Randament colectare polen

Creat de badguy_goodguy, Ianuarie 08, 2012, 12:36:59 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Stie cineva cam ce cantitate de polen colecteaza o familie obisnuita/zi la salcie, pomi frucitiferi ?

Ma rog extimativ...


pharaonu75

Aici Valter si Bio iti pot raspunde, pentru ca ei isi duc stupii in zone cu multa salcie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

danny_api

ce arbori sau plante melifere sunt mari productive de polen?

D006

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 08, 2012, 01:32:08 PM
Aici Valter si Bio iti pot raspunde, pentru ca ei isi duc stupii in zone cu multa salcie!

...in anii buni si ma refer la dezvoltaraea la familiile de albine "puneam" colectoarele de polen in a treia saptamina de inflorire a salciei... cam atunci aparea si papadia plus alte plante de sponatana.

Folosesc "puneam" deoarece la pretul actual al mierii nu prea mai este rentabil polenul...--asta cel putin in zona mea unde am si zona bunicica  de nectar.
   Facind o comparatie in ceea ce priveste pretul si cantitataea de polen sau miere care se poate vinde imi reiese ca polenul ar fi un produs unde se cistiga mai putin comparativ cu mierea, si ma refer la  in conditiile actuale de pret ale polenului si mierii.

cristian87

Citat din: badguy_goodguy din Ianuarie 08, 2012, 12:36:59 PM
Stie cineva cam ce cantitate de polen colecteaza o familie obisnuita/zi la salcie, pomi frucitiferi ?

Ma rog extimativ...
[/quote

de la 0 la .............cat de mult permite familia la cre puneti colectorul si zona unde aveti stupina
la mine, langa Medias am avut anul trecut la salcie si 6oo g la familiile cele mai bune
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

hadrian

La ce pret a fost polenul anul trecut ( vandut en gros catre procesatori) ?

rarescyp

cand putem pune colectoarele de polen...ale mele am observat ca aduc polen de 3 feluri (culori)...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

apicraiova

Cine doreste sa colecteze polen nu prea mai face miere, parerea mea.
Pentru productia proprie cateva kg se merita pt familie sa colectezi dar nu mai mult.

bee_lover

Ai incercat de esti asa impotriva colectarii?  :)  Depinde de zona, in unele zone mai faci si miere chiar daca colectezi tot anul nu numai primavara cateva saptamani.