem ierna corespunzator avem o problema si nu mica. Eu unul va imbii sa vi-i parafinati de aveti posibilitatea. Nu pt ca eu am facut asta, dar chiar cred in diferenta pe care o face parafinarea.
Daca nu gasiti alt motiv mai bun, ca sa faceti asta am o intrebare: Francezii, canadienii, americanii astia n-or fi ei cei mai destepti din lume dar de ce la ei mai toti stupii se parafineaza. Hai sa ne intrebam de ce ar fi ei asa de prosti sa arunce banii pe fereastra cand la ei orice leut ii numarat de trei ori... Un raspuns ar fi ca utilizeaza un stup timp de o generatie (periodic ii reparafineaza pentru dezinfectia stupilor). Calcul economic simplu.
Succes!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

BanicaDiana

Buna ziua, daca am vopsit stupii cu vopsea in ulei e vreo problema?

oroles

Nu au nimic, numai sa le lasi mai mult timp la uscat. Un 30 de zile ar fi ideal dar e suficient si 2 saptamani.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

salut,merita investitia intr-un compresor de aer pt a vopsi 15-20 de stupi?..cei care vopsiti un numar mai mare de stupi cu ce ii vopsiti?...ma gandesc ca nu cu traditionala pensula :D
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Eugen B

Eu cu pensula am vopsit si merge bine. Iti ia mai.mult timp dar zic ca e mai de calitate decat pistolul

crisian-nicolae

Merge mai repede cu trafaletul de burete .

Marin D

Sau altfel spus ,cand incepi sa stii ceva, iti dai seama cat de multe nu stii !

dan sebastian

Anul acesta am vopsit cu vopsea auto. Au ramas cateva cutii expirate de 4 - 5 ani si au vrut sa le arunce. Le-am luat eu si cu ceva diluant de calitate am reusit sa vopsesc viitorii roi (27buc.). Sunt curios daca vopseaua asta tine pe lemn. Nu am mai vopsit cu pistolul pt ca cei vopsiti la pensula rezista mai mult.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Septembrie 10, 2016, 02:15:55 PM
Anul acesta am vopsit cu vopsea auto. Au ramas cateva cutii expirate de 4 - 5 ani si au vrut sa le arunce. Le-am luat eu si cu ceva diluant de calitate am reusit sa vopsesc viitorii roi (27buc.). Sunt curios daca vopseaua asta tine pe lemn. Nu am mai vopsit cu pistolul pt ca cei vopsiti la pensula rezista mai mult.
Era autolac vopseaua? Adica avea si lacul in ea? Si vopseaua auto e de mai multe feluri: cu sau fara lac si pe baza de solventi si pe baza de apa. Cele pe baza de apa sunt de ultima generatie si nu sunt asa de toxice. Am un prieten cu vopsitorie auto si foloseste variantele vechi de vopsea ca sunt mai ieftine si mai usor de aplicat. Sa vezi ce vesel pleaca seara acasă.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

uve

Vopsirea stupilor nu este o treaba tocmai usoara. Anul acesta am facut mai multe experimente si testari in acest sens . Mari probleme am intampinat la colturi unde este capatul de fibra, care absoarbe foarte tare atat apa cat si vopseaua. Solutia a fost fie chituirea cu chit poliesteric fie impregnarea cu 4-5 straturi de rasina poliesterica + intaritor ( folosita la fibra de sticla). Dar numai a capatului de fibra. Restul suprafetelor exterioare le-am dat doar cu un strat de rasina. Dupa 2 zile am aplicat cu pensula vopsea auto emaur de policolor Bucuresti. Nodurile se pot chitui cu chit auto poliesteric .  La interval de 2 zile ii udam cu furtunul . Aveam braie pe magazii si capac , imbinate la colturi la 45 de grade. Acolo se infiltra apa si umfla lemnul. Atunci am siliconat imbinarile braului cu suprafata pe care se aseza precum si colturile. Acum arata foarte bine. Un stup l-am siliconat in intregime cu silicon alb sanitar , nu l-am mai vopsit si arata bine . Altul l-am dat cu bait de cires (pentru colorare) si apoi cu 2 straturi de rasina . Nu l-am mai vopsit . Doar l-am siliconat la imbinari . Si asta arata foarte bine , se vede fibra lemnului. Saptamana viitoare este targ de mobila la Bucuresti si vreau sa vad ce nuante de baituri s-ar mai gasi . La stupii ce o sa-i fac , o sa fac la colturi imbinari la 45 de grade si atunci elimin capatul de fibra si cresc suprafata de lipire.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

dan sebastian

Dl. Uve, cum s-au comportat stupii vopsiti cu rasina cu intaritor ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

uve

Citat din: dan sebastian din Mai 25, 2017, 06:54:16 PM
Dl. Uve, cum s-au comportat stupii vopsiti cu rasina cu intaritor ?
Comportarea stupilor a fost superioara fata de cei care au fost doar vopsiti. Dar totusi n-am fost deloc incantat. Cei siliconati s-au comportat mai bine. Si atunci am facut toate imbinarile la colturi la 45 de grade, asamblarea facuta in dispozitiv si stranse cu banda de legat paletii. Dupa intarirea aracetului i-am scufundat in parafina topita. Chiar si unde era batuta o capsa tip "U" ieseau bule de aer. Era un loc pe unde s-ar fi putut infiltra apa. Nu mai vorbesc de capetele de fibra.  Vad ca se prezinta foarte bine. Am pus albinele doar in cei parafinati si cu izolatie de lana. La cei vopsiti , mai ales in culori inchise, era diferenta mare de temperatura intre partile de la soare fata de cele umbrite. (Am cumparat un termometru cu raza laser) Si asta cred ca a dus la fisurarea scandurii. La 2-3 stupi am pus OSB la capac , l-am parafinat si n-am mai pus tabla . Sunt curios sa vad cum evolueaza .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

cristi ciuc

Am descoperit de curand o vopsea excelenta pentru lemn: ceara suedeza, cred ca are un randament bun, daca vorbim din punctele de vedere: eficienta si acoperire! Exista diversitate si in paletarul de culori. Se administreaza cu pensula..., se prezinta ca o marmelada... si nu genereaza picaturi! Super vopsea..., pentru cabane... dar si pentru stupi!

MirceaCalin

Citat din: cristi ciuc din Iunie 09, 2017, 09:49:08 PM
... Super vopsea..., pentru cabane... dar si pentru stupi!

Mda, dar are şi un "super"...preţ !
:roll:

PricopArthur

Citat din: uve din Mai 28, 2017, 11:23:46 AM
Citat din: dan sebastian din Mai 25, 2017, 06:54:16 PM
Dl. Uve, cum s-au comportat stupii vopsiti cu rasina cu intaritor ?
Comportarea stupilor a fost superioara fata de cei care au fost doar vopsiti. Dar totusi n-am fost deloc incantat. Cei siliconati s-au comportat mai bine. Si atunci am facut toate imbinarile la colturi la 45 de grade, asamblarea facuta in dispozitiv si stranse cu banda de legat paletii. Dupa intarirea aracetului i-am scufundat in parafina topita. Chiar si unde era batuta o capsa tip "U" ieseau bule de aer. Era un loc pe unde s-ar fi putut infiltra apa. Nu mai vorbesc de capetele de fibra.  Vad ca se prezinta foarte bine. Am pus albinele doar in cei parafinati si cu izolatie de lana. La cei vopsiti , mai ales in culori inchise, era diferenta mare de temperatura intre partile de la soare fata de cele umbrite. (Am cumparat un termometru cu raza laser) Si asta cred ca a dus la fisurarea scandurii. La 2-3 stupi am pus OSB la capac , l-am parafinat si n-am mai pus tabla . Sunt curios sa vad cum evolueaza .

Cum adica izolati cu lana?
Miere multă şi inimă curată!