bine v-am regasit

Creat de nicu68, Ianuarie 07, 2012, 04:21:39 PM

« precedentul - următorul »

nicu68

va salut pe toti apicultori de pe acest forum drag mie,nu am mai accesat acest forum de 3 luni motivul sunt in franta in paris, la munca bineinteles ,si nu am avut un leptop si net sa pot accesa internetul,acum am si imi pare bine ca vam regasit pe cei mai vechi tot aici si vad si multi noi veniti pe forum si le spun bineati venit si sa citeasca cat mai multe ca au ce invata ,eu am invatat multe din postarile voastre si mai ma multe de invatat,sper ca la primavara sa ma intorc acasa printre albinutele mele dragi si sa le gasesc pe toate cate leam lasat 28 famili,,si sa va urez traditionalul rominesc ,,LA MULTI ANI,,

filip

Apreciez ce faci,sincere felicitari!
Muncesti la coana Europa,iar banii munciti sunt cheltuiti chibzuit.
Iarna e in limite normale,albinutele au zburat, cam peste tot in tara.Te asteapta in primavara sa revii.
Sa fii sanatos si sa ai mult noroc in 2012!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Sabin Manolache

La multi ani!
La 28 de FA e normal sa-ti permiti sa mergi la lucru in afara,
acu' 3-4 ani am prins un contract in germania pe amenajeri interioare si i-am propus fratelui meu CristiM sa mergem pt. 6 luni, raspuns...categoric NU, depasise 150 FA si a calculat el ca e mai rentabil sa stea acasa...altfel pierderile sunt mai mari decat castigul...
Acum cand am si eu 170 FA, ii dau dreptate,
asa ca iti doresc sa faci multi bani si sa-i investesti in apicultura, macar o patre, in romanica bineinteles, ca sa nu mai fii nevoit sa lucrezi prin sraini,
parerea mea,
respect.
"Este mai uşor să se renunţe la unele lucruri pe care le puteţi cumpăra cu bani, decât pentru a câştiga bani pentru a le cumpăra." Lao Tzu

nicu68

iti dau dreptate ,dar daca as fi sigur ca pot trai din apicultura maine as veni acasa,dar cum in tara noastra nu esti sigur de nimic nu ma risc inca cu toate ca imi doresc enorm sa stau zi de zi pintre albine,decat sa stau aici cum zici tu pintre straini.si lui Filip ii multumesc pt.mesaj el intodeauna cand am avut nevoie de un sfat el mi la dat :bzz: :bzz: :bzz:

cili

Nicu , lucrezi chiar in Paris ? Acum 2 saptamani am fost in Franta si am adus o rulota pe care o cumparasem in urma cu vreo 2 luni, am fost la Niort , mai precis la Bressuire unde am un frate care locuieste si munceste acolo .

nicu68

eu stau in vitry sur seine e la 15 minute de mers cu trenu de paris si apropo noi nu ne putem permite sa platim chiria in paris ca am lucra aproape degeaba dar lucrez in paris si de locatia care sta fratele tau nu am auzit, despre rulote ce sa zic am vazut multe dar nu mam interesat despre ele cu toate ca mi-as dori una sa o am acasa,numai bine  :wink2:

cili

Locatia unde sta fratele meu este in departamentul Poitou-Charentes cod de 79 . El a reusit sa obtina un ajutor de chirie de la  statul francez si astfel  nu plateste el chiria , numai ca ma gandesc , in Paris intradevar trebuie sa fie foarte scumpa chiria .

nicu68

pai cred ca el e de mai multi ani pe aici ,eu sunt doar de 6 luni,si nu am auzit pe cineva ca statul francez sa plateasca chiria ,poate el are acte in regula si lucreaza pentru stat asa e super,eu pe o camera aici cu baie  si bucatarie comuna dau 300 euro plus taxele care vin pe luna,apropo pe tine nu te bate gandul sa vi aici daca il ai pe frateto?sau tie iti merge bine si in tara

cili

Daca lucrezi cu acte in regula , deci nu lucrezi la negru si tu vei putea obtine o anume suma de la statul francez pentru casa, numai sa ai si familia acolo si sa fi inscris la ajutorul social , in zona unde se afla fratele meu sunt multi romani care primesc astfel de ajutoare de la statul francez . Exemplu , fratele meu primeste 295 euro pentru chiria locuintei, dar pentru ca a lucrat anul trecut 6 luni , dar legal, acum primeste si de la MSA 595  euro. (Trebuie indeplinite niste conditii). Daca vrei sa aflii mai multe despre chestiile astea imi dai un numar de telefon si te va suna el si iti va explica cu ce documente sa te ingradesti pentru a beneficia de ajutor din partea lor (in special atunci cand nu vei mai lucra).

nicu68

pai daca lucrezi nu stiu cum iti da statul francez bani,daca nu lucrezi da atunci e normal sa iei ajutor social,daca ai acte si cotizezi la stat,asta la care lucrez eu e negru si imi tot promite ca imi face acte dar raman doar cu promisiunea,totusi daca ar putea fratele tau sa imi gasesc o garsoniera sa pot sa imi aduc si nevasta tias fi recunoscator,poate el are mai multe relati pe aici,eu iti dau nr de telefon,0646540877,si mersi oricum pt ajutorul care vrei sa mil dai numai bine

cili

Am notat numarul de telefon al tau si il voi comunica fratelui meu care te va suna sa iti spuna cum a obtinut el toate ,,drepturile,, alea , si eventual sa te ajute in masura in care poate (macar cu sfaturi) .

nicu68

mersi cili ma sunat  am vb cu el mult si mia explicat niste lucruri care nu le stiam,inca o data numai bine mai vb :wink2:

ves.lucian

  bine ai revenit !!! fii linistit !!! pe noi tot aici ne gasesti !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!