Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Buna. Eu folosesc vopsea pe baza de apa de la TIFEL si imi pare ok stupi au 2 ani si nu am nici o problema.Eu in zona mea o gasesc la 24 lei si vopsesc in medie 5 stupi cu 1 litru in doua steturi

aportase

Citat din: ursulakhe din Mai 13, 2012, 06:58:01 PM
Buna. Eu folosesc vopsea pe baza de apa de la TIFEL si imi pare ok stupi au 2 ani si nu am nici o problema.Eu in zona mea o gasesc la 24 lei si vopsesc in medie 5 stupi cu 1 litru in doua steturi

Eu am gasit SAVANA, vopsea ECO pe baza de apa. Este alba, dar daca vreau color, cumpar pigmenti pentru lavabila.
Am gasit la 24 lei si este cu spor.
Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro

roxmob

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 11, 2012, 05:28:57 PM
eee  astai problema ca sunt mai multe firme distribuitori etc. si preturile difera la fel si caliatatea de aceia cand cumperi un astfel de produs trebuie sa intrebi de cineva care a mai folosit  si a avut rezultate bune    de ex intrebi de un tamplar sau de cineva care face mobila sau cei care fac case din lemn
Nu-mi recomanda cineva o vopsea care a folosit-o/testat-o...trebuie deja sa vopsesc stupii si nimeni nimic... :sad:

roi_ag

Da 2 maini de ulei de in sicativat ,lasi sa se usuce bine si dai  o mana de vopsea cu rola de
buret si apoi sa ne spui cum a iesit !!Spor la treaba !!! :hi:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristipep

Cea mai buna vopsea este cea pe baza de apa .......Acest tip de vopsea se poate folosi pe diverse suprafete, pereti, lemn, metal, sticla, portelan, oglinzi insa este recomandat sa citesti cu atentie instructiunile de folosire pentru ca unele dintre vopsele sunt produse special pentru anumite tipuri de suprafete.
In functie de tip, vopseaua pe baza de apa este compusa din zeci de substante, rasina si pigmenti. Tipurile de rasini utilizate de regula in compunerea vopselelor pe baza de apa sunt: alchidice, latexuri, acrilice, epoxidice, poliuretanice etc. De regula, inainte de utilizare, un astfel de tip de vopsea trebuie amestecat cu apa. De asemenea, daca vopseaua pe care vrei s-o folosesti este prea groasa sau mai veche, o poti amesteca cu apa. Dupa aplicare, apa se evapora astfel ca sferoidele mici de rasina vin in contact una cu cealalta si se vor uni formand filmul de vopsea.O vopsea pe baza de apa nu se sedimenteaza, nu miroase urat si are o putere de acoperire foarte mare. De asemenea, nu lasa urme inestetice si este mai usor de indepartat decat o vopsea pe baza de ulei . In plus, acest tip de vopsea se usuca destul de repede, economisind un timp pretios atunci cand renovezi.
Poate fi aplicata foarte usor cu ajutorul pensulelor sau rulourilor, ustensile care se curata extrem de usor dupa aplicare, fara a avea nevoie de substante chimice. Datorita faptului ca nu mai exista vapori de solvent, este eliminat pericolul de aparitie a incendiilor .Nu s-au inrgistrat dezavantaje majore in ceea ce priveste folosirea vopselei pe baza de apa. Totusi, este bine sa ai in vedere ca nu se recomanda aplicarea la temperaturi mai mici de 5ºC.
Vopseaua pe baza de apa se aplica pe suprafete foarte curate, fara urme de grasimi, uleiuri, praf. Totodata, este necesara o buna ventilare pe timpul evaporarii apei si uscarii chimice a acestui tip de vopsea.
Acum fiecare depinde cu ce tip de vopsea se impaca mai bine.  Spor la treaba.





roxmob

As tinde sa ii vopsesc cu vopsea ecologica...atunci trebuie sa dau cu un grund in loc de ulei de in, sau pot da ulei de in si apoi vopsea pe baza de apa? In interiorul stupului si caturilor vreau sa fac un amestec de alcool alimentar cu propolis, este bine? sau sa dau si in interior cu grund?

Obombo

Uleiul de in este compus dintr-o singura substanta: ulei de in :wink: . Prima mana se poate da diluit 20-30% cu terementina, alta substanta naturala.
Lasa interiorul stupului ca de ala se ocupa albinele.

Carciog Eugen

                      Mircea 77 unul este energetician altul chimist, altul mai stiu e ce, dar impreuna adunate, se rezolva multe, sinceritatea rezolva multe.  Nu cinta cocosul nostru pe gardul nimanui, este loc pentru toti, ingeniozitatea fiecaruia conteaza!

CORNEL V.

Citat din: roxmob din Februarie 25, 2013, 08:58:02 PM
Citat din: POSTASUL din Ianuarie 11, 2012, 05:28:57 PM
eee  astai problema ca sunt mai multe firme distribuitori etc. si preturile difera la fel si caliatatea de aceia cand cumperi un astfel de produs trebuie sa intrebi de cineva care a mai folosit  si a avut rezultate bune    de ex intrebi de un tamplar sau de cineva care face mobila sau cei care fac case din lemn
Nu-mi recomanda cineva o vopsea care a folosit-o/testat-o...trebuie deja sa vopsesc stupii si nimeni nimic... :sad:
Poti sa-i vopsesti si cu vopsea pe baza de diluant...nu au nici pe dracu...ai mei au sapte ani si nu am avut probleme cu ei
0733691021

cristipep

Am doua familii in lazi care au cel putin 20 de ani si nu glumesc si arata exceptional , culmea este ca sunt singurele care nu fac condes cu toate ca la toti stupii am flosit acelasi tip de impachetare.Indradevar lazile nu mai au vopsea pe ele , poate asta este si secretul  nevand vopsea lemnul "respira" mai bine .............ca asa se spune.Poate gresesc...................

dorindafi

ce zici de cutiile din imagine date numai cu ulei de in   :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristipep

Cred ca este cea mai sanatoasa protectie a lazilor ....................nu se cojeste de la soare de la intemperii............sunt ai tai?

dorindafi

am spus , e ulei de in nu vopsea sa se cojeasca
da sunt aimei   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristipep