botci

Creat de bogdan21, Mai 17, 2013, 07:49:16 PM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

sa intimplat la careva sa formeze un roi cu botci de roire si dupa o saptamina sa gasesca in stup o matca fecundata care si depune oua stiind ca familia din care sa format roiul sa luat matca si sa format alt roi.:uimit: :uimit:

stefan1

  In unele cazuri, nu prea multe, am intalnit ca la un roi cu matci tinere sa inceapa regina sa oua dupa 4-6 zile de pa formare. Dar s-ar putea explica prin faptul ca roiul si-a ales o regina care a eclozat cu 2-3 zile inainte in stupul-mama.
  In cazul tau ar fi explicabil daca botcele date erau mature si imediat a iesit o matca dupa formarea roiului. S-ar mai putea si ca roiul sa fi 'captat' o regina care fie s-a ratacit la zborul de imperechere fie a fost alungata din alt stup sau roi, in procesul de alegerii reginei. Uneori, inexplicabil, astfel de regine sunt acceptate chiar daca roiul are botce sau chiar regine nefecundate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crisian-nicolae

#17
imposibil ca regina sa fie din vechea familie ca incepator ma-m tot uitat in familie inaite sa o divizez(exact cum facem noi incepatori le deranjam in fiecare zi daca se poate chir si de 2 ori pe zi)si nu am vazut alte botci mai mature (se poate sa iasa mai devreme de 16 zile) sigur regina a ratacit drumul si a intrat in primul stup care ia iesit in drum. :yes:
problema este alta regina este babana nu pare sa fie tinara este exact cit cea din care am format roiul  :uimit:

stefan1

  Ne mai tii la curent cu evolutia la toate familiile care pot fi implicate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crisian-nicolae

 sigur don stefan1 :D

crisian-nicolae

#20
am o problema dupa calculele mele trebuia sa-mi iasa o matca de 2 zile dar nici o sansa daca matca este moarta in botca albinele nu rod botca si o elimina,mentoinez ca este singura bocta din roi,mai astept sa iasa matca sa-u unesc roiul cu altul :uimit:

stefan1

  Daca botca este insuficient incalzita (ceea ce se intampla uneori in roi slab populati sau in nuclee), durata pana la iesirea matcii din botca se poate prelungi cu 1-2 zile, dar acele matci sunt de mai slaba calitate. Daca in timpul manevrarii botca a fost deformata sau fisurata, botca este compromisa. Familile slabe se poate sa elimine cu intarziere o larva moarta in botca. Daca se vad albine care ingrijesc botca, atunci mai poti trage nadejde. Daca botca este parasita, ii bai.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crisian-nicolae

botca se afla pe mijlocul ramei roiul este populat ,albina acopera ffb botca sper sa iasa.